هزینه اجرای طرح های آبرسانی روستایی گیلاندو برابر میانگین کشوری است

رشت- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان گفت: هزینه اجرای طرح های آبرسانی روستایی در این استان دو برابر میانگین کشوری است.

محبعلی رنج ور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خدمات رسانی به این روستاها با توجه به پراکنده بودن خانوارها و هزینه های بالای نگهداری از تاسیسات آبرسانی، سخت و دشوار است.

وی فرسوده و مستهلک بودن تاسیسات آب شرب روستایی استان را یکی از مشکلات مهم شرکت آبفار دانست و افزود: به منظور نگهداری از تاسیسات آبرسانی و اصلاح و بازسازی تاسیسات فرسوده باید اعتبارات ملی اختصاص یابد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود یک هزار و ۸۰۰ روستای استان از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردارند، بیان کرد: بیش از پنج هزار و ۷۵۰ کیلومتر از شبکه های آبرسانی، ۳۱۰ باب مخزن و ۱۲۰ حلقه چاه که به منظور تامین آب شرب روستاهای استان در مدار بهره برداری است، دچار فرسودگی اند که برای اصلاح و بازسازی آنها باید اعتبارات ملی اختصاص یابد.

رنج ور تصریح کرد: در حال حاضر، ۴۱۴ روستای بالای ۲۰ خانوار گیلان با جمعیتی بالغ بر ۱۳۳ هزار نفر هنوز فاقد هرگونه تاسیسات آبرسانی اند که امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه به این روستاها آبرسانی شود.

رنج ور خاطر نشان کرد: کاهش بارش برف در مناطق کوهستانی گیلان بعنوان تغذیه کننده چشمه ها و رودخانه ها منجر به کاهش شدید تامین آب روستاهای کوهستانی شده که کم آبی این مناطق باید جبران شود. اینجا را ببینید https://www.irna.ir/news/83367499/۷۰

وی همچنین با اشاره به محیط زیست شکننده گیلان اظهارداشت: به منظور حفظ محیط زیست استان باید فاضلاب روستاها جمع آوری و بصورت بهداشتی تصفیه شود.

۷۲۹۶ /‏۶۰۳۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =