سرپرست وزارت آموزش و پرورش: آرامش در صندوق ذخیره فرهنگیان برقرار است

شیراز- ایرنا- سرپرست وزارت آموزش‌و پرورش با اشاره به فعالیت‌های صندوق ذخیره فرهنگیان از ایجاد آرامش در این صندوق سخن گفت و بیان داشت: این صندوق توانسته از میانگین پرداختی ۲ میلیون تومان به فرهنگیان عضو به میانگین نزدیک به ۲۰ میلیون تومان در سال جاری برسد.

سید جواد حسینی ۲۷ تیرماه در آئین گرامیداشت یکصدمین سال تأسیس آموزش‌وپرورش آباده استان فارس افزود: هم اکنون صندوق ذخیره فرهنگیان بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان املاک دارد که باید سهم فرهنگیان از ارزش افزوده این املاک نیز پرداخت شود؛ همچنین فرهنگیان در سهام کارخانه‌های در دست تأسیس این صندوق که در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسند شریک باشند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به پیشینه آموزش و پرورش کشور، گفت: در انتخاب نام برای این وزارت خانه اشتباه راهبردی صورت گرفته؛ چراکه در این عنوان آموزش و پرورش از هم تفکیک شده است.

وی افزود: بر اساس این نام، بخشی از نیروهای ما به کار آموزش و بخشی نیز به کار پرورش مشغولند و برای اصلاح نظام تعلیم و تربیت باید ابتدا از نام آن شروع کرد.
وی گفت: بر اساس آموزه‌های دینی باید تربیت در اولویت باشد و بر همین اساس در سند تحول بنیادین، معلم فکور اثرگذار کسی است که تربیت محورانه، فرایند یاددهی و یادگیری را به پیش ببرد.
حسینی با اشاره به نقش مربیان پرورشی در این فرایند بیان داشت: مربی پرورشی باید مدیریت تربیتی را بر عهده داشته باشد و با ایجاد هماهنگی بین همه عوامل مدرسه همچون معلم و منابع آموزشی، زمینه تحقق تربیت را فراهم کند.
وی نتیجه نبود مدیریت تربیتی را تک‌سو نگری به تعلیم و تربیت و تربیت تک ساحتی عنوان و اضافه کرد: با اعتراف به این کاستی‌ها می‌توان برای تحول در نظام تعلیم و تربیت گام برداشت.
سرپرست وزارت آموزش‌و پرورش گفت: جوهره اساسی سند تحول بنیادین به‌عنوان میثاق دینی و ملی ما که مورد مطالبه رهبر معظم انقلاب و سایر مسئولین و به‌ویژه فرهنگیان است، رفع عارضه تک ساحتی و تحقق تربیت تمام ساحتی است و تمام تلاش ما نیز تحقق این مهم است.
وی افزود: تمام تلاش ما این است تا چرخش‌های تحول‌آفرین در نظام تعلیم و تربیت صورت گیرد و به جامعه بگوییم که موقعیت‌های مختلف یادگیری را باید هم در درون و هم بیرون مدرسه خلق کرد تا کار تعلیم و تربیت، دانش‌آموز محورانه و تقاضا محورانه پیش برود.


معلمان عنصر اساسی نظام تعلیم و تربیت هستند
سرپرست وزارت آموزش‌و پرورش گفت: عنصر اساسی نظام تعلیم و تربیت معلمان فکور است و باور من این است که توان هیچ قشری بالاتر از معلم نیست.
وی اجرای متوازن سند تحول بنیادین را به‌عنوان مهم‌ترین برنامه خود در وزارت آموزش‌وپرورش عنوان کرد و گفت: بر اساس سند تحول بنیادین باید بزرگ‌ترین جایگاه‌ها را به معلم داد که هم‌اکنون نیز این‌گونه است.
وی با اشاره به تلاش دولت تدبیر و امید و مجلس برای افزایش اعتبارات آموزش‌وپرورش ابراز داشت: با تلاش دولت و مجلس بودجه آموزش‌وپرورش از ۱۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲، به ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ رسیده است، به‌نحوی‌که سهم ۹ درصدی ما به بیش از ۱۳ درصد رسیده و این در حالی است که نیاز آموزش‌وپرورش بیش از این‌هاست.
حسینی بابیان اینکه در نظام جهانی، آموزشی و پرورشی می‌تواند تأمین کیفیت کند که حداقل ۲۰ تا ۲۵ درصد سهم اعتبارات کشور و ملی را به خود اختصاص دهد، گفت: هدف‌گذاری ما رسیدن به سهمیه ۲۵ درصدی طی برنامه ششم، هفتم و هشتم با همکاری دولت و مجلس است و در کنار آن توسعه مشارکت‌ها نیز مهم است که لایحه نظام‌نامه تعامل کل وزارتخانه‌ها و بخش عمومی با وزارت آموزش‌وپرورش در دست تهیه است.
سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با تأکید بر لزوم مدیریت بر منابع و مصارف، عنوان کرد: مدیریت ساعات کلاس درس و برنامه‌های مدرسه در قالب برنامه بوم، اجرای برنامه طرح تعالی مدیریت و طرح تدبیر می‌تواند موجب ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت شود.


مقاوم سازی مدارس شهرستان آباده در دستور کار است
وی با مقایسه میانگین سرانه فضاهای آموزشی استان و شهرستان آباده با میانگین کشوری وضعیت موجود را مطلوب توصیف کرد و عنوان داشت: با توجه به اینکه عمر یک‌سوم فضاهای آموزشی این شهرستان بین ۴۰ تا ۶۰ سال است، بهسازی و مقاوم‌سازی آن‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد.
حسینی از برنامه خود برای ساخت ۳۱ مرکز فرهنگی رفاهی ویژه فرهنگیان استان‌های مختلف در محدوده تجاری ثامن مشهد مقدس سخن گفت و ابراز داشت: با توجه به تغییر کاربری بافت مسکونی محدوده ثامن مشهد به تجاری و نداشتن دانش‌آموز در این فضاها از این ظرفیت برای تقویت برنامه‌های رفاهی فرهنگیان بهره خواهیم گرفت.
در این مراسم، سرپرست وزارت آموزش و پرورش از تمبر یادبود یکصدمین سال تأسیس آموزش‌و پرورش آباده رونمایی کرد.
آباده در ۲۷۵ کیلومتری شمال شیراز است.

۹۸۸۵ / ‏‬ ۱۸۷۶