فاز نخست راه‌آهن خراسان جنوبی به مناقصه گذاشته شد

بیرجند - ایرنا - فاز نخست راه‌آهن خراسان جنوبی (زاهدان - زابل - بیرجند - گناباد) و اتصال آن به راه‌آهن بافق - مشهد به طول ۳۲ کیلومتر با پیگیری استاندار به مناقصه گذاشته شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: سال‌های گذشته پیگیری‌های متعددی درخصوص اجرای این پروژه انجام شده اما در استان خراسان جنوبی وارد فاز عملیاتی نشده بود.

سید کمال‌الدین میرجعفریان گفت: پیگیری‌های استاندار در سفرها و دیدارهای مختلف با مقامات کشوری به ویژه سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر راه و شهرسازی به استان منجر به این شد تا فاز نخست پروژه وارد مناقصه شود.

وی افزود: برای زیرسازی فاز نخست پروژه راه‌آهن بیرجند - گناباد ۹۱ میلیارد تومان اعتبار توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور برآورد شده است.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار امیدواری کرد که این پروژه در بازه زمانی ۱۵ تا ۴۵ روز تعیین تکلیف شود و سرمایه‌گذاران توانمند در مناقصه شرکت کنند.

وی گفت: ادامه پروژه که در حوزه استان های خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان است نیز در قالب فاینانس‌های داخلی یا خارجی و ظرفیت‌های سرمایه توسعه‌ای که رئیس جمهوری در سفر به استان عنایت داشتند، دنبال می‌شود.

میرجعفریان افزود: مهم این بود که پروژه راه‌آهن در خراسان جنوبی استارت زده شود که این مهم محقق شد و امید است عملیات اجرایی آن نیز به زودی آغاز شود.

وی تصریح کرد: هر سرمایه‌گذار توانمندی که برای اجرای این پروژه ورود کند می‌تواند برای قطعه‌های بعدی نیز اعلام آمادگی کند و در این صورت مورد توجه دولت و دستگاه‌های اجرایی نیز قرار خواهد گرفت.

راه آهن خراسان جنوبی از ۱۷ سال قبل به عنوان یک مطالبه به حق مردم این استان در کشور مطرح بوده و اکنون بعد از سال‌ها انتظار بالاخره وارد فاز مناقصه شده است.

در حال حاضر فقط شهرستان طبس در خراسان جنوبی به دلیل داشتن معادن ذغال سنگ و استقرار اداره کل راه آهن شرق کشور در این منطقه به خط ریل سراسری متصل است.

وزیر راه و شهرسازی اواخر اردیبهشت امسال در سفر به خراسان جنوبی از کلنگ زنی راه آهن بیرجند در سه ماه آینده به عنوان خبر خوش خود در سفر به استان نام برد و گفت: امیدواریم با بهره برداری هرچه سریعتر راه آهن آرزوی دیرینه مردم خراسان جنوبی تحقق یابد.

محمد اسلامی توسعه پروژه راه‌آهن را یکی از مهمترین پایه‌های توسعه محور شرق دانست و افزود: علیرغم اینکه سال ها پیش می بایست راه آهن محور شرق به بهره برداری می رسید ولی این پروژه با اهتمام دولت تدبیر و امید آغاز شده و با قدرت در حال انجام است.

وی در این سفر تصریح کرده بود کلنگ زنی زمانی انجام می شود که پیمانکار مشخص شود.

استان خراسان جنوبی با افغانستان و ۶ استان کشور هم‌مرز است و ۲ کریدور اصلی کشور از این استان عبور می کند.

۷۵۵۷*۳۰۲۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =