ترامپ با دامن زدن به نژادپرستی هزینه استیضاح خود را بالا می‌برد
مایلز هانینگ، سیاستمدار آمریکایی

نیویورک -ایرنا – نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هدف حملات کلامی ترامپ علیه چهار نماینده مجلس این کشور را تهییج طرفداران خود دانست و گفت او همچنین دموکرات‌ها را مرعوب می‌سازد که در صورت اقدام به استیضاح، ممکن است بهای زیادی پرداخت کنند.

"مایلز هانیگ" عضو سابق حزب سبز آمریکا روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا درباره سخنان نژادپرستانه رئیس جمهوری آمریکا علیه چهار نماینده زن جوان کنگره، «الکساندریا اوکازیو کورتز»، «ایلهان عمر»، «آیانا پریسلی» و «رشیده طلیب» افزود ترامپ با برنامه ریزی و با نگاه به کارزار انتخاباتی پیش رو، سخنان تند خود را بیان کرده است.
دونالد ترامپ در روزهای گذشته نوشت: جالب است می‌بینم زنان «ترقیخواه» حزب دموکرات در کنگره که اصالتاً از کشورهایی دیگر آمده‌اند که دولت‌هایشان فاجعه تام و تمام، بدترین، فاسدترین و بی‌کفایت‌ترین‌ها در سراسر دنیا هستند (البته اگر اصلاً یک حکومت در حال فعالیت داشته باشند). آنها اینک با صدای بلند و خباثت‌آلود به مردم ایالات متحده، بزرگ‌ترین و قدرتمندترین ملت روی زمین می‌گویند که کشورمان چگونه باید اداره شود. آنها چرا برنمی‌گردند تا به بازسازی جاهای کاملاً ورشکسته و جنایت‌آلودی که از آنجا آمده‌اند، کمک کنند.
به دنبال این اظهارات، هواداران ترامپ خواستار اخراج این نمایندگان به ویژه ایلهان عمر شدند که علیه رژیم صهیونیستی هم اظهار نظر کرده بود.

هانیگ که نامزد حزب سبز در انتخابات سال ۲۰۱۶ کنگره آمریکا از مریلند بود، اظهار کرد: ترامپ از چنین زبان صریح نژادپرستانه ای استفاده می‌کند زیرا، اولاً و مهمتر از همه، او به طور قلبی به نژادپرستی و برتری سفید باور دارد.

وی افزود: این نگاه در خانواده وی ریشه دارد. پدر وی مشهور بود که عضو "کاکلاس کلان" است و حتی در سال ۱۹۲۷ در جریان یک راهپیمایی آنها در نیویورک دستگیر شد.
این فعال سیاسی آمریکایی خاطرنشان کرد: خود ترامپ نیز سابقه طولانی نژادپرستی دارد. در دورانی که وی در کار املاک بود، نگاه تبعیض آمیز علیه مستأجران را اعمال می‌کرد. بدیهی است که بسیاری از نمونه‌های دیگر از دیدگاه‌های نژادپرستانه وی وجود دارد که در جنجال مخالفت با مهاجران نمود داشت.

هانیگ با بیان اینکه "ترامپ گفت ترجیح می‌دهد نروژی‌ها (سفید) به جای مردم آمریکایی‌های مرکزی (مردم رنگین پوست) به آمریکا مهاجرت می‌کردند"، اضافه کرد: دلیل دوم مواضع نژادپرستانه وی این است که این سخنان خوراک فوری برای پایگاه سیاسی ترامپ فراهم می‌کند. این مجموعه هر چند اقلیت است اما تنها کسانی هستند که از او قاطعانه حمایت می‌کنند. آنها به دلیل انسجامی که دارند، از لحاظ سیاسی قابل توجه هستند.

*** نژادپرستی در حزب جمهوریخواه
عضو سابق حزب سبز آمریکا در پاسخ به اینکه عملکرد حزب جمهوریخواه و واکنش آن به سخنان جنجالی ترامپ را چگونه می‌بینید، گفت: جمهوریخواهان همچون دموکرات‌ها، اول از همه به حفظ موقعیت خود در کنگره می‌اندیشند. بنابراین در صورتی که آنها از ترامپ انتقاد کنند، منافع مالی خود را برای انتخابات بعدی به خطر خواهند انداخت.
هانیگ تصریح کرد: اینکه اکثر آنها نژادپرست هستند یا نه، به اندازه این مطلب اهمیت ندارد که این نمایندگان جمهوریخواه از یک رئیس جمهوری نژاد پرست پشتیبانی می‌کنند و در نتیجه، آنها به طور خودکار در این وادی نژادپرستانه جای می‌گیرند. بگذریم که بسیاری از آنها حامیان قوی برتری سفید هستند.
وی به گرایش‌های افراطی مذهبی در میان جمهوریخواهان هم اشاره کرد و گفت: علاوه بر این، همیشه قرابت و ارتباط بین افکار برتری سفید و افراط گرایی مسیحی وجود داشته است. مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا دارای گرایش مسیحی است که به برتری سفید باور دارد. در تاریخ آمریکا سابقه نداشته است که یک متعصب مسیحی در چنین سمت بالایی قرار بگیرد.

*** اهمیت قطعنامه مجلس نمایندگان

نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ درباره قطعنامه مجلس نمایندگان در محکومیت اظهارات نژادپرستانه ترامپ علیه این چهارنماینده گفت: این رأی در سطوح مختلف بسیار مهم است. البته هیچ انتظاری وجود ندارد که این رأی، رفتار و نگرش ترامپ یا حزب جمهوریخواه را تغییر دهد اما تأثیرات آن در جای دیگری دیده خواهد شد.

هانیگ توضیح داد: تنش‌های سیاسی و اجتماعی در حال حاضر به بیشترین سطح در دهه‌های گذشته رسیده است که حتی از تنش‌های دورانی که ایالات متحده در جنگ به سر می‌برد، فراتر است. ما در دوره‌ای قرار گرفته‌ایم که ترامپ و پیروانش به معنای واقعی کلمه به خیابان‌ها می آیند و در همه نوع خشونتی شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر دولت ترامپ خشونت را ترویج کرده و اردوگاه‌های کار اجباری در مرز با مکزیک تأسیس کرده است. گروه‌های یهودی و حتی ژاپنی، به عنوان قربانیان تاریخی چنین اردوگاه‌هایی، قویاً علیه آنچه اتفاق می‌افتد، اعتراض کرده‌اند.

تقویت نژادپرستی پاسخی به استیضاح

عضو سابق حزب سبز آمریکا تاکید کرد: در سطح دیگری آنچه اکنون رخ داده است در واقع پیش درآمد مبارزات انتخاباتی تا سال ۲۰۲۰ خواهد بود. سخنان نژادپرستانه ترامپ برای وی رأی جمع نخواهد کرد، بلکه فقط هسته مرکزی طرفداران افراطی وی را تقویت خواهد کرد.

هانیگ خاطرنشان کرد: این هسته بسیار قوی بطور کامل گوش به فرمان ترامپ بوده و از او دستور می‌گیرد تا به خیابان‌ها بریزند یا خیر. آنها در بزنگاهی که تشخیص دهند برای اقدام علیه باخت ترامپ (به قول آنها سرقت ریاست جمهوری) به خیابان خواهند آمد.

وی افزود: هدف دیگر سخنان افراطی و نژادپرستانه ترامپ این است که پایگاهش را تهییج کرده و دموکرات‌ها را ارعاب کند که در صورت اقدام به استیضاح، بهای بالایی ممکن است پرداخت کنند. از این رو برنامه انتخاباتی ترامپ با محور نژادپرستی تعریف شده و به پیش خواهد رفت.

این فعال سیاسی آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا مساله نژاد پرستی به یکی از چالش‌های سیاسی بزرگ انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ تبدیل شده است، گفت: رقابت‌های انتخاباتی این دوره جالب، اما ترسناک خواهد بود. ترامپ مرتب ادعا می‌کند که اقتصاد کشور بسیار عالی است و حتی اگر در زمان انتخابات اقتصاد جهت بدی پیدا کند، او باز به دروغ می‌گوید که عالی است و این ادعا را به راحتی به خورد طرفدارانش می‌دهد.

هانیگ تصریح کرد: اما از همه اساسی‌تر برای ترامپ مساله نژادی است که وی از آن برای بسیج پایگاه اصلی خود بهره می‌برد. در مقابل؛ دموکرات‌ها احتمالاً با کارت شکاف طبقاتی بازی خواهند کرد و بر مساله فقر و نابرابری درآمد موجود در آمریکا متمرکز خواهند شد.

وی یادآور شد: با این حال دموکرات‌ها خود جزئی از این نظام نابرابر هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =