۲۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۶:۳۹
کد خبرنگار: 2585
کد خبر: 83402620
۰ نفر

برچسب‌ها

رئیس گروه دوستی پارلمانی کوبا و ایران بر توسعه روابط دو جانبه تاکید کرد

مادرید- ایرنا- «پدرو سیمون رودریگز» رییس گروه دوستی پارلمانی کوبا و ایران روز جمعه در دیدار با «رشید بیات مختاری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در هاوانا بر گسترش روابط پارلمانی دو کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به روابط خوب پارلمانی دو کشور و سفر گذشته گروه دوستی پارلمانی مجلس شورای اسلامی به کوبا بر توسعه هرچه بیشتر روابط پارلمانی دو جانبه تاکید و از تلاشهای سفارت جمهوری اسلامی ایران در این زمینه قدردانی کرد.

رودریگز به تشدید اقدامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و کوبا اشاره کرد و خواستار گسترش هرچه بیشتر روابط دو کشور در حوزه های مختلف برای مقابله با آثار سوء این اقدامات شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در هاوانا نیز بر پیشینه فرهنگ غنی ایرانی و نقش مقاومت بعنوان حافظ فرهنگ و تمدن ایرانی در طول تاریخ تاکید کرد و گفت، عنصر مقاومت بعنوان نقطه مشترک فرهنگ ایرانی و فرهنگ انقلابی کوبا محسوب می شود که از این ظرفیت می توان برای گسترش روابط فرهنگی دو کشور استفاده کرد.

وی با اشاره به خروج یک طرفه واشنگتن از برجام، سرنگونی پهپاد متجاوز امریکایی در سرزمین ایران و توقیف غیر قانونی نفتکش جمهوری اسلامی ایران توسط انگلیس از موضع وزیر خارجه کوبا در حمایت از جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد و افزود؛ دست یابی امریکا به اهدف تروریستی اقتصادی خود علیه ایران و کوبا خیال باطل است و این توطئه برای به سلطه در آوردن کشورهای مستقل همچون جمهوری اسلامی ایران و کوباست.

بیات مختاری گفت: کوبا به مدت ۶۰ سال و ایران در ۴۰ سال گذشته در مقابل این هدف شوم مقاومت نموده و نشان داده اند که قصد ندارند در برابر اهداف و اقدامکات شوم امریکا سر خم کنند.

وی تصریح کرد، اگرچه امریکا با نیرنگ و فریبکاری از آمادگی برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران خبر می دهد ولی رفتارهای گذشته واشنگتن و نوع برخورد آنها درخصوص برجام، به وضوح نشانگر این است که آمریکا قابل اعتماد نیست.

وی افزود: علاوه بر این شاهد بودیم که در طی یکسال از سپری شدن خروج غیر قانونی امریکا از برجام و تشدید تحریمها علیه جمهوری اسلامی ایران، تهران برای تامین منافع اقتصادی خود مطابق با تعهدات برجامی، صبر راهبردی در پیش گرفت. اما برغم خویشتنداری و سعه صدر جمهوری اسلامی ایران، کشورهای اروپایی بطور ملموس برای انتفاع ایران از مزایای اقتصادی پیش بینی شده در برجام اقدامی نکردند.

سفیر ایران در کوبا تصریح کرد: با توجه به این موضوع و خروج امریکا از برجام مقامات جمهوری اسلامی ایران تصمیم به کاهش پلکانی تعهدات خود در برجام بر اساس ماده ۳۶ این قرارداد کرد. این اقدامات سلبی همانگونه که از سوی جمهوری اسلامی ایران عنوان شده در صورت تامین نظر طرف ایرانی مجدد به وضع سابق باز خواهند گشت.

ا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =