۲۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۲
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83402385
۰ نفر
کره جنوبی در پیمان امنیتی با ژاپن تجدید نظر می کند

پکن- ایرنا- کره جنوبی اعلام کرد به تلافی اقدام ژاپن برای جلوگیری از صدور شماری از اقلام فناوری پیشرفته به این کشور، همه گزینه ها از جمله تجدید نظر در پیمان امنیتی و نظامی دو کشور را در نظر می گیرد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی روز شنبه به نقل از «کیم هیون چونگ» معاون اداره امنیت نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی آورده است ژاپن با این ممنوعیت یکجانبه حقوق و مقررات بین المللی را نقض کرده است و برای مقابله با این اقدام کره جنوبی همه گزینه ها از جمله تجدید نظر در پیمان نظامی تبادلات اطلاعات را بررسی می کند.

اختلافات زمانی شدت گرفت که دادگاه کره جنوبی اعلام کرد شرکت نیپون ژاپن به دلیل بکارگیری اجباری نیروی کار از کره و پرداخت نکردن دستمزد آنها در دوران استعمار باید غرامت بپردازد.

دو کشور در زمینه های مختلف از جمله مالکیت بر جزایر دوکدو در دریای شرقی، بردگان جنسی در دوران استعمار و همچنین نحوه پرداخت غرامت به این افراد دارای اختلافات جدی هستند و ممنوعیت اخیر صادرات اقلام فنی پیشرفته از سوی ژاپن به کره جنوبی نیز باعث شده است تا زخم های کهنه دو کشور سر باز کند.

معاون اداره امنیت نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی تاکید کرد اگر اختلافات تاریخی هم میان دو کشور وجود دارد باید با دیپلماسی حل و فصل شود و کره جنوبی خود را مقید به آن می داند اما ژاپن با این ممنوعیت دست به حرکتی تلافی جویانه زده است.

دو کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی یک توافقنامه تبادل اطلاعات میان ساختارهای نظامی امضا کردند که حالا کره جنوبی می گوید برای مقابله با اقدامات ژاپن همه گزینه ها از جمله بررسی دوباره این توافق را در نظر می گیرد.

ژاپن صادرات اقلامی را که در ساخت تجهیزات ارتباطاتی و تلفن های هوشمند و برخی ریزتراشه ها و نیمه هادی ها بکار می رود، ممنوع کرده و این باعث خشم کره جنوبی شده است.

در کره جنوبی به دنبال این ممنوعیت جنبشی برای تحریم کالاهای ژاپنی شکل گرفته است و بررسی های آماری نشان می دهد بیش از نیمی از کره ای ها به آن پیوسته اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha