۲۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۷
کد خبرنگار: 1580
کد خبر: 83403418
۰ نفر

برچسب‌ها

طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در قزوین اجرا می شود

قزوین - ایرنا - مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت:طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با رویکرد توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در مناطق محروم استان با همکاری جهاد دانشگاهی اجرا شده و در مرحله اول ۱۲۳ زن مشمول آن خواهند بود.

صدیقه ربیعی روز شنبه در نشست خبری که به منظور ارائه گزارشی از اهداف و برنامه‌های اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری برگزار شد، افزود: برای اجرای این طرح، بانوان مشمول، شناسایی شده و جهت فرا گیری آموزش‌ها به جهاد دانشگاهی معرفی می‌شوند.
وی تقویت و تحکیم بنیان خانواده و ارتقای سطح سلامت آن را یکی از اهداف اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری عنوان کرد و افزود: در این راستا برنامه‌های مختلفی با محوریت ارتقای سلامت و نشاط زنان و خانواده، بهبود و ارتقای وضعیت حقوق کودکان، عدالت جنسیتی و پژوهش‌ها و تحقیقات کاربردی مختلف انجام خواهد شد.
ربیعی با بیان اینکه توسعه مشارکت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زنان نیز هدف دوم این اداره است، گفت: به منظور تحقق این هدف برنامه‌های تسهیل گری و حمایت از اجرای طرح‌های مرتبط با اشتغال و کارآفرینی زنان و تقویت و توسعه سمن‌های فعال بانوان و خانواده اجرا می‌شود.
وی اظهار داشت: اقدامات مرتبط با تسهیلات اشتغال روستایی و شهری زنان، تسهیلات مشاغل خانگی زنان، هماهنگ سازی و نظارت بر اجرای مصوبات دهگانه اقتصاد مقاومتی، برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های زنان شهرستان به تعداد حداقل ۲ مورد در سال، شناسایی و ایجاد بانک اطلاعات زنان نخبه و شاخص اجتماعی و زنان فعال سیاسی را می‌توان از جمله مواردی عنوان کرد که در جهت تحقق توسعه مشارکت بانوان اجرا می‌شوند.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین افزود: هم اکنون حدود ۱۳۵ سمن در حوزه خانواده فعالیت دارند که فقط ۱۰ مورد از آنها صرفاً با حوزه زنان مرتبط هستند و باید در جهت توسعه آنها تلاش کنیم.
ربیعی خاطرنشان کرد: شهرستان‌های آوج، بویین زهرا، آبیک و تاکستان باید در این خصوص ورود جدی تری داشته و تمامی ظرفیت ها و توانمندی های این حوزه را فعال سازند.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین با اشاره به چند طرح در دست اجرا توسط سمن ها، گفت: طرح بایدها و نبایدهای کسب و کار ویژه زنان فعال در مشاغل خانگی در ۶۲ منطقه استان، طرح آموزش و توانمندسازی بانوان با هدف کاهش آلودگی آب در قزوین و البرز و آموزش و توانمند سازی بانوان با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله این طرح ها هستند.
به گفته ربیعی سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در استان رونمایی شده و از شورای برنامه ریزی و توسعه استان قزوین نیز مصوبه گرفته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: عفاف در مرحله قبل از حجاب قرار دارد و این هر دو بین زن و مرد نیز مشترک است.
این مسئول افزود: حجاب تنها با تغییر نگرش افراد جامعه و نهادینه کردن آن از سنین کودکی و اقدامات نرم فرهنگی در جامعه گسترش یافته و ضد تبلیغات دشمنان علیه آن اقدام خواهد شد.
ربیعی همچنین معرفی الگوهای موفق جامعه که دارای حجاب و عفاف هستند را نیز در ترویج این فرهنگ مؤثر دانست و یادآور شد: به طور مثال تجلیل از ورزشکاران با حجاب یکی از این راهکارها می‌تواند باشد.
وی به هدف دیگر این اداره کل در خصوص راهبری و پایش عملکرد مشاوران امور بانوان فرمانداری‌ها اشاره کرد و گفت: در این هدف نیز بر فعالیت‌های ادارات شهرستان ها به ویژه دستگاه‌های مشمول مصوبه ۴۲۷ شورایعالی انقلاب فرهنگی نظارت می‌شود و علاوه بر آن مراسم بزرگداشت هفته عفاف و حجاب، نشست‌های شهرستانی، اتاق فکر حول محور اشتغال و کارآفرینی و اتاق فکر حول محور فرهنگی و اجتماعی و سلامت در شهرستان‌ها تشکیل خواهد شد.
ربیعی همچنین ارتقای سطح سواد و دانش بانوان و خانواده را از دیگر اهداف این اداره کل عنوان کرد و افزود: در این راستا برنامه ریزی لازم جهت احصای آمار زنان و مردان بی سواد شهرستان‌ها صورت گرفته و با دستگاه‌های مسئول از قبیل آموزش و پرورش، نهضت سواد آموزی و بخشداری‌ها جهت پوشش ۱۰۰ درصدی سواد زنان و مردان در سطح شهرستان نشست هایی برگزار خواهد شد.
ربیعی با اشاره به مهمترین دغدغه‌های اداره کل امور بانوان و خانواده، اظهار داشت: نرخ طلاق، خانواده‌های دارای سرپرست زن، دانش آموختگان دانشگاهی بیکار، نرخ بیکاری زنان در سن کار، کاهش نرخ ازدواج، سطح بهداشت و سلامت جسمی و روحی زنان از جمله این دغدغه ها هستند که همگی با مشارکت دستگاه‌های اجرایی قابل حل و فصل هستند.
۷۳۸۸* ۶۱۰۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =