همه خانواده های دارای ۲ معلول تا سه سال آینده بدون مسکن نخواهند ماند

قصرشیرین- ایرنا- معاون امور مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی گفت: تسهیلات مناسبی برای مسکن خانوارهای دارای ۲ معلول اختصاص یافته که تا سه سال آینده هیچ یک از خانواده ها با داشتن ۲ معلول در کشور بدون مسکن نباشند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ذوالفقار یزدان‌مهر روز شنبه در حاشیه افتتاح ۲ هزارمین مسکن مددجویان بهزیستی در سرپل ذهاب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: شعار امسال بهزیستی «به زیستن در گام دوم انقلاب با شفافیت، توانمند سازی و ارتقای سلامت اجتماعی» است و رویکرد انتخاب شده در این سازمان توانمندسازی همراه با کرامت انسانی است که تمرکز مناسبی در بخش مسکن و اشتغال مددجویان در بهزیستی شکل گرفته است.

وی اظهار داشت: در بحث مسکن ۱۱۳ هزار خانوار مددجوی متقاضی در نوبت ساخت مسکن وجود دارند و هم اکنون ۵۰ هزار واحد مسکونی در دست ساخت است که با همت جهادی به دنبال اتمام آن هستیم.
معاون امور مشارکت های مردمی بهزیستی کشور با اشاره به تفاهم نامه بین بهزیستی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: بسیج سازندگی و محرومیت زدایی سپاه کار ساخت بیش از ۲۰ هزار واحد مسکونی مددجویان بهزیستی را برعهده گرفته است.
یزدان مهر، با تاکید برلزوم ساخت مسکن برای خانوارهای دارای ۲ معلول گفت: باتوجه به برگزاری مجمع خیران در مشهد مقدس گام بزرگ و مهمی در جهت ساخت خانه برای خانوارهای دارای ۲ فرد معلول برداشته شد.

وی ادامه داد: ۶ هزار و ۵۸۸ واحد مسکونی متعلق به خانواده‌های دارای ۲ معلول در کشور وجود دارد که برای ساخت این واحدها کمک های بلاعوض ۳۰۰ میلیون ریالی در شهر و ۱۸۰ میلیون ریالی در روستا وجود داشت و با توجه به تشکیل مجامع خیران استانی و کمک های آنها ۱۲۰ میلیون ریال دیگر به این مبالغ اضافه شد.
او اضافه کرد: در استان کرمانشاه نیز تعداد ۱۷۸ واحد مسکونی متعلق به خانوارهای دارای ۲ معلول وجود دارد که علاوه بر مبالغ بلاعوض ذکر شده با تلاش و همت استاندار کرمانشاه مبالغ دیگری برای پرداخت به این خانوارها در نظر گرفته شده است.
یزدان مهر بااشاره به بحث اشتغال مددجویان گفت: در بخش اشتغال براساس برآوردهای انجام شده تعداد ۳۷۸ هزار مددجوی متقاضی جویای کار وجود دارد که بهزیستی در سال ۹۸ براساس برنامه ابلاغی، عهده دار ایجاد اشتغال برای ۵۸ هزار نفر است ولی این سازمان تلاش می‌کند که بیشتر از سقف ابلاغی اشتغال ایجاد کند.
وی افزود: پرداخت تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی قرض الحسنه با کارمزد چهار درصد در مناطق مرزی و باکارمزد ۶ درصد در مناطق روستایی و پرداخت ۲۳ درصد سهم کارفرما توسط بهزیستی بصورت یارانه برای ایجاد اشتغال و تشویق کارفرمایان در دستور کار این سازمان قرار دارد.
معاون امور مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور در پایان گفت: در بحث تثبیت اشتغال نیز ۵۰ درصد حقوق پرداختی برابر با حقوق وزارت کار به صورت یارانه تا پنج سال به بنگاه هایی که افراد مددجو را استخدام کنند پرداخت می‌شود تا گامی در جهت اشتغالزایی مددجویان باشد.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال گذشته در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.

مسئولان ارشد استان گفته‌اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری را تا پایان سال ۹۸ تکمیل می‌کنند.

۳۰۱۲/۸۰۶۶/‏۷۳۹۹

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها