۲۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۹
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83402676
۰ نفر
ادعای ترامپ برای حل مناقشه ژاپن و کره جنوبی

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا از آمادگی خود برای کمک به حل و فصل اختلاف توکیو و سئول بر سر بیگاری کشیدن از کره ای ها در جنگ جهانی دوم از سوی ژاپن و مناقشه تجاری ناشی از آن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، "دونالد ترامپ" گفت، رئیس جمهوری کره جنوبی به من گفت، بخش اعظم اختلاف سئول و توکیو به مسایل تجاری برمی گردد. ژاپن موادی دارد که کره جنوبی می خواهد. "مون جائه این" از من خواست مداخله کنم.

ترامپ افزود، من هم مون و هم "شینزو آبه"، نخست وزیر ژاپن را دوست دارم. می دانید چه احساسی درباره آبه دارم. او فردی بسیار خاص است. در نتیجه، اگر این دو به من نیاز داشته باشند، من کمک خواهم کرد.

توکیو در واکنش به رای سال گذشته دیوان عالی کره جنوبی مبنی بر پرداخت غرامت از سوی شرک های ژاپنی به قربانیان کار اجباری در دوران حکومت استعماری ژاپن بر شبه جزیره کره، اوایل ژوئیه محدودیت هایی بر صادرات مواد شیمیایی حیاتی برای صنعت تلفن های هوشمند کره جنوبی اعمال کرد.

مون می گوید، اقدامات ژاپن دارای انگیزه سیاسی است و اقتصاد کره جنوبی را با شرایط بی سابقه و اضطراری مواجه کرده است.

گفت وگوهای شرکت های "های تک" ژاپن و کره جنوبی درباره این مناقشه راه به جایی نبرد.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد، برای کاهش تنش بین توکیو و سئول نهایت تلاش خود را انجام خواهد داد.

سئول که محدودیت های اعمال شده از سوی توکیو بر صادرات مواد حیاتی برای صنعت تلفن های هوشمند کره جنوبی را مغایر با اصول سازمان جهانی تجارت می داند، پرونده این مناقشه را به نشست این هفته (اول و دوم مرداد) شورای عمومی سازمان جهانی تجارت می برد.

ژاپن نیز قرار است "شینگو یاماگامی"، مدیر کل اداره امور اقتصادی وزارت خارجه این کشور را راهی این نشست کند تا از حقانیت اقدامات و محدودیت های اعمال شده بر صادرات برخی مواد مهم و حساس به کره جنوبی دفاع کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =