نمایشگاه الکامپ؛ فرصتی برای صادرات فناوری ایران

تهران-ایرنا- رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور ضمن مهم دانستن حضور بازدیدکنندگان خارجی در نمایشگاه الکامپ گفت: این رویداد منجر به انعقاد قرارداد همکاری و صادرات فناوری ایران به کشورهای دیگر می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه علمی، «محمدباقر اثنی عشری» روز جمعه در نشست خبری رونمایی از پرتال جدید این سازمان در حاشیه برگزاری نمایشگاه الکامپ با اشاره به اینکه بیش از ۱۸ سال از تشکیل این نهاد می گذرد، افزود: بیست و پنجمین سال متوالی است که الکامپ برگزار می شود. احساس می کردیم در این شرایط اقتصادی با ریزش مخاطب مواجه شویم اما بازدید از نمایشگاه چیز دیگری نشان می داد.
«رسول سراییان» دبیرکل نظام صنفی رایانه ای کشور نیز در این نشست گفت: این سازمان تلاش کرد در دوره سه ساله برنامه ای داشته باشد به نام بیستون که نمادی از تحقق اهداف در نظام صنفی است. ما نیز از بُعد بازار، محصولات و بازیگران که مهم ترین اهداف تحول صنفی است شاهد پویایی هستیم. نمایشگاه بستری است در اختیار برنامه بیستون تا برنامه هایی که پیش بینی شده را محقق کند.
«رضا حیدری» دبیر اجرایی الکامپ نیز در ادامه گفت: فرآیند برگزاری نمایشگاه یک دوره چهار روزه است اما از بهمن ماه جلسات منظمی برای این نمایشگاها برگزار شد. یکی از بخش های جدیدی که در این نمایشگاه ایجاد شد، «الکام جابز» است که برای اولین بار برگزار می شود و توانسته توجه زیادی را به خود جلب کند.
الکام تاکز نیز بستر جدیدی است که در پنج نقطه مختلف فضاهایی به صورت رایگان در نظر گرفته شده تا شرکت کنندگان بتوانند نظرات و مطالب خود را با مخاطبان در میان بگذارند.
اثنی عشری در خصوص تاثیر این نمایشگاه بر کسب وکارهای حوزه فناوری گفت: الکامپ نمایشگاه کل صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات است و نباید آن را مختص استارتاپ ها بدانیم. ۷۵ درصد فضای نمایشگاه کسب و کارهای حوزه فناوری هستند و بخشی از آن نیز به استارتاپ ها اختصاص پیدا کرده است.
وی ادامه داد: الکامپ توسط بخش خصوصی برگزار می شود و یکی از دلایل بقای رشد الکامپ نیز همین است. در روز اول که با غرفه داران صحبت می کردم اکثراً از نمایشگاها و حضور بازدیدکنندگان راضی بودند و تنها مشکل گرما بود که به زیر ساخت های نمایشگاه مربوط می شود.
وی افزود: شرکت ها با وجود مشکلاتی که دارند با انرژی و شور در غرفه ها حاضر هستند و این نشان می دهد که برای الکامپ ارزش قائل هستند و آن را در حوزه کسب و کارشان موثر می دانند.
حیدری در ادامه نشست با اشاره به اینکه تعرفه ارزی برای شرکت های داخلی نداشتیم، افزود: در حالی که بسیاری از هزینه ها در دو سال گذشته دو تا سه برابر شده اما سازمان نظام صنفی هیچ هزینه ای را بالا نبرده و تعرفه ها تقریباً مانند سال گذشته است. سعی کردیم با بازدیدکنندگان مشارکت کنیم تا از بازدیدشان راضی باشند.
اثنی عشری در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص برگزاری نمایشگاه جداگانه برای الکام استارز گفت: ۳۲ هزار متر فضای مفید کل نمایشگاه است و بیش از ۸ هزار متر به استارتاپ ها تعلق گرفته است. الکام استارز با تمام پر مخاطب بودنش بخشی است که سازمان نظام صنفی در برگزاری آن ضرر می دهد و اگر بخواهد به شکل مستقل انجام شود اقتصادی نخواهد بود. ترکیب این زیست بوم باعث می شود چنین مشکلات اقتصادی به وجود نیاید.
سرائیان نیز در این رابطه تصریح کرد: حضور استارتاپ های بزرگ در الکامپ نشان می دهد میزان پیشرفت در این نمایشگاه به چه میزان بوده است. شرکت هایی که تا چند سال قبل یک استند ساده در نمایشگاه داشتند اما الان توان این را پیدا کرده اند که غرفه های بزرگ داشته باشند. اگر نمایشگاه را به شکل جزیره ای پیش ببریم هیچ بهره ای نخواهیم برد.
رئیس سازمان نصر نیز با این توضیح که در سال ۱۳۶۰ بزرگ ترین شرکت آی تی از ایران رفت و هیچ وقت شرکت بزرگی حوزه فناوری در ایران فعالیت نداشته، افزود: تمام صنعت فناوری اطلاعات ما غیر از بخش سخت افزار توسط ایرانی ها توسعه یافته است. ما به نمایشگاه الکامپ بیشتر نگاه صادراتی داریم و حضور بازدیدکنندگان خارجی برای ما مهم است. بازدیدهایی که از دیروز تا کنون منجر به انعقاد قراردادهایی شده بیانگر اهمیت این موضوع است.
اثنی عشری در پایان خاطرنشان کرد: حضور کشورهای خارجی نه تنها به کسب و کارهای ما کمک می کند، بلکه در دیپلماسی ایران نیز تاثیرگذار است. ۱۰۰ مهمان خارجی داشتیم که هزینه حضور آنها در ایران را معاونت علمی ریاست جمهوری پرداخت کرده است.

«بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ» بزرگ‌ترین نمایشگاه فناورانه کشور روز پنجشنبه - ۲۷ تیرماه - با حضور وزیران ارتباطات ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکیه با شعار «آینده بهتر» در نمایشگاه بین‌المللی تهران گشایش یافت.

نمایشگاه الکامپ بیست و پنجمین دوره خود را در حالی آغاز کرد که مانند گذشته ذی‌نفعان مختلف حوزه فناوری را گرد هم آورده است.
این نمایشگاه که با شعار «آینده بهتر» آغاز به کار کرده است دارای بخش‌هایی مانند الکام استارز، الکام تایکز، الکام ترندز و الکام گیمز را در خود جای داده و بخشی نیز منحصر به توان‌یاب‌ها دارد.
برای مهمانان خارجی و داخلی بخشی به عنوان سفرهای الکامپی (الکامپ تور) طراحی شده تا علاقه‌مندان بتوانند با ثبت‌نام در این تورها، از نمایشگاه به شکل ویژه بازدید کنند.
با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری برای تجار و سرمایه‌گذاران خارجی که قصد بازدید یا حضور در نمایشگاه را دارند تسهیلاتی در نظر گرفته شده تا حضورشان در کشور بدون مشکل انجام شود.
نمایشگاه الکامپ تا ۳۰ تیر در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران دایر است و در انتهای این نمایشگاه به کارآفرین برتر، توانیاب برتر، برترین شرکتی که در حوزه مسئولیت اجتماعی فعالیت کرده، بهترین غرفه و… جوایزی تعلق خواهد گرفت./‏

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =