۲۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۱
کد خبرنگار: 866
کد خبر: 83402911
۰ نفر

برچسب‌ها

استان یزد پنج برابر جمعیتش، چک مبادله‌ای دارد

یزد - ایرنا - آمارهای خردادماه بیانگر آن است که استان یزد حدود پنج برابر جمعیتش، چک‌های مبادله ای کشور را به خود اختصاص داده و در میان استانها بیشترین سهم را در این زمینه داشته است.

در خرداد ماه سال جاری ۵۰.۹ درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی و یزد مبادله شده که به ترتیب با ۳۳.۱ درصد، ۹.۹ درصد، ۷.۹ و ۶.۹ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

در واقع اگر با یک حساب سرانگشتی، میزان سهم جمعیتی هر استان از کشور را با آمار چک های مبادله ای کنار هم بگذاریم خواهیم دید که یزدی ها بیشترین میزان مبادله چک ها را در کشور داشته اند.

بر این اساس تهران با سهم ۱۶.۶ درصدی از کل جمعیت کشور سهم ۳۳.۱ درصدی از کل تعداد چک های مبادله ای یعنی حدود ۲ برابر جمعیتش را داشته است.

اصفهان هم سهم ۶.۴ درصدی از کل جمعیت کشور و سهم ۹.۹ درصدی از کل تعداد چک های مبادله ای، یعنی کمتر از ۱.۵ برابر را به خود اختصاص داده است.

در این میان خراسان رضوی با وجودی که سهم ۸.۱ درصدی از کل جمعیت کشور را در خود دارد ولی با ۷.۹ درصد، سهمی کمتر از جمعیتش در چک های مبادله ای کشور داشته با این حال به لحاظ عددی در رده سوم بانک مرکزی قرار دارد.

اما یزد که همواره به عنوان دومین استان معدنی و چهارمین استان توسعه یافته صنعتی کشور شناخته می شود با وجودی که تنها ۱.۴ درصد جمعیت ایران را دارد، توانسته سهم ۶.۹ درصد از کل تعداد چک های مبادله ای در خردادماه را به خود اختصاص دهد.

همچنین در این ماه، در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به ترتیب به گیلان (با ۹۲.۹ درصد)، البرز (۹۲.۲ درصد) و یزد (۹۱.۷ درصد) اختصاص یافته و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (۸۴.۵ درصد)، کرمان (۸۶ درصد) و چهارمحال و بختیاری (۸۶.۷ درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

در واقع، یزد در بیشترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان نیز به عنوان سومین استان خوش حساب کشور محسوب می شود.

این امر بیانگر چند موضوع است که یکی دیگر از آنها غنای سرمایه های اجتماعی یزدی ها در فعالیت های اقتصادی کشور و اعتماد مردم این استان به سیستم بانکی و اقتصادی کشور است.

موضوع دیگر اعتماد گسترده یزدی ها به ابزار چک در فعالیت های اقتصادی خرد و کلان در مقایسه با سایر استان هاست و همواره چه در داخل و چه در خارج از کشور، برند یزدی زبانزد عام و خاص و بویژه تجار و بازرگانان بوده است.

۱۹۶۸/ ۶۱۹۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =