جوان‌گرایی؛ اولویتی که در انتصاب روسای دانشگاه‌ها محقق شد

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دو سال گذشته روسایی برای دانشگاه‌ها منصوب شده‌اند که حداقل ۱۰ سال جوان‌تر از روسای پیشین بودند.

به گزارش روز یکشنبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، «منصور غلامی» در سومین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی مسئولان این وزارتخانه با اعضای هیات علمی جوان و نخبه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری کشور اظهار داشت: با توجه به سرعت تحولات علوم و فناوری و توسعه علم در جهان، در صورتی که قرار باشد رویکردهای علمی جدید مورد توجه باشد باید به نسل جوان توجه کرد.

وی ادامه داد: از جمله اقدام‌های انجام شده در این حوزه می‌توان به انتصاب روسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز فناوری که حداقل ۱۰ سال به صورت متوسط جوان‌تر از گذشته هستند، اشاره کرد.
به گفته غلامی، البته همواره به سابقه علمی و عملی روسای جوان دانشگاه ها توجه می شود اما موضوع جوان‌گرایی یکی از اولویت های اصلی وزارت علوم بوده است.
وی افزود: از ظرفیت هم‌میهنانمان در تمام کشورهای جهان باید استفاده کنیم؛ هیچ فردی از ایرانیان مقیم در کشورهای جهان، جلای وطن کرده محسوب نمی‌شوند. همه ما ایرانی و متعهد به وطن خود هستیم. دانشگاه‌ها باید با ظرافت و پیگیری از توان همکاران در کشورهای دیگر استفاده کنند.
وزیر علوم با بیان اینکه بحث اصلی ما هم‌فکری درباره آینده آموزش عالی است، خاطرنشان کرد: کسانی که قرار است در آینده سکان‌دار آموزش عالی باشند، جوانان امروز هستند. امروز در شرایطی قرار داریم که به توسعه فیزیکی مگر در موارد خاص نیاز چندانی نداریم و به جای آن باید به فکر به روزرسانی آموزش عالی باشیم.
غلامی در ادامه اظهار داشت: چیزی که امروز به آن نیز داریم انتقال مدیریت به صورت تدریجی بین نسل فعلی و نسل آینده است.
وی با اشاره به قرار گرفتن کشور در شرایط خاص خاطرنشان کرد: شرایط خاص کشور تیغی دو لبه است؛ از یک سو مانعی برای جبران برخی کمبودها است، اما از سوی دیگر ما را وادار می‌کند بیش از پیش روی پای خودمان بایستیم. ما نباید از فرصت‌های گفت‌وگو اجتناب کنیم و توصیه من به شما اعضای هیات علمی جوان این است که از هر فرصتی برای گفت‌وگو استفاده کنید.
وزیر علوم در خصوص مهاجرت نخبگان تاکید کرد: این پدیده مربوط به شرایط کنونی نیست و از سال‌های قبل وجود داشته اما در سال‌های اخیر بنابر بعضی دلایل تشدید شده است.
وی با اشاره به اهمیت نخبگان مهاجرت‌کرده از کشور گفت: نباید کسی را جلای وطن‌شده قلمداد کنیم؛ به همه مهاجران ایرانی باید با این نگاه بنگریم که روزی برمی‌گردند. کاری نکنیم که علاقه مهاجران به ایران کم شود و هیچ ایرانی مهاجرت کرده را مهاجران قطعی تلقی نکنیم.
غلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروزه تعداد زیادی پروژه مشترک بین دانشگاه‌های ایران و دیگر کشورها به انجام می‌رسد، افزود: این پروژه‌ها با استفاده از ارتباط همین نخبگان مهاجرت کرده صورت می‌گیرد. در نهایت هم باید گفت که تلاش داریم جزایر آموزش عالی را به یکدیگر وصل کنیم تا مجمع‌الجزایری متحد داشته باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =