تجهیزات آبرسانی ۲۷ روستای کاشان باید جابه‌جا شود

کاشان- ایرنا- ۲۷ مورد سازه‌ و تاسیسات آبرسانی آسیب‌پذیر در برابر حادثه‌هایی مانند سیل در شهرستان کاشان وجود دارد که نیازمند رسیدگی و جانمایی دوباره هستند.

مدیر آب و فاضلاب روستایی کاشان روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: ۱۱ مورد از سازه‌ها و بناهای نیازمند جابه‌جایی در مسیر رودخانه‌های بخش نیاسر، ۶ مورد در مسیر رودخانه‌های بخش برزک، پنج مورد بخش مرکزی و چهار مورد نیز در بخش قمصر قرار دارد.

علیرضا صبوری بیان کرد: برای حفظ و نگهداری از این تاسیسات، بناها و همچنین جمع آوری خطوط انتقال آب روستاها که در مسیر رودخانه‌ها و یا حریم آنها قرار گرفته‌اند، افزون بر ۱۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به یکی از سه راهکار جابه‌جایی خطوط انتقال آب، ساخت سدهای بتنی یا تغییر مسیل اضافه کرد: اگر این راهکارها و طرح‌ها اجرا نشود، جاری شدن سیل می‌تواند به تخریب قنات‌ها، ایستگاه‌های تامین آب و در نتیجه قطع آب‌ آشامیدنی در روستاها منجر ‎‌شود.

مدیر آب و فاضلاب روستایی کاشان ساخت بند با ملات سنگ و سیمان، گابیون‌بندی (ایجاد دیوار سنگی برای مقاوم‌سازی)، خاک‌ریزی و همچنین جمع‌‎آوری برخی خطوط انتقال آب را از جمله اقدام های انجام شده برای مراقبت از تاسیسات و سازه‌های آب و فاضلاب روستایی در حریم رودخانه‌ها برشمرد.

وی یادآور شد: آب‌ آشامیدنی روستاهای بارونق، سرنج و کوه‌سنج از توابع بخش مرکزی، فرح‌آباد از توابع بخش نیاسر و پایگاه‌های اورژانس و هلال احمر در محدوده روستای سن‌سن بخش مرکزی به صورت مستمر هر هفته با ۲ تانکر ۱۲ مترمکعبی تامین می شود.

به گفته صبوری، در سه روستای دیگر شهرستان کاشان نیز مشکل کمبود آب وجود داشت که با اخطار به مشترکان پرمصرف و همچنین تعویض پمپ، این مشکل برطرف شد.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط کنونی آبرسانی روستاهای تجره و رحق در بخش نیاسر، قزاآن در بخش قمصر و آرنجن از توابع بخش بزرک این شهرستان نیز به‌صورت موردی انجام می‌شود.

مدیر آب و فاضلاب روستایی کاشان در ادامه اظهار داشت: آب واحدهای آموزشی و مکان‌های مذهبی در روستاها بر اساس مصوبه وزارت نیرو، رایگان است اما برخی افراد در مصرف آب این مکان‌ها سو استفاده می‌کنند.

وی افزود: رایگان بودن آب‌بهای این مکان‌ها موجب شده تا از آن برای ساخت‌وساز شخصی نیز استفاده کنند که در صورت مشاهده تخلف، با اخطار قبلی به ناچار انشعاب‌ها قطع خواهد شد.

صبوری همچنین بر ضرورت اعلام ظرفیت آب مصرفی از سوی مکان‌های آموزشی و مذهبی در روستاها تاکید کرد.

۳۹ حلقه چاه، ۱۴ چشمه و ۱۲ رشته قنات، آب آشامیدنی افزون بر ۱۵ هزار مشترک در ۵۶ روستای شهرستان کاشان با پنج هزار و ۶۰۱ خانوار را تامین می‌کند.

۶۱۳۶/۸۱۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =