۲۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۹
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83402757
۰ نفر
ژاپن مانع لطمه مناقشه کره جنوبی به منافع خود می شود

تهران- ایرنا- وزیر خارجه ژاپن گفت، در صورتی مناقشه توکیو و سئول بر سر کار اجباری کره ای ها در دوران جنگ جهانی دوم به منافع شرکت های ژاپنی لطمه بزند، توکیو دست به انجام اقدامات لازم و ضروری خواهد زد.

به نوشته روزنامه ژپن تودی، "تارو کانو" پس از احضار "نم گوآن پیو"، سفیر کره جنوبی، بدون ارایه توضیح بیشتر، به او گفت، توکیو برای انجام اقدامات لازم و ضروری برای حفاظت از منافع شرکت های ژاپنی آماده است.

کانو با اشاره به رای دیوان عالی کره جنوبی مبنی بر پرداخت غرامت از سوی شرکت های ژاپنی به قربانیان کار جباری در دورن حکومت استعمار ژاپن بر شبه جزیره کره در سال های ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵، افزود، نقض یکجانبه حقوق بین الملل و شالوده رابطه دو جانبه ما از سوی کره جنوبی مشکل ساز است. این کار دولت سئول موجب به هم ریختن کامل نظم جامعه بین المللی پس از پایان جنگ جهانی دوم می شود.

وزیر خارجه ژاپن از سئول خواست فوراً برای توقف روند تصمیم گیری دیوان عالی که شکات طبق آن، خود را برای توقیف دارایی های شرکت های ژاپنی آماده می کنند، وارد عمل شود.

نم در دفاع از دولت کره جنوبی گفت، سئول تشکیل صندوقی مشترک به عنوان راهی برای حل این مناقشه را پیشنهاد کرده است.

کانو در جواب گفت، توکیو این پیشنهاد را رد کرده است.

ژاپن می گوید، مساله پرداخت غرامت به قربانیان کار اجباری طبق توافقنامه دوجانبه ۱۹۶۵ حل شد و مداخله نکردن سئول برای توقف کار دیوان عالی به منزله نقش این توافقنامه بین المللی است.

توکیو در نظر دارد این مساله را به دیوان بین المللی کیفری لاهه ارجاع دهد.

ژاپن در واکنش به رای دیوان عالی کره جنوبی در رابطه با پرداخت غرامت از سوی شرکت های ژاپنی به قربانیان کار اجباری، اوایل ژوئیه محدودیت هایی بر صادرات مواد حیاتی و مورد نیاز صنایع های تک کره جنوبی اعمال کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =