بهره برداری از سامانه دوم آبرسانی اصفهان ضروری است

اصفهان - ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: با توجه با چالش کم آبی ، بهره برداری از سامانه دوم آبرسانی اصفهان پیش از وقوع بحران ضروری است.

علیرضا گوهری روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اینکه تامین آب آشامیدنی افزون بر چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان مرکز ایران تنها از طریق یک سامانه (تصفیه خانه باباشیخعلی) واقع در غرب استان انجام می شود نگران کننده و غیرعقلانی است، زیرا هر لحظه با بروز یک مشکل در این سامانه و توقف در آبرسانی وضعیت بحرانی رخ خواهد داد.

وی اضافه کرد: اگرچه در فلات مرکزی ایران چند طرح انتقال آب بررسی و یا در حال انجام است اما طرح سامانه دوم آبرسانی به اصفهان بزرگ بیش از همه اهمیت دارد و نباید لحظه ای از آن غفلت کرد.

عضو هیأت علمی گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: بررسی وقایع گذشته به ما گوشزد می کند که وقوع حادثه و خرابی در سامانه نخست، اجتناب ناپذیر است لذا سامانه جدید باید جای قبلی را بگیرد.

گوهری با اشاره به اینکه سامانه اول و تصفیه خانه کنونی ظرفیت کمتری در مقایسه با میزان آب مصرفی دارد، اظهارداشت: در روزهای گرم سال با توجه افزایش مصرف، فشار شبکه به اجبار کاهش می یابد و این کم فشاری بر مردم تحمیل می شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: طرح یاد شده باید در اواسط دهه گذشته به بهره برداری می رسید اما اکنون افزون بر ۱۲ سال از آن زمان می گذرد و همت بیشتر مسوولان باید برای تکمیل آن ادامه یابد.

وی توجه بیشتر به پدافند غیرعامل را از جمله دلایلی دانست که باید بر مبنای آن سامانه دوم آبرسانی اصفهان را در کمترین زمان ممکن به بهره برداری رساند.

با بررسی وضعیت در منطقه مرکزی ایران مشاهده می‌کنیم که کاهش شدید منابع آبی از یک سو و گره خوردن سرنوشت تامین آب آشامیدنی نزدیک ۴.۲ میلیون نفر مردم استان اصفهان با یک سامانه آبرسانی (تصفیه خانه بابا شیخعلی) از سوی دیگر، سرعت در اجرا و تکمیل عملیات و راه اندازی سامانه دوم آبرسانی این خطه را بیش از گذشته حیاتی می‌کند.

سامانه اول این تصفیه‌خانه (بابا شیخعلی) آب ۵۶ شهر و ۳۰۰ روستا و جمعیتی افزون بر ۴.۲ میلیون نفر را در استان اصفهان تامین می‌کند، اما رشد جمعیت و افزایش استفاده شهروندان، احتمال نقص در این تصفیه‌خانه و وقوع هرگونه اتفاق ناگوار و توقف فعالیت آن، سبب خواهد شد که تامین آب آشامیدنی مردم این خطه با مشکل و حتی بحران رو به رو شود.

این تصفیه‌خانه یکی از بزرگترین تصفیه خانه‌های آب ایران به شمار می‌رود که در کیلومتر ۴۵ جاده اصفهان- شهرکرد و در جوار شهر زاینده‌رود واقع شده است، آب این تصفیه خانه در ابتدایی‌ترین نقطه، از سد زاینده‌رود و پس از آن از سد چم آسمان در فاصله هشت کیلومتر بالاتر از این مجموعه بوسیله کانال سرپوشیده تامین می‌شود.
آشغال‌گیری، تقسیم کننده مواد شیمیایی نظیر اُزُن و کُلر و پُلی آلومنیوم کلراید، زلال سازی، سالن فیلتراسیون و کُلرزنی نهایی از قسمت‌های اصلی این تصفیه خانه به شمار می‌رود، در قسمت زلال سازها آب حدود سه ساعت باقی می‌ماند و سپس در سالن فیلتراسیون مشتمل بر ۴۸ قسمت فیلترینگ از سه لایه مختلف عبور می‌کند و پس از در واحد کلرزنی وارد شده، سپس بوسیله تونل به ۱۷ کیلومتر انتقال داده می‌شود و در مرحله نهایی در شبکه توزیع به غیر از صنایع در اختیار مردم ۵۶ شهر و ۳۰۰ روستای استان اصفهان با جمعیتی بالغ بر ۴.۲ میلیون نفر قرار می‌گیرد.
بررسی اجمالی حوادث پیش آمده درسال‌های گذشته که شبکه آبرسانی اصفهان را با اختلال و مشکل مواجه کرد، ضرورت احداث و بهره برداری از سامانه دوم آبرسانی این خطه را دو چندان می‌کند، پیش از این، حوادث مربوط به نشت مواد نفتی به زاینده رود باعث بروز مشکل در تامین آب آشامیدنی مردم و قطعی آب شرب ساکنان این منطقه شد.
مرداد سال ۹۳ ورود مواد سوختی در منطقه بالادست به زاینده‌رود در محدوده باغبهادران از توابع شهرستان لنجان واقع در غرب منطقه سبب قطع شبکه آب آشامیدنی اصفهان و شهرستان‌های مجاور را رقم زد و نشت گازوئیل به آب رودخانه زاینده رود باعث از کار افتادگی عملیات تصفیه و پمپاژ آب در محل تصفیه خانه بابا شیخعلی شد.
سال ۸۷ نیز در رویدادی مشابه نشت مواد نفتی به این رودخانه باعث قطعی آب شرب اصفهان شده بود.
بسیاری از کارشناسان حوزه آب و مسئولان اجرایی اصفهان، اجرای طرح سامانه دوم آبرسانی این شهرستان را برای جلوگیری از بروز مشکلات مشابه ضروری می‌دانند و به این نکته تاکید می‌کنند که عمر مفید سامانه اول به پایان رسیده و وابستگی صرف و محض به آن عقلانی نیست.

شرکت آب منطقه‌ای اصفهان مجری طرح، اکنون در حال ساخت تصفیه خانه و سامانه آبرسانی این طرح است.

۶۰۲۰/‏۶۰۲۶/‏

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =