۲۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۲
کد خبرنگار: 924
کد خبر: 83403167
۰ نفر
برداشت زردآلو از باغات مرند آغاز شد

تبریز- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی مرند با بیان اینکه این شهرستان قطب تولید زردآلو، قیسی، برگه و لواشک در استان است، گفت: برداشت زردآلو از سطح ۲۶۰۰ هکتاری باغات بارور شهرستان آغاز شد.

منوچهر رحمانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ضمن اشاره به آغاز برداشت زردآلو از نیمه اول تیرماه در مرند اظهار داشت: این شهرستان از قطب های مهم تولید میوه زردآلو در سطح استان بوده و از لحاظ کیفیت و طعم در برخی رقم ها در کشور جزو بهترین ها است.
وی به وجود ۱۷ نوع زردآلو در این مرند اشاره کرد و افزود: ارقام عسگر آباد، نصیری، تبرزه، اردوباد، شاهرودی از بهترین ارقام زردآلوهای شهرستان است که قابلیت تازه خوری و خشکباری دارد.
مدیر جهاد کشاورزی مرند با بیان اینکه ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار از سطح ۳ هزار هکتاری باغات زردآلو در شهرستان مرند بارور است، گفت: امسال سرمازدگی بهاره و عدم تلقیح درختان در تولید محصول اثر گذاشته و پیش بینی می شود عملکرد شهرستان با میانگین ۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار در مجموع ۱۲ هزار تن باشد.

وی گفت: ۲۵ درصد از محصول تولیدی شهرستان به صورت تازه خوری و ۷۵ درصد به صورت فرآوری شده به بازار عرضه می شود.
وی اعلام کرد: در ۳ هزار هکتار باغ زردآلوی شهرستان در حدود ۴۵۰۰ نفر به طور مستقیم مشغول به کارند.
رحمانی خاطرنشان کرد: در شهرستان مرند به صورت سنتی در کنار باغات، اقدام به تهیه خشکبار شده و اکنون به عنوان بزرگترین و مهمترین قطب تولید خشکبار قیسی است.
وی افزود: همچنین در کنار تهیه خشکبار بطور سنتی، واحدهای صنایع تبدیلی نیز در زمینه تولید برگه زردآلو، لواشک و آب میوه فعالیت می کند.
مدیر جهاد کشاورزی مرند ضمن اشاره به خسارت تگرگ و سرمازدگی محصولات کشاورزی در شهرستان گفت: در این راستا، ۲ دستگاه ضد تگرگ و ۲ دستگاه ضد سرما در شهرستان پیش بینی کردیم و علاوه بر آن حدود ۱۴ دستگاه ضد تگرگ دیگر نیز باید نصب شود.

/ ‏۳۰۷۱/‏۹۹۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =