زباله‌گردها در سمنان ساماندهی می‌شوند

سمنان- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان با اشاره به ساماندهی زباله‌گردها، گفت: زباله‌گردی یا جداسازی پسماند خشک قابل بازیافت از کیسه‌های زباله و مخازن، کاری غیرقانونی است.

حمیدرضا پیوندی روز شنبه در نخستین نشست با روسای کلانتری‌های سمنان و نماینده فرماندهی نیروی انتظامی استان در سالن جلسات سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان، ابراز داشت: بر اساس ماده ۱۶ قانون، مدیریت پسماند، نگهداری، مخلوط کردن، جمع‌آوری، حمل و نقل، خرید و فروش و دفع و صدور پسماندها خارج از چارچوب مقررات قانون جرم است و افراد متخلف به حکم مراجع قضایی به جزای نقدی محکوم می‌شوند.

وی با اشاره به معضلات زباله گردی برای سلامت شهروندان و مدیریت شهری، بیان کرد: از هم پاشیدن کیسه‌های زباله کنار خیابان یا کوچه و رفت و آمد این افراد با گونی‌های زباله مشکلاتی برای محیط زیست و سیمای شهری ایجاد کرده است.

پیوندی با اشاره به اینکه شیوه صحیح مدیریت پسماندها و بازیافت استاندارد ضامن سلامت شهری و شهروندان است، تصریح کرد: واحدهای گشت سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان به صورت شبانه‌روزی برای شناسایی و جمع آوری زباله‌گردها و کارگاه‌های غیرمجاز فعالیت می‌کنند.

وی بیان کرد: گروه‌های ویژه‌ای با گشت‌زنی در شهر زباله‌گردها و مکان‌های غیرمجاز جمع آوری پسماند خشک در بافت‌های فرسوده را شناسایی و با تشکیل پرونده و معرفی به دادسرا بر اساس قانون با آنان برخورد می‌کنند.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان ابراز امیدواری کرد که با این اقدامات و فعالیت‌ها، به طور قابل توجهی از شمار زباله‌گردها در شهر کاسته شود.

برخورد قانونی با زباله‌گردان و متخلفان غیرمجاز جمع‌آوری پسماند خشک دستور کار این نشست بود.

روزانه حدود ۱۰۰ تن زباله در شهر سمنان تولید می شود که ۳۶ درصد در مبدا تفکیک می شود.

۷۳۴۲/‏۶۱۰۳

اخبار مرتبط