۲۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۸
کد خبرنگار: 2197
کد خبر: 83403515
۰ نفر

برچسب‌ها

وضعیت قرمز بازار گوجه فرنگی طارم برای کشاورزان

زنجان- ایرنا- با توجه به افت شدید قیمت گوجه فرنگی در بازار طارم، هزینه های سرسام آور تولید از مرحله کشت تا برداشت برای کشاورزان و نبود کارخانجات فرآوری رب گوجه فرنگی، سود اصلی گوجه فرنگی کاران این شهرستان در جیب دلالان و کارخانه داران واریز می‌شود.

کشاورزی یکی از مشاغلی است که کمترین هزینه را برای دولت دارد و کشاورزان با استفاده از زمین‌های خود و با سرمایه‌ای که در اختیار دارند اقدام به کاشت و داشت و برداشت می‌کنند و ضروری است که در برخی موارد همچون فروش محصول دولت یار و همراه آنها باشد.

فروش محصول گوجه فرنگی برای کشاورزان اهمیت فراوان دارد، زیرا اگر این محصول به قیمت خوب به فروش برسد کشاورزان سود بیشتری کسب کرده و برای آینده نیز اقدام به کاشت این محصول خواهند کرد، اما در صورتی که از فروش آن ناامید شدند دیگر کاشت آن محصول برای آنها سودی نخواهد داشت و تولید نکردن این محصول موجب افزایش بیش از حد قیمت این محصول برای مصرف کننده خواهد بود.

کشاورزان طارمی این روزها دل هایشان همچون گوجه فرنگی خونین و پرغصه است، چرا که خسته از ناملایمتی های این روزهای بازار، باید هرساله شاهد این اتفاق تلخ باشند که دلالان محصولات آنها را با قیمت ناچیز خریداری کرده و چند برابر دربازار می فروشند و در نهایت سود اصلی با قیمت بالای رب های گوجه فرنگی در جیب کارخانه داران می رود.

این قشر زحمت کش جامعه باید در گرمای طاقت فرسا عرق بریزند و چشم انتظار بمانند تا بتوانند حاصل دسترنج خود را به بهایی ناچیزبه دلالان و کارخانه داران بفروشند؛ تا خرج زندگی خود را درآورده وشرمنده خانواده خود نشوند.

شهرستان طارم به عنوان قطب تولید گوجه فرنگی استان زنجان محسوب می شود و مناطق زیادی از این شهرستان هر ساله در فصل پائیز و زمستان به زیر کشت این محصول می‌رود.

برداشت گوجه فرنگی اوایل تیرماه سال جاری در ۲۸۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان طارم آغاز شده و پیش بینی می‌شود حدود ۱۲۶ هزار تن محصول از این زمین‌ها برداشت و در بازار عرضه شود.

طبق اذعان کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان طارم، در سال زراعی جاری سه هزار بهره بردار مشغول برداشت محصول گوجه فرنگی بوده و از محل فروش این محصول سه هزار و ۷۸۰ میلیارد ریال نصیب کشاورزان خواهد شد.

تاثیر دلالان بر قیمت فروش محصول و نبود حمایت های دولتی دغدغه اصلی کشاورزان طارم

یکی از گوجه فرنگی کاران طارم به خبرنگار ایرنا گفت: این محصول هم اکنون به صورت میانگین با قیمت هر کیلو ۱۵ هزار ریال به فروش می رسد، این در حالی است که ۵۰ هزار ریال هم هزینه یک عدد جعبه بوده و برای یک کارگر نیز روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال پرداخت می کنیم که در نهایت با هزینه های بالای حمل و نقل تولید این محصول مقرون به صرفه نیست.

اکبر حیدری نبود کارخانه رب سازی در این منطقه و صنایع تبدیلی را از مشکلات موجود شهرستان عنوان کرد و افزود: از مسئولان انتظار داریم با تنظیم بازار به فکر ما کشاورزان باشند و به ایجاد یک کارخانه رب سازی در منطقه اقدام کنند.

کشاورز دیگری از حضور واسطه ها و قبضه بازار توسط دلالان گلایه کرد و گفت: بیشترین منفعت را در فروش این محصول دلالان می برند، زحماتی که برای کاشت این محصول از اول تا هنگام برداشت می کشیم قابل گفتن نیست، به نوعی زحمت و سختی های تولید این محصول را ما می کشیم و سود اصلی به جیب دلالان و کارخانه داران می رود.

بهبود غلامی اظهار داشت: الان اگر سری به مغازه های شهرستان طارم بزنید، گوجه فرنگی طارم با قیمت ۲ برابر بیشتر از بازار به فروش می رسد و خودمان هم که به عنوان تولید کننده این محصول هستیم برای خرید رب آن باید ۱۵ برابر قیمت فروش گوجه فرنگی پول پرداخت کنیم و این خارج از عدالت است و با این وضعیت آسیب جدی به کشاورزی و تولید در روستاها وارد خواهد شد.

این کشاورز طارمی عنوان کرد: تا چند روز قبل از برداشت گوجه فرنگی قیمت آن در بازار برای مصرف کننده ۶۰ هزار ریال بود و نمی دانیم که چه اتفاقی می افتد در عرض چند روز قیمت فروش برای کشاورزان تا این حد پایین می آید.

صادر نشدن گوجه فرنگی یکی از دلایل اصلی افت قیمت این محصول

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم در خصوص افت قیمت گوجه فرنگی در طارم خاطرنشان کرد: یکی از دلایل اصلی افت قیمت این محصول در شهرستان طارم صادر نشدن گوجه فرنگی به کشور عراق به دلیل نیاز نداشتن و عدم درخواست این کشور است.

مجتبی اسکندری اظهار داشت: افزایش سطح زیر کشت در سراسر کشور و عرضه بیش از حد آن به بازار متاسفانه با تقاضای پایین مواجه شده است که به طور مستقیم بر کاهش قیمت این محصول تاثیر گذاشته است.

وی همزمانی برداشت گوجه فرنگی طارم با برداشت این محصول در دشت مغان را یکی دیگر از دلایل افت قیمت برشمرد و افزود: ضروری است کارخانه های فرآوری برای این محصول در شهرستان تاسیس شود و برای این موضوع دولت نیز حمایت های ویژه ای برای متقاضیان و سرمایه گذاران خواهد داشت.

شهرستان طارم با ۴۷ هزار نفر جمعیت (حدود ۵ درصد جمعیت و ۱۰ درصد مساحت استان زنجان) در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده و با استانهای قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است.
۹۸۸۶/۶۰۸۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =