نخستین تشکل زیست‌محیطی روستایی در آذربایجان‌غربی تشکیل شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط‌زیست بوکان گفت: نخستین تشکل مردم‌نهاد زیست‌محیطی روستایی در آذربایجان‌غربی به نام «کلتگه» برای حفاظت از گونه‌های در خطر انقراض قوچ و میش ارمنی و کل و بز در این شهرستان تشکیل شد.

رحیم عبدالکریمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این انجمن با تلاش و مشارکت دوستداران محیط زیست روستایی ایجاد شده و متشکل از ۱۵ نفر از ساکنان روستاهای توابع بخش سیمینه است که در این انجمن یک نفر به نمایندگی از هر روستا عضویت دارد.

وی ادامه داد: کمیته روستایی این انجمن که مرکزیت آن در روستای کلتگه است، به صورت ویژه برای حفاظت از گونه قوچ و میش ارمنی که در این منطقه زیست می‌کنند، تشکیل شده و از این گونه به صورت خاص حفاظت می‌کند.

وی افزود: حفاظت از محیط زیست و طبیعت دیگر از توان یک نهاد و ارگان خاص خارج شده و مشارکت در حل مشکلات زیست محیطی با تشکل‌های سازمان‌های مردم نهاد می‌تواند بسیار مؤثر و سازنده واقع شود.

در بوکان حدود ۳۰ سازمان مردم نهاد (سمن) وجود دارد که چهار سمن در بخش زیست محیطی فعال بوده و مابقی در امور خیریه و نهادهای حمایتی فعال هستند.

«قوچ و میش ارمنی» با نام علمی Ovis ammon gmelini گروهی از زیرگونه‌های گونهٔ گوسفند وحشی است که به دو گروه زیرگونه‌ای تقسیم می‌شود که گروه شرقی آن گوسفند وحشی اوریال (در زبان لاتین به معنی شرقی) و گروه غربی گوسفند وحشی ارمنی نامیده می‌شود.

در این شهرستان حدود ۴۰ راس قوچ و میش ارمنی و کل و بز زندگی می‌کنند.

در بوکان منطقه دشت «سوتاو» منطقه حمامیان نیز که جزو زیستگاه میش مرغ در کشور به شمار می رود، جزو مناطق شکار ممنوع است.

۷۵۱۰/۶۱۸۵/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =