۲۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۴۴
کد خبرنگار: 1408
کد خبر: 83403888
۰ نفر

برچسب‌ها

چهارمین جشنواره آلبالو در شهر «فیرورق» خوی برگزار شد

ارومیه- ایرنا- چهارمین جشنواره برداشت آلبالو با هدف معرفی ظرفیت‌های کشاورزی، تولیدات باغی و گردشگری شهر فیرورقِ خوی برگزار شد.

در این جشنواره که با حضور گسترده خانواده ها، کشاورزان و باغداران در منطقه نمونه گردشگری فیرورق برگزار شد، ارقام پرمحصول آلبالو در باغات این شهر معرفی و از باغداران تولید کننده برتر آلبالو تجلیل شد.

حسن ارزنلو، شهردار فیرورق در این جشنواره، هدف مهم از برگزاری این جشن را معرفی ظرفیت‌های باغی فیرورق اعلام کرد و افزود: حمایت از تولیدکنندگان و توسعه اقتصاد باغداری و استفاده از آن در توسعه صنعت گردشگری و ایجاد نشاط اجتماعی از دیگر اهداف این جشنواره دو روزه بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی در این جشنواره مساحت باغات آلبالوی استان را ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار اعلام کرد و افزود: ۴۵ درصد این محصول از باغات آلبالوی شهرستان خوی به‌ویژه باغات فیرورق به دست می آید.

محمد کرامتی مساحت باغات آلبالوی خوی را هزار ۲۰۰ هکتار عنوان کرد و گفت: امسال با افزایش ۵۰ درصدی تولید، پیش بینی می شود بیش از ۹ هزار تن محصول از باغات آلبالوی شهرستان خوی برداشت شود.

وی ارزش تولیدات آلبالوی امسال در خوی را بیش از ۵۴۰ میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: گوشواره ای، تولوق، مجار و محلی از مهمترین ارقام آلبالو در باغات این شهرستان است.

رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوی هم با اشاره به ایجاد ظرفیت صادرات این محصول به خارج از کشور گفت: سالانه ۲۰ درصد این محصول به کشورهای ترکیه و آذربایجان و عراق صادر می شود.

علیرضا مردانی کمبود صنایع تبدیلی در این بخش را از مهمترین مشکلات باغداران اعلام کرد.

در این جشنواره با اهدای تندیس ویژه از هفت نفر از باغداران نمونه شهرستان خوی در زمینه تولید ارقام برتر آلبالو تجلیل شد.

اجرای برنامه های متنوع هنری از دیگر بخش های این جشنواره بود.

۸۱۳۵/‏۷۱۲۹

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =