۱۳۰۰ میلیارد ریال برای راه های روستایی خراسان شمالی هزینه شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: در دولت تدبیر و امید ۴۷۵ کیلومتر راه روستایی در استان اجرا شده است که برای ساخت آن یکهزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

علیرضا مصطفی زاه بو را روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با ارقام سال‌های گذشته برای هر کیلومتر راه، ۶ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی اظهار داشت: سالانه ۱۰۵ تا ۱۱۵ کیلومتر راه روستایی در این استان ساخته و آسفالت می‌شود.

وی در ادامه با انتقاد از اینکه سهم اعتبارات راهسازی استان از اعتبارات تملک سرمایه‌ای استان ناچیز است گفت: در استان به طور متوسط سالانه، ۵ تا ۱۰ درصداز اعتبارات عمرانی استان در شورای برنامه ریزی به راه‌ها اختصاص می‌یابد که بسیار ناچیز است.

مصطفی زاده بو را، سهم راه‌های استان از اعتبارات استانی بسیار ناچیز است و در عمل نمی‌توان با آن، کار عمرانی انجام داد البته در این زمینه با استاندار و معاون عمرانی استاندار مکاتبه‌های لازم انجام شده است و درخواست ما اختصاص ۳۰ درصد از اعتبارات عمرانی استان به حوزه راهسازی است.

وی با بیان اینکه سهم اعتبار راه‌ها از اعتبارات عمرانی در سایر استان‌ها حدود ۳۰ درصد است خواستار توجه فرمانداران به اعتبارات راه شد.

مصطفی زاده بو را افزود: در این استان، مجموع اعتبار عمرانی، حدود ۶ هزار میلیارد ریال است که ۳۰ درصد این رقم، یکهزار و ۸۰۰ میلیارد ریال است که انتظار می‌رود معادل این رقم به پروژه‌های راهسازی اختصاص یابد.

وی گفت: در سال ۹۷ اعتبار مصوب راه‌های استان ۵۵۰ میلیارد ریال بود که تنها ۱۱۰ میلیارد ریال از این رقم تخصیص یافت.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی با بیان اینکه امسال در حادثه سیل و نمود کمبودها و کاستی در حوزه راه، ابنیه و پل، فرمانداری‌ها متقاعد شده‌اند راه بویژه راه روستایی را در اولویت قرار دهند افزود: امید است فرمانداران توجه بیشتری به راه‌های روستایی داشته باشند و اعتبارات این بخش را در اولویت قرار دهند.

طول راه‌های خراسان شمالی بدون احتساب راه‌های روستایی، یکهزار و ۳۴۳ کیلومتر است که ۱,۵۴ درصد از راه‌های کشور را به خود اختصاص داده است.
اکنون ۱۶۶ کیلومتر بزرگراه، ۴۳۲ کیلومتر راه اصلی و ۷۴۵ کیلومتر راه فرعی در این استان وجود دارد.

طول راه‌های روستایی استان هم چهار هزار و ۶۵۴ کیلومتر است که ۳,۶ درصد از راه‌های روستایی کشور را دارد و در رتبه ۱۳ کشورهای استان قرار گرفته است.
طول راه‌های شریانی استان ۶۳۷ کیلومتر است که ۱,۸ از راه‌های شریانی کشور را به خود اختصاص داده است.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است.

۷۱۸۵/‌‬

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =