لزوم فراهم شدن زیرساخت‌ها برای برگزاری باشکوه‌ تر نماز جمعه شیراز

شیراز- ایرنا- رئیس ستاد نماز جمعه شیراز سقف جمعیتی نماز جمعه شیراز را ۲۰ هزار نفر عنوان کرد و بیان داشت: زیرساخت‌ها باید برای حضور جمعیت بیش از این فراهم شود.

احمد فخارزاده ۲۹ تیرماه در جمع خبرنگاران در آستانه چهلمین سالگرد برپایی نماز جمعه عنوان کرد: ۷۰ درصد از افراد شرکت‌کننده در نماز جمعه را جوانان و ۳۰ درصد را میان‌سالان تشکیل می‌دهد؛ همچنین اعضای فعال در مجموعه ستاد نماز جمعه داریم عمدتاً جوان هستند.

وی تعداد نیروهای فعال مردمی در این ستاد را ۴۲۰ تن برشمرد و عنوان کرد: هر روز جمعه ۱۵۰ نفر از عوامل اجرایی دست‌اندرکار برپایی این آئین عبادی و سیاسی هستند.

فخارزاده با بیان اینکه تعداد جمعیت شرکت‌کننده در نماز جمعه‌های ماه مبارک رمضان در فارس ۴۰ هزار نفر بوده است، ابراز داشت: با وجود چنین جمعیتی فضا برای بیشتر افراد فراهم نیست و در روزهای جمعه عده‌ای در آفتاب نماز می‌خوانند.
این مقام مسئول عنوان کرد: مجموعه شبستان نماز جمعه شیراز گنجایش بیش از ۷ هزار نفر جمعیت را ندارد و رواق‌های جانبی این تعداد را پوشش می‌دهند.

رئیس ستاد برگزارکننده نماز جمعه شیراز ضمن تشریح برنامه‌های گرامیداشت ۴۰ سالگی اقامه نماز جمعه، عنوان کرد: از یکم تا هفتم مردادماه برنامه‌های متنوعی پیش‌بینی شده است.

وی با یادکرد از برپایی نخستین نماز جمعه کشور پس از انقلاب در ۵ مردادماه ۱۳۵۸ توسط آیت‌الله طالقانی گفت: این تاریخ مبنای مناسبت یادشده است و باید پس از ۴۰ سال گردهمایی مردم در روز جمعه بیش از پیش باشد.

این مقام مسئول عنوان کرد: ۲۰ دستگاه اجرایی در این زمینه با ستاد نماز جمعه همکاری می‌کنند.

فخارزاده اعلام کرد: شنبه ۲۹ تیرماه فراخوان جشنواره عکس‌های منتخب با موضوع نماز جمعه منشتر خواهد شد و اعضای ستاد نماز جمعه فردا ضمن حضور در شورای اداری شهر شیراز، در یک اردوی جهادی از روستای گردخون بازدید خواهند کرد.

وی همچنین از گردهمایی مسئولان ستاد نماز جمعه استان فارس در شیراز سخن گفت و ابراز داشت: روز دوشنبه ۳۱ تیرماه در دیداری با آیت‌الله دژکام نماینده ولی‌فقیه در استان فارس به ارائه گزارش خواهند پرداخت.

رئیس ستاد نماز جمعه شیراز دیگر برنامه‌های هفته بزرگداشت نماز جمعه را تشریح کرد و عنوان داشت: افتتاح نمایشگاه آدینه در خیابان ۹ دی، دیدار با جانبازان اعصاب و روان در معیت امام‌جمعه شیراز در آسایشگاه جانبازان، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی تفسیر سوره جمعه در شبستان امام خمینی (ره)، دیدار با خانواده شهدا در منزل ایشان و افتتاح کتابخانه آدینه از برنامه‌های روز نخست گرامیداشت در یکم مردادماه در زمره برنامه‌های این سازمان است.

وی همچنین به دیدار اعضای ستاد برگزاری نماز جمعه با آیت‌الله سید علی‌اصغر دستغیب تولیت آستان احمدی و برگزاری کلاس اخلاق توسط امام جمعه شیراز همزمان با اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد جامع شهدا نیز اشاره کرد.

فخارزاده ادامه داد: گلباران مقبره شهید آیت‌الله عبدالحسین دستغیب به‌عنوان نخستین امام‌جمعه شیراز و سایر شهدای گران‌قدر با حضور اعضای ستاد نماز جمعه و اجرای همایش خانوادگی اعضای ستاد نماز جمعه در باغ نرگس شیراز، جزو ویژه‌برنامه‌های دوم مردادماه خواهد بود.

رئیس ستاد نماز جمعه شیراز در تشریح برنامه‌های روز چهارم هفته مذکور نیز که در شبستان امام خمینی (ره) برگزار می‌شود، گفت: تجلیل از ائمه جمعه سابق شیراز، اجرای گروه سرود با مضامین نماز، تجلیل از نام‌آوران عرصه فرهنگ، هنر و ورزش، دیدار مردمی امام جمعه با مسئولان و اهدای جایزه به منتخبین مسابقه کتاب‌خوانی از برنامه‌های چهارم مردادماه خواهد بود.

وی همچنین گفت: پنجم مردادماه نیز همایش جوانان در ستاد برگزاری نماز جمعه شیراز برگزار خواهد شد و در همین روز اعضای ستاد نماز جمعه به دیدار استاندار فارس خواهند رفت.

رئیس ستاد نماز جمعه شیراز افزود: در آخرین روز از هفته بزرگداشت نیز همایش تجلیل از خادمان نماز جمعه در ستاد برگزاری نماز در شیراز برگزار می‌شود و پس از آن اعضای ستاد نماز جمعه از دفتر خبرگزاری‌های فارس و ایرنا در شیراز بازدید به عمل آورده و در حاشیه آن با مدیر و خبرنگاران این خبرگزاری‌ها دیداری خواهند داشت.

۹۸۸۵ /‏۱۸۷۶‬

اخبار مرتبط