مهلت رگولاتوری برای گزارش خسارت اختلال اینترنت این هفته به پایان می‌رسد

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: مهلت رگولاتوری برای انتشار گزارش و پیگیری اختلال اینترنت باید در این هفته نهایی و ساز و کار ارائه خسارت به کاربر نهایی توسط شرکت زیرساخت و سازمان تنظیم مقررات مشخص شود.

محمدجواد آذری جهرمی در نشست خبری روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ در خصوص اینکه آیا اختلال‌های چند روزه به دلیل مسدودسازی احتمالی فیلترشکن‌ها مربوط می‌شود گفت: بعید می‌دانم دستوری در این خصوص داده شده باشد اما فکر می‌کنم که کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه روزانه آی‌پی‌های ابزارهای دور زدن فیلترینگ را شناسایی و به شرکت‌ها برای بستن اعلام می‌کند.
جهرمی در خصوص اینکه چرا رگولاتوری گزارش اختلال‌های اخیر و وضعیت کیفیت شبکه را به صورت رسمی منتشر نمی‌کند و چرا تا کنون زیرساخت بر اساس دستور وی جریمه‌های خود را به شرکت‌های اینترنتی پرداخت نکرده است گفت: مهلت رگولاتوری برای انتشار گزارش و پیگیری از زیرساخت برای پرداخت جریمه رو به پایان است و تا همین هفته رگولاتوری باید گزارش‌های لازم در این زمینه را منتشر کند. زیرساخت هم باید مانند شرکت‌های اینترنتی جریمه‌های خود را پرداخت کند.

وی با اشاره به مصاحبه‌ای که اخیراً رئیس هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در این زمینه داشته است افزود: ایشان در مصاحبه‌ای گفته بودند که جریمه کیفیت بد باید به مشترک نهایی هم برسد که معنی حرف ایشان این بود که اگر شرکت‌ها پنالتی بزنند من هم پنالتی می‌زنم اما من با ایشان تماس گرفتم و گفتم که شما هم باید جریمه را پرداخت کنید، انداختن مسئولیت در این زمینه بر دوش افراد دیگر فایده ندارد و این اتفاق باید رخ دهد، همان طور که در زمینه کم‌فروشی اینترنت ابلاغ نهایی ما این بود که باید ۵ درصد به سرویس کاربران اضافه شود و با وجود مقاومت‌های بسیار اما این اتفاق افتاد.


آزاد سازی تعرفه‌ها آماده است
در ادامه این نشست جهرمی در خصوص مصوبه آزادسازی تعرفه‌های ارتباطی نیز گفت: ما در این خصوص آماده هستیم، اما من به خود شرکت‌ها هم گفتم اگر خودشان همین الان نامه‌ای امضا کنند و بگویند با آزادسازی موافق هستند من در اولین جلسه کمیسیون آزادسازی تعرفه را در دستور کار قرار می‌دهم.
وی در ادامه افزود: من بارها این موضوع را به خودشان گفته‌ام اگر ما آزادسازی را در دستور کار قرار دهیم برخی از شرکت‌ها که بازار ندارند دامپینگی را انجام می‌دهند که همین اقتصاد فعلی که به آن حالا وابسته هستند دچار ورشکستگی می‌شود، بنابراین به خاطر اینکه شرایط بازار و بازیگران بازار هم‌وزن نیستند اصل آزادسازی خیلی مطلوب نیست.
وی تاکید کرد: به خاطر اینکه در حوزه تلفن ثابت بر عکس تلفن‌همراه، بازار به بلوغ نرسیده، آزادسازی، شرکت‌های اینترنتی را با مشکل مواجه می‌کند.

سیستم عامل اندروید سفارشی سازی شده
آذری جهرمی درباره سیستم عامل اندروید بومی گفت: این سیستم عامل بومی نیست و تنها سفارشی سازی شده است، سیستم عامل‌ها سه ذینفع مختلف دارند؛ کاربران، تولیدکنندگان و دیگری توسعه‌دهندگان، هر سیستم عاملی برای موفقیت باید این سه عامل را جذب کند، در نشست‌هایی که طی این چند روز انجام شد، ما توسعه سیستم عامل را به صورت منطقه‌ای مورد بررسی قرار دادیم اما اینکه اندروید داخلی را جایگزین کنیم جز محورهای ما نبوده است.
وی درباره کارهای اشکال اتصال کارت بانکی به کارت سوخت و ربط دادن این ماجرا به مهیا نبودن زیرساخت‌ها در وزارت ارتباطات گفت: اشکال فنی در اتصال کارت بانکی به کارت سوخت وجود ندارد و همین الان هم قابلیت فعال سازی فراهم است، این خدمت در سناریو دو نرخی قابلیت کار کردن داشت اما در سناریو تک نرخ ممکن است استفاده از کارت بانکی با سیکل فعلی شرکت پالایش همخوانی نداشته باشد.
وی در ادامه گفت: ما پیشنهاد دادیم با استفاده از این روش، کسانی که کارت سوخت همراه شان نیست از کارت بانکی استفاده کنند، اما اطلاعاتی درباره جزئیات ندارم که بخواهم موضع‌گیری کنم، البته این را بگویم که دریافت ۳۰-۴۰ هزار تومان بابت کارت سوخت جذابیتی دارد که برخی‌ها نمی‌توانند از آن بگذرند.
آذری جهرمی درباره ارائه اینترنت وی دی اس ال و توئیتی که شب گذشته در این خصوص منتشر کرد گفت: سیاست ما حرکت به سمت شبکه اینترنت ثابت بدون مس است، این استراتژی ما بوده و خواستیم شرکت‌های نیز آن را پیگیری کنند. به دلیل نوسانات ارزی و مشکلاتی که در حوزه سرمایه گذاری وجود داشت توسعه شبکه ثابت خیلی رویکرد موفقی نداشت و ما نتوانستیم به اهدافی که تعریف کرده بودیم، دست پیدا کنیم.
جهرمی افزود: توسعه پهن باند موبایل در ایران بسیار خوب و پیشرفته است چرا که ما از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا در این حوزه استفاده می‌کنیم، اما مشکل اصلی ما اینترنت تلفن ثابت است، برای جبران این عقب ماندگی شرکت مخابرات برنامه‌ای را ارائه داد که باعث توسعه این بازار خواهد شد، این شرکت در حال حاضر ۴ میلیون مشترک ای دی اس ال دارد که می‌توانند از امروز شرکت مخابرات سرویس سرینو دریافت کنند، سرویسی که سرعت اینترنت خانگی را تا متوسط ۴۰ مگابیت افزایش خواهد داد، با ارائه این سرویس به رشد چهاربرابری در این عرصه دست پیدا خواهیم کرد.
وی بیان کرد: شرکت مخابرات در حال حاضر ۲ میلیون پورت آماده واگذاری دارد.

او درباره تعرفه گذاری گفت: تعرفه در مصوبه ۲۶۶ تنظیم مقررات وچود دارد. قیمت و سرعت سرویس‌ها بر اساس همان تعرفه اعمال می‌شود.
سوالات پایانی خبرنگاران بیشتر در حوزه بیت کوین، ارز دیجیتال، ماینینگ و مسائل مربوطه به آن بود که وزیر ارتباطات در این خصوص گفت: سیاست گذاری درباره هر نوع ارز برعهده شورای پول و اعتبار است، چیزی که برعهده ما بود، نمونه آزمایشی از کارکرد رمز ارزها بود تا مدل مفهومی اش را در کشور توسعه دهیم، چالش‌هایی که در این حوزه وجود دارد را ارائه کردیم و تصمیم گیری و سیاست گذاری نهایی با بانک مرکزی است، اظهار نظری که ما در این خصوص داشتیم این بود که استخراج ارز دیجیتال می‌تواند در ساعت غیر پیک برای شبکه برقی کشور درآمدزایی کند، برای این کار دو شرط مطرح کردیم اول اینکه برق در شبکه انتقال توزیع نیاید و اتلاف نداشته باشد و مجوز راه اندازی فارم را کنار نیروگاه‌های تعبیه کنند که بحث در این حوزه مربوطه به وزارت نیرو است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =