۲۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۱
کد خبرنگار: 804
کد خبر: 83401732
۰ نفر
نیروهای امنیتی سودان به سوی تظاهرکنندگان گاز اشک آور شلیک کردند

تهران - ایرنا - نیروهای امنیتی سودان برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در خارطوم پایتخت این کشور، به سوی آنان گاز اشک آور شلیک کردند.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، تظاهرکنندگان در حالی که عازم میدان الحریه (آزادی) در مرکز خارطوم بودند، هدف گاز اشک آور قرار گرفتند.

تظاهرات امروز (پنجشنبه) به دعوت اتحادیه اصناف سودان انجام شد.

در پی شلیک گاز اشک آور به سوی تظاهرکنندان در منطقه جاکسون، این اتحادیه از تظاهرکنندگان خواست، به سوی میدان آزادی حرکت کنند.

شورای نظامی انتقالی سودان و نیروهای آزادی و تغییر روز چهارشنبه با حضور میانجی های آفریقایی و اتیوپیایی، سند توافق سیاسی را در دوره انتقالی امضا کردند.

به گزارش تارنمای شبکه "الشروق" سودان، این سند در خصوص نحوه مدیریت کشور در دوره سه ساله انتقالی است و توافق شد که دو شورا یکی شورای حاکم و دیگری شورای وزیران تشکیل شود.

شورای حاکم متشکل از ۵ نظامی و ۵ غیر نظامی باشد و یک غیر نظامی دیگر هم با توافق دوطرف به این تعداد اضافه شود و ابتدا نظامیان به مدت ۲۱ ماه ریاست شورای حاکم را بر عهده بگیرند و سپس به مدت ۱۸ ماه ریاست را به غیر نظامیان بسپارند.

اعتراض های مردم سودان از ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۸ آذر ۹۷) ابتدا به خاطر افزایش قیمت نان آغاز شد، اما به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و تظاهرکنندگان خواستار سرنگونی دولت "عمر البشیر" رئیس جمهوری شدند. سرانجام حکومت وی ۲۲ فروردین ماه با دخالت ارتش خاتمه یافت و پس از آن ارتش سودان با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی به ریاست ژنرال "عبدالفتاح البرهان" قدرت را در دست گرفت، اما گروه‌های معترض سودانی خواستار کنار رفتن نظامیان و انتقال مسالمت آمیز قدرت به یک شورای غیر نظامی و تشکیل یک حکومت دمکراتیک هستند و برای رسیدن به خواسته‌های خود همچنان به اعتراض و تحصن در خیابان‌ها و میدان اصلی پایتخت و مقابل وزارت دفاع ادامه می‌دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =