۲۸ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۸
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 83401332
۰ نفر

برچسب‌ها

توزیع روزانه ۷۰۰ متر مکعب آب بین عشایر خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی گفت: روزانه ۷۰۰ متر مکعب آب با ۱۵ تانکر سیار بین خانوار های عشایری این استان در شمال شرق کشور توزیع می شود.

محمدرضا قلی پور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با ۱۳ تانکر دولتی و دو دستگاه تانکر خصوصی آب مورد نیاز خانوارها و دام در مناطق قشلاقی این استان تأمین می‌شود.

وی افزود: برای تأمین آب در شیروان و اسفراین از بخش خصوصی نیز کمک گرفته شده است و بعضاً خانوارهای عشایری که در مانه و سملقان سکونت دارند با تراکتورهای شخصی از چاه‌های که در اختیار عشایر است آب برداشت می‌کنند که این امر کمکی برای جبران کمبودها در حوزه آب است.

وی اظهار داشت: هم اکنون تلاش می‌شود تا آب مورد نیاز شرب برای خانوارها و برای دام‌ها تأمین شود که روزانه هر تانکر افزون بر ۶ سرویس به مناطق عشایری آبرسانی می‌کند.

قلی پور افزود: در سال‌های گذشته در مناطق ییلاقی نیز به خانوارها آبرسانی شد اما امسال با توجه به بارش‌ها مناسب تنها در میانبدها و قشلاق ها آبرسانی می‌شود.

مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی گفت: امسال دو دستگاه تانکر سیار آبرسانی از محل اعتبارات ملی برای این اداره کل خریداری و تحویل داده شده است.

وی میزان اعتبار هزینه شده برای این دو دستگاه تانکر سیار آبرسانی را ۹ میلیارد ریال عنوان کرد.

وی اظهار داشت: در سال گذشته ۲۵ درصد از چشمه‌های استان در مناطق ییلاقی جمعیت عشایرنشین بر اثر خشکسالی و کاهش میزان بارندگی‌ها، خشکیده بود.

قلی پور افزود: تأمین آب آشامیدنی خانواده‌های عشایر و دام آنها در مناطق ییلاقی یکی از مشکلات اساسی این گروه از جامعه است.

براساس آمارهای موجود: خراسان شمالی دارای ۲ هزار و ۶۳۵ چشمه با دبی آب ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب در ثانیه است که تعداد کمی از این چشمه‌ها در مناطق ییلاقی عشایر استان واقع است.

قلی پور اظهارداشت: اداره کل امور عشایر خراسان شمالی با برنامه ریزی های انجام شده تلاش می‌کند، نیازهای آب آشامیدنی را تأمین کند تا مشکلی در تولید و ادامه فعالیت جامعه عشایری در مناطق ییلاقی ایجاد نشود.
پنج هزار و ۳۵۰ خانوار عشایری خراسان شمالی بیش از ۷۰۰ هزار رأس دام سبک در اختیار دارند که ۲۵ درصد گوشت استان را تولید می‌کنند.
هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ۳۸ طایفه با شیوه‌های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می‌کنند.

۳۰۰۷/‌‬ ۶۰۴۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها