سناتور روس: اقدامات آمریکا در تنگه هرمز تنها منجر به تنش بیشتر شده است

مسکو – ایرنا – رئیس کمیسیون امور بین الملل شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) هشدار داد: اقدامات آمریکا در تنگه هرمز تنها خطر و ریسک درگیری را افزایش داده است.

کنستانتین کاساچوف روز شنبه در فیس بوک خود نوشت: همینک روشن است چه کشوری نخست از اوضاع پیرامون تنگه هرمز و کل خاورمیانه می خواهد استفاده کند؛ پنتاگون استقرار شماری از نظامیان آمریکایی در عربستان سعودی را تایید کرد.
وی افزود: آمریکا همچنین اعلام کرده است که عملیات بین المللی برای دفاع از کشتیرانی در خاورمیانه باتوجه به حوادث اخیر منطقه خلیج فارس تدارک می بیند.
رئیس کمیسیون امور بین الملل شورای فدراسیون با بیان اینکه اهداف آمریکا مشخص است، ادامه داد: آمریکا به دنبال آن است که اختلاف خود با ایران را به دیگر متحدان واشنگتن نیز گسترش دهد.
مقام پارلمانی روس خاطرنشان کرد: برای نخستین بار انگلیس وارد عمل شده و با تهران جنگ نفتکش ها را آغاز کرده است اما اقدام اخیر ایران در توقیف نفتکش استنا ایمپرو توسط سپاه پاسداران انقلاب نگرانی دیگر بازیگران از جمله آلمان و فرانسه را نیز برانگیخته است.

کاساچوف افزود: به احتمال زیاد این کشورها بزودی از عملیات دریایی بین المللی به نام محافظت که توسط پنتاگون برای تامین امنیت آبراه های کلیدی خاورمیانه طراحی شده است، حمایت خواهند کرد.
رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون نوشت: آمریکا در پی بهانه برای تقویت حضور نظامی خود در منطقه است و تمام اقدامات این کشور و افزایش تنش ها در راستای رسیدن به این هدف صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه این اقدام احتمال درگیری را افزایش نمی دهد، افزود: ایران و آمریکا علاقه مند به جنگ نیستند اما بازی با اعصاب و افزایش تنش ادامه خواهد یافت و در این وضعیت خطرناک ترین چیز عامل تصادفی و تعبیر آن از طرف های مقابل و امکان اعمال اقدامات تحریک آمیز بیشتر از سوی نیروی ثالث است.

کاساچوف نوشت: بدیهی است که هیچکس نمی تواند آمریکا را از برگزاری رزمایش در آب های بین المللی منع کند اما تاریخ نشان داده است که حضور نیروهای آمریکایی در هر نقطه ای از جهان بیش از آنکه منجر به تامین امنیت شود تنش را بیشتر کرده است.

مقام روس نوشت: روسیه فقط می تواند به پیروی دو طرف از منطق و عقلانیت امید ببندد که نامطمئن ترین عامل در هر مناقشه محسوب می شود.
روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته در اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز خبر داد.
در این اطلاعیه آمده است: عصر روز جمعه یک فروند نفتکش انگلیسی به نام استنا ایمپریو هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن
قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.
نفتکش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی‌های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.
شرکت استنا ایمپرو انگلیس مالک این نفتکش در بیانیه‌ای اعلام کرده که این نفتکش با ۲۳ خدمه دریایی توسط قایق‌های ناشناس توقیف شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =