۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۴۷
کد خبرنگار: 2651
کد خبر: 83402651
۳ نفر

برچسب‌ها

«سوسن سرخاب» اندیکا؛ شمال در جنوب کشور

اهواز - ایرنا - این روزها که مرکز و جنوب استان دمای حدود ۵۰ درجه سانتیگراد را تجربه می کند در برخی مناطق شمال خوزستان اختلاف دما با مرکز استان بین ۱۵ تا ۲۰ درجه است؛ منطقه گردشگری و خوش آب هوای «سوسن سرخاب» در بخش «چلو» شهرستان اندیکا یکی از این مناطق است.

شهرستان اندیکا به دلیل واقع شدن در میان کوه‌های سر به فلک کشیده و برفگیر از تنوع آب و هوایی خاصی برخوردار است به طوری که برخی ارتفاعات آن مانند کوه کینو (معروف به بام خوزستان) در چهار فصل سال پوشیده از برف هستند.

آب شدن برف و پرآبی سفره‌های زیر زمینی سبب شده این منابع خدادادی به صورت چشمه و آبشار در جای جای این شهرستان جاری شوند.

یکی از این مناطق که بی شک می‌توان آن را قطعه‌ای از بهشت گمشده خوزستان نامید؛ منطقه گردشگری سوسن سرخاب در ۷۰ کیلومتری شهر قلعه خواجه و ۱۵ کیلومتری تاراز شهر است.

یکی از گردشگران این منطقه با اشاره به چشم اندازهای زیبای این منطقه به خبرنگار ایرنا گفت: در اصل ماهشهری هستم و حدود ۲ شبانه روز است که در اینجا اقامت داریم.

مهدی عساکره افزود: در باورم نمی گنجید که این منطقه در حوزه استحفاظی خوزستان باشد واقعاً چرا مسئولان ما زیرساخت‌های گردشگری را در این مناطق فراهم نمی‌کنند تا هم استانی‌ها بتوانند از این مناطق خوش آب وهوا در فصل گرم سال استفاده ببرند.

گردشگر دیگری از شهرستان شوشتر به خبرنگار ایرنا گفت: من حداقل سالی ۲ بار با خانواده به این منطقه سفر می‌کنم واقعاً چهار فصل این منطقه زیبا و دیدنی است.

حسین انصاری اضافه کرد: رودخانه این منطقه به حدی سرد است که در مردادماه هم به سختی می‌توان در آن شنا کرد و این واقعاً برای خیلی از دوستان من باور نکردنی بود.

جاذبه‌های گردشگری منطقه سوسن سرخاب

چشمه‌ها و آبشارهای خروشان با آبی سرد و زلال، باغ‌های متنوع انار، انگور، انجیر، گردو، آثار تاریخی، سایه سار درختان و طبیعت بکر با مناظر ییلاقی تنها گوشه‌ای از جاذبه‌های منحصر به فرد در این منطقه گردشگری است.

رئیس شورای اسلامی روستای سوسن سرخاب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: این منطقه از اواخر دهه ۸۰ در لیست مناطق گردشگری استان خوزستان قرار گرفت اما با گذشت بیش از یک دهه زیرساخت‌های متناسب با ظرفیت‌ها در منطقه ایجاد نشد.

نیازعلی سهرابی افزود: پارسال گویا در کمیته برنامه ریزی استان حدود ۴۰ میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه مصوب شد اما عدم ثبات مدیریت در اداره میراث شهرستان اندیکا باعث شد تا کنون از تخصیص اعتبار و اجرای پروژه خبری نشود.

وی ادامه داد: جاده دسترسی این منطقه علاوه بر پیچ وخم های غیر استاندارد و نداشتن علائم ایمنی، بر اثر سیلاب‌های اخیر نیز در چند نقطه تخریب و تاکنون ترمیم نشده است.

سرپرستی میراث در اندیکا کمتر از ۲ سال سه بار تغییر کرده است!

عضو شورای اسلامی بخش چلو بیان کرد: یکی از مشکلات میراث فرهنگی در شهرستان اندیکا، عدم ثبات متولی این اداره در شهرستان است.

وی اضافه کرد: اداره میراث فرهنگی اندیکا از بدو تأسیس تاکنون رئیس نداشته و با سرپرستی اداره شده و جالب اینجاست که در ۲ سال اخیر سه بار سرپرست آن تغییر کرده است.

نیازعلی سهرابی گفت: وقتی اداره‌ای ثبات مدیریت نداشته باشد نمی‌توانیم انتظار برای برنامه ریزی و ایجاد رونق در منطقه داشته باشیم.

متولی صنعت گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است

بخشدار چلو نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: سوسن سرخاب جاذبه‌های گردشگری غنی دارد که می‌تواند به یک قطب گردشگری در استان و حتی کشور تبدیل شود.

سعید بلدی اضافه کرد: متولی صنعت گردشگری در شهرستان، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که متأسفانه در این زمینه تاکنون اقدام خاصی انجام نداده است.

وی گفت: در زمان تصدی بنده و از محل اعتبار دهیاری واحدهای اقامتی در این منطقه تجهیز شدند به رغم اینکه بخشداری در این زمینه تعهدی نداشت.

پیگیر جذب اعتبار مصوب هستیم

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اندیکا هم به خبرنگار ایرنا گفت: حدود یک ماه است که بنده به عنوان سرپرست این اداره منصوب شده‌ام و هفته گذشته از موضوع اعتبار مصوب شده برای سوسن سرخاب مطلع شدم.

سید موسی احمد پور افزود: پیگیر هستیم با همکاری مسئولان مربوطه اعتبار مصوب شده را (اگر برگشت نخورده باشد) جذب کنیم.

توسعه صنعت گردشگری و نقش مستقیم آن در رونق اقتصادی و کاهش بیکاری از جمله موضوعاتی است که باید مسئولان مربوطه در شهرستان اندیکا به آن توجه بیشتری داشته باشند.

چرا که توجه به ظرفیت‌های منحصر به فرد طبیعی، تاریخی و فرهنگی در شهرستان اندیکا و متناسب با آن ایجاد زیرساخت‌ها می‌تواند زنگار محرومیت را از چهره این شهرستان بزداید.

شهرستان اندیکا دارای ۷۰۰ محوطه تاریخی از دوره‌های مختلف و بیش از ۴۸ اثر ثبت ملی می‌باشد.

۷۱۵۹/‏۶۰۰۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =