دبیرکل ناتو: هیچ مذاکراتی با طالبان برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان صورت نگرفت

تهران- ایرنا- دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو " روز جمعه گفت: آمریکا و این سازمان مذاکراتی با رهبران سیاسی طالبان را با هدف کسب توافق برای خروج نیروهای نظامی از افغانستان آغاز نکرده اند.

به گزارش خبرگزاری خامه پرس، «ینس استولتنبرگ» در نشست امنیتی اسپین افزود: ناتو در تلاش های صلح طلبانه صورت گرفته دخیل است و ما تا کنون بارها با «زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان به گفت وگو و مذاکره پرداخته ایم.

وی در پاسخ به روند مذاکرات خلیل زاد با طالبان اظهار کرد: خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در افغانستان است و ناتو نمایندگان خود را در کابل دارد اما تمام متحدان ناتو نیز در این مذاکرات دخیل هستند.

دبیر ناتو افزود: از آنجا که این نهاد و آمریکا همزمان با یکدیگر وارد افغانستان شده اند، در نتیجه ما در تصمیم خروج از این کشور نیز هماهنگ عمل کرده و هر زمانی که فرصت خروج نیروهای ما فرا برسد، ما این کشور را ترک خواهیم کرد.

استولتنبرگ تأیید کرد که ما از تلاش های خلیلزاد در کسب یک توافق صلح با طالبان حمایت می کنیم.

وی در عین حال اظهار کرد که نیروهای خارجی ناتو بیشتر از نیاز در افغانستان باقی نخواهد ماند.

دبیر کل ناتو در حالی توافق خروج نیروهای خارجی از افغانستان را تکذیب می کند که این مساله یکی از پیش شرط‌های مهم گروه طالبان در گفت وگوهای صلح با نماینده ویژه آمریکا است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =