اعتبار آزادسازی قلعه فلک الافلاک خرم آباد تا شهریور پرداخت می شود

خرم آباد - ایرنا - معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: ۲۲ میلیارد تومان اعتبار آزادسازی قلعه فلک الافلاک خرم آباد برای فراهم شدن مقدمات ثبت جهانی این اثر تا پایان شهریورماه امسال تامین و پرداخت می شود.

به گزارش ایرنا سید حمید پورمحمدی گل سفیدی روز پنجشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی لرستان افزود: ما متعهد به پرداخت مطالبات سپاه در این زمینه می شویم و امیدوارم تا یک ماه اینده این مهم محقق شود.

وی تصریح کرد: همچنین جدا از مواردی که برای جبران خسارت های سیل لرستان ابلاغ شده تلاش می کنم ۲۲۵ میلیارد تومان برای جاده سیل زده خرم آباد - پلدختر مصوب شود.

وی با تاکید بر خروج استان های لرستان ایلام خوزستان و کرمانشاه از بن بست های کوهستانی تصریح کرد: باید این استان ها از پیچ و خم کوهستان خارج شده و در ارتباط با یکدیگر به بازارهای ترکیه عراق و سوریه راه یابند.

پورمحمدی گفت: به همین منظور قرار است یک کنسرسیوم سرمایه گذاری با سهم ۲۰ درصدی دولت؛ ۴۰ درصد بخش خصوصی و ۴۰ درصد بانک ها تشکیل شود و این چهار استان نیز کارگروه ویژه ای تشکیل دهند.

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی کشور همچنین گفت: هر استان ۳۰ طرح مهم اقتصاد مقاومتی دارد که عملکرد مدیریت استان با توجه به این حوزه ارزیابی می شود و لرستان باید تلاش کند تعداد طرح ها را از ۲۳ به ۳۰ افزایش دهد.

پور محمدی افزود: لرستان با وجود ۲.۲ درصد جمعیت و ۱.۷ درصد مساحت کشور ۱.۰۸ درصد تولید کشور را دارد که این نه منطبق با جمعیت و نه با وسعت این استان است و نشان می دهد مردم لرستان فقیر و دارای سرانه پایین درآمدی هستند.

وی مهاجرت و نرخ بالای بیکاری را از عواقب این مساله دانست و ادامه داد: از سال ۸۰ تا کنون سهم لرستان در تولید کشور سه دهم درصد کاهش یافته که باید برنامه ریزی جدی در این راستا صورت گیرد.

وی توانمندی های تاریخی و طبیعی لرستان را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت: ظرفیت های انسان ساخته در این استان بسیار ضعیف هستند.

معاون سازمان برنامه و بودجه همچنین اضافه کرد: سال گذشته خروج یک جانبه آمریکا از برجام و تحریم های ظالمانه نوسان و محدودیت های مختلفی در حوزه های ارز؛ مواد اولیه تولید؛ دارو و تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی ایجاد کرد که باید یادآور شد امسال سخت تر از سال قبل خواهد بود.

پورمحمدی اظهار داشت: ابتدای سال گذشته صادرات نفت کشور ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار بشکه بود که به یک میلیون و ۵۰۰ هزار کاهش یافته و اکنون موظف شده ایم این رقم را به ۳۰۰ هزار بشکه برسانیم تا به ۱۰ درصد در بودجه کاهش یابد.

وی گفت: با توجه به پیش بینی کاهش درآمدهای نفتی موظف شدیم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از بودجه را تطبیق کنیم که در این راستا ۷۶ هزار میلیارد تومان از هزینه ها را کاهش دادیم.

وی ادامه داد: تاکنون از اعتبار استان ها کاهش نداده ایم و تمام تلاش خود را بر تمرکز کاهش هزینه و اعتبارات ملی قرار داده ایم اما استان ها باید خود را برای کاهش احتمالی بودجه اماده کنند.

پورمحمدی با اشاره به تخصیص ۲۷ هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی تا هفته آینده تصریح کرد: بایدوابستگی بودجه کشور به نفت را قطع کنیم چراکه با کاهش قیمت نفت یا فروش آن؛ کشور دچار نابسامانی و شوک می شود و انگشت اتهام به سمت مدیرانی می رود که توانایی پیشبرد امور را ندارند.

۷۲۶۹/۶۰۶۰

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha