کابلی معرف هنر ایرانی به دنیای غرب است

تهران- ایرنا- دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران با بیان اینکه استاد کابلی هنر ایرانی را به غرب معرفی کرده است، گفت: خوشنویسان مانند گل فروشانی هستند که گل‌های زیبا را می‌چینند؛ می‌نویسند و به خانه‌های ما می‌آورند.

حجت اله ایوبی شنبه شب در آیین نکوداشت پنج دهه هنر آفرینی یدالله کابلی خوانساری در تالار قلم کتابخانه ملی ایران برگزار شد، اظهار داشت: ستارگان نامی بسیاری در آسمان ایران می‌درخشند و امروز از گذشته بیشتر نیاز به آن داریم تا این ستارگان در آسمان ایران بدرخشند.

وی با بیان اینکه ستارگان علم و هنر در این سرزمین حاصل‌خیز فراوان هستند و اهالی خوشنویسی، حال و هوایی دیگری دارند، گفت: مردمانی نازنین و دوست داشتنی که جوانان خلاق و هنرمند دور آنان به مانند پروانه می‌چرخند و معنای واقعی استاد و شاگردی حلقه گمشده استاد و دانشجوی امروز است که در گروه رابطه این استادان معنا پیدا می کند.

دبیر کمیسیون ملی یونسکو – ایران افزود: خوشنویسان کسانی هستند که با حرف و کلمه کار دارند و خداوند نیز به حرف و کلمه سوگند یاد کرده است. خوشنویسان مانند گل فروشانی هستند که گلهای زیبا را می‌چینند؛ می‌نویسند و به خانه‌های ما می‌آورند و شعر و ادبیات ما را زنده نگه داشته و دیدنی تر می‌کنند.

ایوبی با خطاب قرار دادن استاد کابلی، ادامه داد: استاد کابلی در ۵ دهه زندگی هنری خود در باغ و بوستان و گلستان و با طراوت حکیمان فارسی و عرفان ایرانی قدم زده است.

وی ادامه داد: در جهان غرب به دلیل علاقه افراد به حافظ، سعدی و مولانا؛ آنها روبه فراگیری زبان فارسی می‌آورند و کم نیستند در جهان غرب به دلیل خوشنویسی به زبان فارسی روی می‌آورند.

دبیر کمیسیون ملی یونسکو- ایران گفت: امروزه خوشنویسان پرچمدار فرهنگ و تمدن ایران و جهان هستند و در فرهنگ فارسی و جهان نوروز که بنده آن را سرزمین خورشید می نامم یکی از ویژگی‌های مهم؛ خط خوشنویسی است.

ایوبی ضمن تقدیر از اشرف بروجردی- رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و تیم هماهنگ او برای برگزاری چنین بزرگداشت‌هایی، افزود: هنرمندان خوشنویس حلقه وصل فرهنگ ایرانی هستند همانطور که وقتی در کابل برنامه فرهنگی برگزار کرده بودیم از تمام افغانستان برای دیدن اساتیدی همچون استاد امیرخانی راه‌های سخت و دور را طی کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه خوشنویسان طلایه داران فرهنگ فارسی هستند، خاطرنشان کرد: هر جا نام ایران می‌درخشد استاد کابلی در پوست خود نمی‌گنجد و استاد با برگزاری آن نمایشگاه باعظمت خود در غرب، اشتیاق آنها به هنر شرق و هنر ایرانی را به خوبی به رخ دنیای غرب نشان داد.

برچسب‌ها

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha