۲۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۹
کد خبرنگار: 1301
کد خبر: 83401681
۰ نفر
صداوسیما هفته‌ای پر از اتفاق را پشت سر گذاشت

تهران- ایرنا- در هفته ای که گذشت مراسم نکوداشت کاویانی در خانه سینما برگزار شد همچنین خبر راه اندازی یک شبکه تلویزیونی برای ناشنوایان جامعه معلولان را خوشحال کرد.

در روزهای گذشته رویدادهای مختلفی در صدا و سیما رخ داد که در این بسته خبری مروری بر آن‌ها داریم.

شبکه تلویزیونی ناشنوایان روی آنتن می‌رود

آیین افتتاحیه نخستین شبکه تلویزیونی اینترنتی ناشنوایان با عنوان «اشاره» عصر شنبه بیست و نهم تیرماه برپا می‌شود.

محمدحسن حافظی‌پور، مدیر تلویزیون اینترنتی آیو اعلام کرده است: پس از گذراندن پخش آزمایشی، نخستین شبکه تلویزیونی تخصصی ناشنوایان اشاره آماده افتتاح شده است.

حافظی‌پور پاسخگویی شایسته به نیاز فرهنگی قشر عزیز و مظلوم ناشنوایان و کم‌شنوایان را دلیل اصلی تاسیس شبکه «اشاره» خواند.

او گفت: تمامی برنامه‌های «اشاره» که پنجمین شبکه اختصاصی تلویزیون اینترنتی آیو محسوب می‌شود، جهت استفاده ناشنوایان و کم‌شنوایان متناسب‌سازی شده است.

او افزود: دسترسی به این شبکه از طریق سامانه www.aionet.ir یا نرم‌افزارهای تلفن همراه آیو در بخش شبکه‌های اختصاصی جهت استفاده علاقه‌مندان امکان‌پذیر است.

آیو، تلویزیون اینترنتی ایران در بخش خصوصی و در سال ۱۳۹۴ با مجوز رسمی آغاز به کار کرده است.

شبکه اشاره به دیگر شبکه‌های اختصاصی آیو مانند آیواسپرت (ورزش)، آیو فیلم (فیلم و سریال) و آیوتون (کودک) اضافه می‌شود.

محله گل و بلبل به خط پایان رسید

داریوش فرضیایی از پایان برنامه محله گل و بلبل خبر داد و گفت: کشش «محله گل و بلبل» تا جایی بود که در سه فصل ساخته شود و اگر ادامه پیدا می‌کرد، لوس و تکراری می‌شد.

فرضیایی افزود: من در طول این سال‌ها مجری بازیگر بودم و فقط مجری نبودم. من فقط حرف نمی‌زدم بلکه نمایش اجرا می‌کردم. حتی سالن یک نفره‌ای که باشد این کار را می‌کردم؛ چرا که معتقدم بچه‌ها بازی کردن را دوست دارند. اگر عمری باشد کارمان را ادامه می‌دهیم. فعلاً در حال فکر کردن هستیم. «محله گل و بلبل» سختی‌های زیادی برای ما داشت. به همین جهت مدتی نیاز به استراحت و دوری بودن از کارمان داریم؛ چرا که اگر دور باشیم فکرهای بهتری به ذهنمان می‌آید و بعد می‌توانیم به طرح فکر کنیم.

وی درباره اینکه آیا قصد دارد برنامه جدیدی بسازد گفت: باید به طرح نو و فکر نو برسیم. اتاق فکرمان باید به کار خوب و پسندیده‌ای برسد که متفاوت از کارهای دیگر باشد؛ چرا که معتقدیم اگر می‌آییم باید با دست پر بیاییم و متفاوت از نوع اجراهای قدیم باشیم؛ لذا این هم زمان‌بر است و هم نیاز به بررسی و اجماع نظر دارد. بودن روی آنتن دغدغه نیست. درست روی آنتن بودن دغدغه است. با کیفیت بودن برای ما مهم است.

کاویانی در مراسم نکوداشت خود حاضر نشد

نکوداشت فردوس کاویانی هنرمند پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون امروز چهارشنبه ۲۶ تیرماه با حضور هنرمندان در خانه سینما برگزار شد. این برنامه با همکاری خانه سینما و انجمن بازیگران برگزار شد. امیر پوریا مجری این برنامه بود. فردوس کاویانی به دلیل کسالت در این مراسم حضور نداشت و آرمیتا کاویانی به نمایندگی از پدر در مراسم حضور یافت.

مسعود جعفری جوزانی کارگردان سینما در این مراسم گفت: می‌گویند پیش از اینکه آدمی با هر مسلکی اشنا شود با پیروان آن مسلک و مذهب آشنا می‌شود کاویانی نمونه بارزی از این نوع انسان است که ما را با مسلکی آشنا کرد. او برخلاف آدم‌هایی که بیشتر نارسیست هستند و توسط پول‌های باداورده معروف می‌شوند با این مسلک که هر که انسان بهتری باشد خود را شناساند.

جبلی یکی دیگر از هنرمندانی بود که در این مراسم به عنوان سخنران حاضر شد و عنوان کرد: ما از پند و اندرز چیز یاد نمی‌گیریم بلکه از رفتار آدم‌ها چیز یاد میگیریم. ما هم از کاویانی چیزهای زیادی مثل نظم، ادب و احترام آموختیم. او سال‌ها عمر خود را گذاشت تا برای کسانی که خانه نداشتند خانه بخرد و من برای او سلامتی آرزو می‌کنم.

خمسه نیز با تاکید بر اینکه فردوس کاویانی یک کمدین بزرگ است اظهار داشت: او همزمان هم کمدی را می‌شناسد و هم تراژدی را. من خیلی متاسف شدم که او خیلی سریع با دنیای تصویر قهر کرد. فیلم‌های زیادی بود که می‌توانست کار کند اما کار نکرد چون فکر می‌کرد باید در تئاتر باشد. همانطور که حمید جبلی گفت، کاویانی دغدغه مسکن داشت و درد بی‌مسکن‌ها را خوب می‌دانست. به همین منظور چه موهبت‌ها که از او سر زد و چه مصیبت‌ها که نکشید. من شاهدم که او در خلوت اشک ریخت به دلیل این مسایل. او در برای تئاتری‌ها به دنبال حل مسکن بود اما به ناحق تهمت‌هایی هم شنید.

هادی مرزبان نیز با اشاره به اینکه آخرین نمایشش «تانگوی تخم مرغ داغ» بود اعلام کرد: از کاویانی خواهش کردم تا نقشی در این کار داشته باشد. چون وجود او برای من برکت بود. او نقش کوتاهی را پذیرفت و در همان نقش کوتاه هم خوش درخشید. این هنرمند عاشق تئاتر است من واقعاً دوست دارم در کار بعدی‌ام هم حضور داشته باشد او همه تئاتر است. او همیشه پیش از همه به سالن می‌آید کارش را انجام می‌دهد تمرین می‌کند و می‌رود کارش را انجام دهد.

مهین ترابی که در سریال همسران با کاویانی همکاری می کرد نیز در این مراسم سخنرانی کرد و گفت: کاویانی بسیار ستودنی است. وقتی فهمیدم این مراسم وجود دارد با جان و دلم آمدم چون باید از بازیگرانی چون او در زمان حیاتشان تجلیل شود. از صمیم قلب دوست دارم حالش خوب شود و دوباره جلوی دوربین حاضر شود. برایش آرزوی سلامتی کامل دارم و از خدا می‌خواهم او دوباره به صحنه بازگردد و با عشقی که از طریق کارش به ما می‌دهد ما را بهره مند کند.

در پایان این مراسم یک پیام تصویری از کاویانی پخش شد. این هنرمند تلویزیون دراین کلیپ گفت: خیلی خوشحالم در خدمت شما هستم. امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید.

فیس بوک صفحه رادیو اینترنتی ژاپنی صداوسیما را مسدود کرد

شبکه اجتماعی فیس بوک در هفته های اخیر بدون هیچ دلیل و توضیح منطقی، حساب کاربری کارکنان رادیو ژاپنی در مجموعه سایت های این معاونت صدا و سیما با عنوان «پارس تودی» را یکی پس از دیگری غیرفعال کرد و به اعتراضات و توضیحات کاربران در این خصوص نیز پاسخی نداد.

صفحه فیس بوک رادیو ژاپنی از روز دوشنبه ۱۵ ژوئیه (بیست و چهارم تیر) از دسترس کاربران خارج شده است و برای کارکنان این رادیو نیز امکان بازکردن حساب کاربری جدید مقدور نیست.

پیش از این فیس بوک، درباره اهداف و نحوه فعالیت این شبکه اجتماعی توضیحاتی را از سردبیران پارس تو دی ژاپنی خواسته بود که جوابیه رسمی تهیه و به فیس بوک ارسال شد اما این صفحه کماکان مسدود است.

صفحه فیس بوک پارس تودی ژاپنی تاکنون با رعایت کلیه معیارهای اعلامی این شبکه اجتماعی، در راستای اطلاع رسانی حرفه ای و شفاف درباره تحولات ایران، منطقه و جهان و نیز معرفی فرهنگ، جامعه و تمدن ایران فعالیت می کرد.

کاربران بی شمار این صفحه، با مراجعه به سایر شبکه های اجتماعی رادیو ژاپنی، به اقدام فیس بوک در مسدودکردن پارس تودی ژاپنی اعتراض کردند.

کاربری به نام جئوهیرو (Geohiro) در توئیتر نوشته است: « گویا صفحه فیس بوک پارس تودی ژاپنی از دسترس خارج شده است. آیا به خاطر نوشتن حقایق نیست؟»

پیش از این نیز شبکه های اجتماعی فیس بوک، توئیتر و یوتیوب، در چند مرحله حساب کاربری سایر زبان های پارس تودی را مسدود کرده اند.

رادیو ژاپنی معاونت برون مرزی صداوسیما در قالب یکی از رادیوهای اداره کل شبه قاره و شرق آسیای این معاونت، ۲۰ سال پیش کار خود را به زبان ژاپنی و برای مخاطبان ژاپنی زبان آغاز کرد و تا مهرماه سال گذشته از طریق موج کوتاه، پخش داشت.این رادیو هم اکنون پخش فرکانسی ندارد و تنها بر بستر اینترنت و در قالب سایت و در دل مجموعه «پارس تودی» (مجموعه منسجم وب سایت های رادیوهای معاونت برون مرزی) فعالیت می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =