۲۸ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۶
کد خبرنگار: 1165
کد خبر: 83402146
۱ نفر
آتش‌سوزی در مراتع روستای «بگیم قلعه» نقده مهار شد

ارومیه- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نقده گفت: آتش سوزی در مراتع روستای «بگیم قلعه» این شهرستان با تلاش نیروهای امدادی مهار شد.

سعید رحمان پور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اثر آتش‌سوزی شب گذشته / پنجشنبه / در روستای بگیم قلعه از توابع این شهرستان، بلافاصله ماموران اداره منابع طبیعی و نیروهای مردمی به منطقه اعزام شدند و توانستند آتش سوزی را مهار کرده و از سرایت آن به مزارع و مراتع اطراف جلوگیری کنند.

وی افزود: این آتش‌سوزی موجب از بین رفتن بیش از ۱۰ هزار مترمربع از مراتع این روستا شد که حضور به موقع نیروهای امدادی از گسترش بیشتر آتش جلوگیری کرد.

وی علت اصلی این آتش‌سوزی را رعایت نکردن نکات ایمی توسط چوپانان منطقه در روشن کردن آتش عنوان کرد.

رحمان پور با بیان اینکه طی امسال چندین مورد آتش‌سوزی در مراتع نقده صورت گرفته که به سرعت این آتش‌سوزی‌ها به کمک مردم محلی و نیروهای اعزامی مهار شده است اضافه کرد: در این خصوص اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان در همین راستا ۲ کارگاه آموزشی در قالب اطفای حریق برای جوامع محلی برگزار کرده است.

چهارشنبه هفته جاری نیز آتش‌سوزی، چهار هکتار از گندمزارهای روستای «زینه‌ور» این شهرستان را به طور کامل از بین برد.

افزایش دمای هوا و افزایش تراکم گیاهی به دلیل بارندگی‌های مناسب سال زراعی و از سویی دیگر بی‌دقتی افراد موجب افزایش آتش‌سوزی در سطح مراتع و گندمزارهای منطقه شده و این امر را به یکی از مهمترین معضلات شهرستان‌های مختلف تبدیل کند.

مسوولان ادارات منابع طبیعی با صدور اطلاعیه‌هایی از شهروندان و طبیعت گردان در خواست کرده است از رهاسازی مواد شیشه‌ای (نظیر انواع بطری شیشه‌ای و پلاستیکی)، خرده شیشه و اشیا مشابه در داخل جنگل‌ها و مراتع خودداری شود، زیرا این اشیا همانند عدسی ذره بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک و مواد قابل اشتعال کف جنگل‌ها و مراتع گردیده و کانون‌های آتش در مناطق ایجاد می‌کنند.

شهرستان نقده دارای بیش از ۷۴ هزار هکتار عرصه‌های ملی که در این میان ۱۱۰ هکتار شامل ذخیره‌گاه‌ها است؛ این شهرستان در جنوب غربی آذربایجان غربی و در ۸۰ کیلومتری شهر ارومیه واقع شده است.
۹۹۱۸/‏۶۱۸۵/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =