۲۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۰
کد خبرنگار: 2969
کد خبر: 83403906
۰ نفر
کارشناسان روس: تنش ها در تنگه هرمز به درگیری کشیده نمی شود

مسکو – ایرنا – دو کارشناس سیاسی روس معتقدند که تنش ها در تنگه هرمز بین ایران، آمریکا و انگلیس در نهایت به درگیری مسلحانه منجر نخواهد شد و سه کشور با مذاکره به این وضعیت پایان خواهند داد.

فدور لوکیانف رئیس شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه روز شنبه گفت: تنش‌ها در منطقه (تنگه هرمز و خلیج فارس) افزایش یافته است و ایران نشان می‌دهد که قصد عقب نشینی دربرابر اقدامات یک جانبه آمریکا و انگلیس را ندارد از این رو مشکل می‌توان وضعیت آینده را پیش بینی کرد.
وی که مدیر علمی باشگاه سیاسی والدای روسیه است تصریح کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قصد جنگیدن ندارد و اما تلاش‌ها برای محاصره اقتصادی کامل ایران از جمله محاصره دریایی در این منطقه موضوعی است که او دنبال می‌کند.

کارشناس روس افزود: اما ایران چگونه در برابر این تلاش‌ها واکنش نشان می‌دهد و تا چه اندازه این اقدامات (آمریکا) از سوی متحدان این کشور حمایت خواهد شد بسیار مهم است و زمان آن را مشخص خواهد کرد.
وی ادامه داد: هنوز مشخص نیست که آیا اقدامات علیه ایران صرفاً آمریکایی یا آمریکایی-انگلیسی خواهد بود یا اینکه چند متحد آمریکا نیز در آن شرکت می‌کنند اما اکنون آنچه که دیده می‌شود، افزایش اقدامات آمریکا علیه ایران است.

کارشناس روس در همین حال معتقد است که توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران در تنگه هرمز بر وضعیت پیرامون برجام تأثیر نمی‌گذارد زیرا دورنمایی برای حل و فصل اختلافات پیرامون این توافق وجود ندارد.
وی ادامه داد: در این وضعیت سخن گفتن از بازگشت به این توافق بسیار عجیب است، انگلیس همانند طرف‌های اروپایی تنها در حرف این را می‌گوید اما در عمل وضعیت کاملاً متفاوت است و انگلیس دست به اقداماتی مغایر با مواضع آمریکا نمی‌زند.

لوکیانوف گفت: نکته مهم اینکه ایران نیز با تمام قوا نشان داده است در صورت ادامه وضعیت کنونی، قصد ندارد مفاد توافق را رعایت کند.

** تنش‌ها در خلیج فارس منجر به درگیری نظامی نمی‌شود

آلکسی مالاشنکو از شرق شناسان مطرح روس نیز به ریانووستی گفته است که تنش‌ها در منطقه از دو طرف (ایران و غرب) تا یک حد معینی افزایش خواهد یافت اما هرگز به درگیری نظامی کشیده نمی‌شود زیرا هیچکس علاقه مند به چنین حادثه‌ای نیست. ممکن است طرف‌ها یکدیگر را تحریک کنند و این وضعیت ادامه داشته باشد.

وی افزود: ایران نشان می‌دهد که توانایی پاسخ دادن به چالش‌ها را دارد و آنچه را که می‌خواهد می‌تواند بدست آورد، اما جنگ در هیچ سطحی به نفع تهران یا واشنگتن نیست و آمریکا هم به سود خود نمی‌داند که وارد جنگ شود زیرا پایان کار با این کشور نخواهد بود.

کارشناس روس نتیجه گیری کرد که این وضعیت ادامه خواهد یافت و تنش‌ها در منطقه خلیج فارس تا حدود مشخصی تشدید می‌شود اما منجر به درگیری مسلحانه و زد و خورد بین دو طرف نمی‌شود.
روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته در اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز خبر داد.
در این اطلاعیه آمده است: عصر روز جمعه یک فروند نفتکش انگلیسی به نام استنا ایمپریو هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.
نفتکش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی‌های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.
شرکت استنا ایمپریو انگلیس مالک این نفتکش در بیانیه‌ای اعلام کرده که این نفتکش با ۲۳ خدمه دریایی توسط قایق‌های ناشناس توقیف شده است.
خبرگزاری ریانووستی روسیه در خبر اولیه خود اعلام کرد که پنج روس در این نفتکش حضور دارند اما بعدتر با اصلاح خبر خود تعداد خدمه روسی این نفتکش را به سه نفر کاهش داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =