۲۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۷
کد خبرنگار: 1327
کد خبر: 83401735
۰ نفر

برچسب‌ها

نماینده ویژه رئیس‌جمهوری، سال نو «صابئین مندایی» را تبریک گفت

تهران-ایرنا- نماینده ویژه رئیس‌ جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها در پیامی سال نو صابئین مندایی را تبریک گفت.

«علی یونسی» روز پنجشنبه در پیامی نوشت: آغاز سال نو مندایی و جشن عید بزرگ؛ نوروز ربا را به ایرانیان عزیز صابئین مندایی و تمام پیروان پیام آور یکتاپرستی، صلح و عدالت؛ حضرت یحیی (ع)، صمیمانه تبریک و شادباش می‌گویم.
این پیام یادآور شد: قرآن کریم در آیات متعدد (بقره ٦٢؛ مائده ٦٩؛ حج ١٧)، از دین صابئین در کنار ادیان بزرگ و آسمانی همچون اسلام، زرتشت، یهودیت و مسیحیت به نیکی یاد می کند. ادیان یکتاپرستی که انسان را به هم‌شناسی، همبستگی و اخلاق دعوت می‌کنند.
یونسی تاکید کرد: همه پیام آوران آسمانی همچون حضرت آدم، نوح، ابراهیم، زرتشت، موسی، یحیی، عیسی و محمد (که درود خدا بر تمام آنان باد) انسانها را به عدالت، عقلانیت، صلح، مدارا، اعتدال، انسجام، رعایت حقوق شهروندی و پرهیز از خشونت و افراط‌گرایی، دعوت کرده اند.
نماینده ویژه رئیس جمهوری ادامه داد: امروز جهان بشریت تشنه آموزه ها و تعالیم مشترک تمام این ادیان الاهی یعنی پرستش خدای یگانه، به رسمیت شناختن تفاوت‌ها، پذیرش دیگری، احترام متقابل پیروان ادیان توحیدی، عدالت اجتماعی و کرامت انسانی است. از خداوند یکتا، برای تمام ایرانیان و هموطنان عزیز صابئین مندایی، سالی سرشار از سعادت و بهروزی توأم با موفقیت را مسألت دارم.

جشن بزرگ عید دهوا ربای پیروان آیین مندائی- صابئین پیرو آیین حضرت یحیی (ع) - از روز چهارشنبه آغاز شد. این عید در ماه دولا آغاز می شود که مصادف با پایان تیر ماه است. بر اساس اعتقاد پیروان آیین مندائی سال نو همزمان با خلقت حضرت آدم (س) است. صابئین قبل از عید بزرگ به نظافت خانه های خود می‌پردازند و برخی از آنها دو روز قبل از عید (مصادف با ۲۷ تیر) مراسم غسل تعمید را در ساحل شرقی کارون انجام می دهند و بعد از آن اعتکاف ۳۶ ساعته خود را آغاز می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =