ادعای جدید وزیر دفاع انگلیس: نفتکش استنا ایمپرو در آب های عمان توقیف شده است

لندن – ایرنا – «پنی موردانت» وزیر دفاع انگلیس برخلاف اخبار منتشر شده ادعا کرد که نفتکش «استنا ایمپرو» انگلیس در آب های عمان توقیف شده است.

وی روز شنبه در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز، اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیس را به خاطر رعایت نکردن قوانین بین المللی دریایی در تنگه هرمز «خصمانه» توصیف کرد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جمعه شب در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که یک فروند نفتکش انگلیسی با نام «stena impero» هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شده است.

این اطلاعیه می‌افزاید: نفتکش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی‌های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.

«جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس نیز دراین باره گفته است: تلاش می‌کنیم، از راه‌های دیپلماتیک، بحران با ایران را حل و فصل کنیم. لندن به دنبال گزینه نظامی با ایران نیست.

هانت همچنین عنوان کرد: سفیر انگلیس در تهران با مقامات وزارت امور خارجه ایران در تماس است تا این مسأله را حل کند. وی افزود: ما هم با شرکای بین المللی در این رابطه همکاری نزدیک داریم.

در همین حال «تام توجندهات» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلیس در گفت‌وگو با شبکه خبری «بی‌بی‌سی» اظهار داشت که هرگونه اقدام نظامی برای آزادسازی نفتکش انگلیسی گزینه خوبی نخواهد بود.

وی عنوان کرد که اخراج سفیر ایران در لندن در واکنش به این مسئله نیز سودمند نیست، زیرا حفظ گفت‌وگو با ایران «مهم» است.

رییس سابق ستاد مشترک ارتش انگلیس هم عنوان کرده است که این کشور باید با ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها مذاکره کند تا به یک راه حل برسد. وی در گفت وگو با شبکه رادیویی بی. بی. سی نسبت به اقدام واکنشی انگلیس هشدار داد و اظهارات وزیر امور خارجه این کشور را مبنی بر یافتن راه حل دیپلماتیک تایید کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =