۱۵۰ هزار نفر زیرپوشش بهزیستی استان کرمانشاه هستند

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: ۱۵۰ هزار نفر در قالب ۶۳ هزار خانوار زیرپوشش بهزیستی استان هستند که یک هزار و ۱۰۴ نفر از معلولان، سالمندان و بیماران روانی در مراکز شبانه روزی بهزیستی قرار دارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ فاطمه رضوان مدنی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته کرمانشاه با تبریک هفته بهزیستی افزود: جامعه هدف بهزیستی استان را افراد نیازمند تشکیل می‌دهد که برخی از آنها در منزل و برخی دیگر در مراکز ما تحت مراقبت هستند.

او گفت: گستره فعالیت‌ها و خدمات بهزیستی در جامعه زیاد است به طوری که ما علاوه بر نگهداری معلولان، سالمندان و بیماران روانی در مراکز، خدمات سیار اورژانس اجتماعی (۱۲۳)، خط مشاوره (۱۴۸۰)، مراکز کمپ ترک اعتیاد، مراکز ماده ۱۵ و مرکز ماده ۱۶ برای نگهداری معتادان متجاهر را داریم.

وی اظهار داشت: موضوع رسیدگی به کودکان کار و خیابانی با همکاری ۱۲ ارگان دیگر بر عهده بهزیستی است به طوری که با جمع آوری کودکان معصوم از سر چهار راه‌ها و حرفه آموزی به آنها از طریق استاد-شاگردی از آنها حمایت می‌کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در ادامه گفت: جلوگیری از معلولیت‌ها از طریق غربال گری های بینایی، شنوایی و همچنین انجام آزمایشات ژنتیک، راه اندازی سامانه تصمیم به منظور جلوگیری از طلاق در استان از طریق ارائه خدمات مشاوره‌ای از دیگر خدمات بهزیستی است.

رضوان مدنی افزود: تأمین وسایل کمک توانبخشی معلولان و آماده سازی شغلی آنها از طریق مهارت آموزی در رشته‌های مورد علاقه با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای، پرداخت تسهیلات اشتغال زایی با سود چهاردرصد و همچنین ایجاد مشوق برای کارفرمایان از جمله اینکه هر کارفرمایی مددجویی را به کار بگیرد علاوه بر دریافت تسهیلات با سود کم تا پنج سال از پرداخت حق بیمه مددجو معاف خواهد بود.

او تصریح کرد: در استان تعداد ۳۰۹ مهد کودک تحت نظارت بهزیستی فعالیت دارند که سعی کرده ایم در تربیت کودکان آموزه‌های دینی و ایرانی را مدنظر داشته باشیم.

وی اضافه کرد: از ابتدای نهضت ساخت مسکن مددجویان تاکنون بیش از ۶ هزار و ۱۰۰ واحد ساخته شده که از این تعداد ۲ هزار و ۱۹۰ واحد برای مددجویان زلزله زده بوده است.

وی توضیح داد اما با این وجود مسکن مددجویان دغدغه بزرگی برای آنها و بهزیستی به شمار می‌رود به طوری که در استان ۱۷۸ خانواده دارای ۲ معلول و بالاتر داریم که فاقد مسکن هستند که با مشارکت خیرین، مردم و مسئولان دلسوز می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که در ۲ هزار و ۶۲۲ روستا و ۳۳ شهر سکونت دارند.

۳۰۳۳/۸۰۶۶