اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان سطح‌بندی می‌شود

تهران- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اعلام سطح بندی اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت گفت: آنچه به عنوان نمایشگر این پرونده در اختیار مردم قرار می‌گیرد فقط شامل خود اظهاری و خودمراقبتی است و سابقه مراجعه به پزشک، داروخانه، آزمایشگاه و پاراکلینیک در پرونده الکترونیک ثبت شده اما برای حفظ امنیت اطلاعات در اختیار اشخاص قرار نمی‌گیرد.

حمیدرضا صفی خانی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره نمایشگر اپلیکیشن پرونده الکترونیک سلامت که در اختیار مردم قرار می‌گیرد، افزود: پرونده الکترونیک سلامت یک فرآیند است که باعث می‌شود وقایع سلامت مردم در بستری امن تبادل و قابل استفاده باشد. برخی از این اطلاعات را می‌توان با اجازه خود فرد در اختیار درمانگر قرار داد و برخی از این اطلاعات را به دلیل حفاظت از اطلاعات شخصی افراد، حتی نمی‌توان در اختیار خود شخص قرار داد. درباره بخشی که به عنوان نمایشگر پرونده الکترونیک سلامت در همه جای دنیا در اختیار خود فرد قرار می‌گیرد، بسیار احتیاط می‌شود.

وی بیان کرد: بخش نمایشگر پرونده الکترونیک سلامت که در اختیار مردم قرار می‌گیرد، شامل دو قسمت است. یک قسمت ناشی از گردش اطلاعات درباره رفتار سلامت مردم است که به عنوان مثال به پزشک و داروخانه مراجعه می‌کنند و اطلاعات آنها روی پرونده قرار می‌گیرد که به هیچ عنوان روی اپلیکیشن موبایلی قرار نمی‌گیرد، زیرا اگر این اتفاق بیفتد بسیار نا امن می‌شود.

صفی خانی ادامه داد: قسمت دوم بخش خود اظهاری افراد است که جزو خدمات ارزش افزوده پرونده الکترونیک سلامت محسوب می‌شود و همچنین شامل پیام‌های بهداشتی است که درجه امنیت آنها خیلی بالا نیست و می‌توان روی اپلیکیشن قرار داد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز امروز در حاشیه افتتاح اورژانس بیمارستان حضرت فاطمه زهرا (س) در دماوند گفت: از امروز پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان روی تلفن همراه قابل رؤیت خواهد بود و از این پس مردم با پیوستن به اپلیکیشن پرونده الکترونیک سلامت می‌توانند، اطلاعات مربوط به پرونده الکترونیک و موارد مربوط به سلامت خودشان را مشاهده و به نوبت گیری از مراکز درمانی اقدام کنند.

بیستم تیر ۹۸ بود که نمکی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا از دسترسی مردم به بخشی از پرونده الکترونیک سلامت خود خبر داد و بیان کرد: پرونده الکترونیک سلامت بزرگترین ریل برای عبور و اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده است. تا دو هفته آینده قابلیت دسترسی افراد به پرونده الکترونیک خودشان از طریق تلفن همراه فراهم می‌شود.

پرونده الکترونیک سلامت سرانجام پس از گذشت سال‌ها و تصریح قوانین پنجم و ششم توسعه در روز چهارم تیر ۹۸ با حضور رئیس جمهوری آغاز به کار کرد.

پرونده الکترونیک سلامت به گفته وزیر بهداشت، حرکت نمایشی نیست. وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از این پروژه با حضور رئیس جمهوری گفته بود: استقرار پرونده الکترونیک سلامت اقدام بسیار عظیمی است که می‌تواند به عنوان انقلابی در نظام ارائه خدمت تلقی شود و خوشبختانه این طرح در مدت کوتاه و با تلاش شبانه روزی همکاران ما به نتیجه رسید، به گونه‌ای که حداقل ۷۵ میلیون ایرانی با کد ملی قابلیت تشکیل پرونده الکترونیک سلامت را دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =