رئیس امور بین الملل سنای روسیه: انگلیس انتظار توقیف نفتکش خود را نداشت

مسکو - ایرنا - رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) در واکنش به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران اعلام کرد: واضح است که انگلیس از دیگر کشورها انتظار ندارد که مانند خودش با او رفتار کنند.

کنستانین کاساچیف بامداد شنبه به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفت: بدون تردید توقیف نفتکش Stena Bulk انگلیس در خلیج فارس فاز جدیدی از افزایش تنش در منطقه و میان ایران و غرب به حساب می آید.

وی همچنین با اشاره به توقیف نفتکش ایرانی در آب‌های بین المللی توسط انگلیس اظهار داشت: در خصوص ماجرای امروز نخست باید مشخص شود که چه تخلفی از سوی نتفکش انگلیسی صورت گرفته است و تهران می خواهد در ادامه با این نفت کش چه کار کند.

کاساچیف ابراز امیدواری کرد که طرفین ماجرا از خود خویشتنداری نشان دهند هر چند که این مساله بستگی به این دارد که برنامه های هرکدام از طرفین در آینده چیست.

رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون ادامه داد: متاسفانه اینکه این اتفاق ممکن است به عنوان بهانه ای برای استفاده از نیروی نظامی به کار رود یک واقعیت است اما برنده این بازی مشخص نیست از این رو امیدوارم که طرفین از دیپلماسی استفاده کرده و خویشتنداری نشان دهند. معتقدم که روسیه می تواند به حل و فصل این ماجرا کمک کند.

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساعاتی پیش در اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: عصر امروز (جمعه ۲۸ تیر) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.
نفتکش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی‌های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.

شرکت استنا ایمپریو انگلیس مالک این نفتکش در بیانیه‌ای اعلام کرده که این نفتکش با ۲۳ خدمه دریایی توسط قایق‌های ناشناس توقیف شده است.

خبرگزاری ریانووستی روسیه در خبر اولیه خود اعلام کرد که پنج روس در این نفتکش حضور دارند اما بعدتر با اصلاح خبر خود تعداد خدمه روسی این نفتکش را به سه نفر کاهش داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =