۲۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۶
کد خبرنگار: 2011
کد خبر: 83401271
۰ نفر
گاندو بودجه صدا و سیما را گاز می گیرد؟

تهران- ایرنا- رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا مدعی قطع بودجه صدا و سیما پس از پخش سریال «گاندو» شده و در این خصوص به دولت هشدار داده اند. این در حالی است که دولتمردان و تارنماهای اصلاح طلب این ادعا را رد می کنند.

به گزارش روز پنجشنبه ۲۷ تیرماه گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، تارنما و خبرگزاری های مختلف طی ۲۴ ساعت گذشته به بررسی مسائل گوناگونی پرداختند که گمانه زنی در مورد قطع بودجه صدا وسیما از مهمترین آنها به شمار می‌رفت. افزون بر آن، موضوعات دیگری همچون کاهش بهای ارز و آثار آن و همچنین مواضع وزیر امور خارجه در نیویورک از دیگر از دیگر محورهای مورد توجه رسانه‌ها بود.

این گزارش به بررسی محورهای یاد شده در تارنماهای داخلی می‌پردازد؛

شایعه پراکنی در زمینه قطع بودجه صدا و سیما

یکی از مهمترین موضوعاتی که به صف بندی رسانه‌های اصولگرا و اصلاح طلب مقابل یکدیگر منجر شده، انتشار خبر قطع بودجه صدا و سیما به خاطر پخش سریال گاندو است.

خبرگزاری «فارس» یادداشتی تحت عنوان «توانا بود هرکه با ما بود!» به قلم «حسین شریعتمداری» مدیر مسئول روزنامه «کیهان» منتشر کرد که در آن حملات تندی علیه دولت صورت گرفته است. در این یادداشت اقدام رئیس جمهوری «غیرمنتظره» و «تعجب آور» توصیف شده و تاکید دارد: بودجه کشور، ملک شخصی و دارایی خصوصی دولت نیست که به هرکس و هرجا میلشان بود بدهند و از هرکس و هرجا که باب میلشان نبود دریغ بورزند! وظیفه دولت توزیع بودجه است آنهم نه به میل و اراده خود، بلکه براساس لایحه بودجه که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده باشد. دقیقاً شبیه وظیفه‌ای که یک کارمند بانک در پرداخت حقوق حواله شده فلان شرکت یا اداره برعهده دارد و حق ندارد حقوق ماهیانه کسی را که به هر علت از او دلخور است، پرداخت نکند!

نگارنده از یک شایعه استفاده می‌کند تا خط بطلانی بر دیگر اقدامات دولت بکشد و می‌نویسد: اقدام اخیر دولت به این نگرانی دامن می‌زند که مبادا در موارد دیگری نیز که از نگاه مردم پنهان مانده است، بیت‌المال را برای اهداف حزبی و گروهی خویش هزینه کرده باشند؟! نمونه‌هایی نظیر حقوق‌های نجومی و تائید و تکذیب‌های آن! سوء‌استفاده کلان از صندوق ذخیره فرهنگیان که بعد از افشای آن اعلام کردند «سوء‌استفاده نیست، بدهی معوق است»! و...

خبرگزاری «تسنیم» نیز همزمان با فارس وارد گود شد و مصاحبه «حسینعلی حاجی‌دلیگانی» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس را انتشار داد و این جمله وی را در تیتر خود گنجاند که گفته بود «فشار بودجه‌ای دولت علیه صداوسیما بچه‌گانه است» و تاکید داشت: مجلس این اجازه را به دولت نمی‌دهد.

در این مرحله، تسنیم تلاش کرد تا از زاویه غیرسیاسی و از دیدگاه هنری به گاندو نظر افکند؛ دیدگاهی که طبق انتظار با ستایش از فیلم و فیلم نامه همراه بود. تسنیم نوشت: «گاندو» فارغ از موضوعات سیاسی که به آن ویژه و خاص می‌پردازد یک سریال خوش‌ساخت تلویزیونی به‌شمار می‌رود که از یک بن‌مایه امنیتی سیاسی تلاش کرده مخاطبان زیادی را پای تلویزیون بنشاند. مخاطب، مشتاق ادامه این روند است و این‌که جریانات سیاسی، یک تولید فرهنگی را با یک کوته‌نظری دنبال کنند و آن را دستمایه یک گروکشی قرار دهند نشان‌دهنده عدم اشراف مناسب نسبت به آثار نمایشی، فرهنگی و هنری است.

«باشگاه خبرنگاران جوان» هم با تسنیم همصدا شد و در ذیل عنوان «دولت بودجه ۳ ماهه دوم صداوسیما را به دلیل پخش گاندو صفر کرد»، همان مسیری را رفت که تسنیم رفته بود و نوشت: سریال تلویزیونی گاندو که چند شبی مهمان خانه‌های مردم بود و از طریق شبکه سه سیما روی آنتن می‌رفت، یکی از پرمخاطب‌ترین سریال‌های اخیر سیما و شاید حاشیه‌دارترین آن‌ها به شمار می‌رفت؛ سریالی که به ماجرای نفوذ و به طور خاص نفوذ جیسون رضائیان (جاسوس ایرانی_آمریکایی) پرداخت. این سریال علیرغم استقبال خوب از سوی مردم، با انتقادات تندی از جانب برخی افراد دولت از جمله حسام الدین آشنا روبرو شد.

خبرگزاری فارس و وبسایت خبری تحلیلی «الف» از جمله تارنماهایی بودند که توئیت «سید احسان قاضی زاده هاشمی» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و عضو شورای نظارت بر صداوسیما را بازتاب دادند که نوشته بود: امروز مطلع شدم دولت به دلیل پخش سریال گاندو کل بودجه سه ماهه دوم صداوسیما را صفر کرده است. ضمن پیگیری جدی این مساله در شورای نظارت، آیا رئیس جمهور هنوز هم می‌تواند بگوید «پناه می برم به خدا از بستن دهان منتقدین؟»

پس از حملات رسانه‌ای اصولگرایان، خبرگزاری‌ها و تارنماهای خبری تحلیلی حامی دولت به آن واکنش نشان دادند؛ اولین واکنش «رد و تکذیب» شایعه بود.

«حقوق و دستمزد کارکنان صداوسیما فدا نمی‌شود» جمله‌ای به نقل از «علی ربیعی» سخنگوی دولت بود که همزمان خبرگزاری‌های «ایسنا»، «ایرنا» و سایت «تابناک» آن را بازتاب دادند و سایت تحلیلی خبری «عصر ایران» هم این گونه تیتر زد «ربیعی: تأمین بودجه صدا و سیما ربطی به گاندو ندارد».

ربیعی دیروز چهارشنبه، در پیام‌های توییتری نوشته بود: در فضای سیاست زده غیر اخلاقی، این بار پرداخت بودجه صدا و سیما از سوی دولترا به مسائل پیش پا افتاده مرتبط کرده‌اند. دولت، بودجه رسانه ملی را با همه محدودیت‌های خود فراهم می‌کند و هرگز حقوق و دستمزد کارکنان خدوم و زحمت‌کش این دستگاه مهم را فدای سوگیری‌های معدودی نمی‌کند.

در این میان گزارش تحلیلی ایرنا با عنوان «صدا و سیما و سریال حاشیه‌های بی پایان» پا را فراتر از بازتاب مواضع دولتمردان گذاشت و با نگاهی انتقادی به مواضع صدا وسیما نوشت: رویکردهای سیاسی صدا و سیما سال‌ها است با انتقاداتی جدی روبرو است. دولتی‌ها هم این روزها بارها ناخرسندی خود از یک سریال پرحاشیه را آشکار ساخته اند. در این اوضاع، وزیر امور خارجه آمریکا به دنبال حضور در صدا و سیما است. شرایط به گونه‌ای است که رخدادی چون بررسی دوباره شکایت «محمدرضا شجریان» از صدا و سیما بخاطر پخش بی اجازه آثارش، زیر سایه پیامدهای سریال جنجالی «گاندو» قرار گرفته و شایعات و گمانه‌هایی هم در مورد تصمیم دولت جهت بازنگری در بودجه صدا و سیما مطرح شده است.

سقوط نرخ ارز؛ چرایی و آثار آن

قیمت دلار در روزهای گذشته روند کاهشی به خود گرفته است. درست ظرف دو هفته قیمت دلار از نرخی معادل ۱۳ هزار و ۱۵۰ تا ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان در بازار آزاد، امروز پنجشنبه به ۱۱ هزار و ۵۰۰ رسیده است.

«چرا نرخ ارز سقوط کرد» این پرسشی است که «خبرآنلاین» به نقل از خبرگزاری مهر در پی پاسخگویی به آن برآمد و نوشت: کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر سبب شده تا بسیاری از خریدارانی که در ماههای گذشته، وارد بازار شده بودند، اکنون فروشنده شوند. این امر در کنار سایر فاکتورهای اقتصادی، روند کاهشی قیمت را رقم زده است.

«کارسازی بانک مرکزی جواب داد» میان تیتر گزارش مذکور بود که اقدامات بانک مرکزی را یکی از مهمترین دلایل سقوط ارز می‌دانست و نوشت: فعالان بازار هم خبر از مدیریت بانک مرکزی در بازار می‌دهند که البته لزوماً به معنای تزریق ارز نیست؛ بلکه کارسازی از سمت صرافی‌هایی است که به نوعی طرف حساب بانک مرکزی بوده یا در اختیار بانک‌ها قرار دارند، از سوی بانک مرکزی سبب شده تا مدیریت قیمتی در بازار صورت گیرد. به هر حال مجموعه شرایط دست به دست هم داده تا قیمت ارز در بازار ثبات نسبی را تجربه کند و حداقل این امیدواری را به کسب و کارها بدهد که این بازار قابلیت مدیریت دارد؛

«اقتصاد آنلاین» هم تلاش کرد در گفت وگو با «مجید حسینی‌نژاد» عضو اتاق بازرگانی تهران به این پرسش که «چرا دلار ارزان شد؟» پاسخ دهد. از نگاه این اقتصاددان چند عامل از جمله کم رنگ شدن تأثیرگذاری عوامل خارجی بر بازار داخلی، تأمین ارز واردات، مدیریت عرضه از سوی بانک مرکزی و گرایش سرمایه مردم به بازار سرمایه علت العلل کاهش بهای ارز است. همچنین حسینی‌نژاد تاکید کرد: قیمت ارز به سمت واقعی شدن در حال حرکت است و اگر بانک مرکزی بتواند این روند را کنترل کند، دلار از قیمت‌های فعلی نیز ارزان‌تر خواهد شد.

خبرگزاری «آنا» و تارنمای «تجارت نیوز» اما از زاویه‌ای دیگر به سقوط ارز نگریستند و آن توجه به آثار و پیامدهای آن بود تا بررسی علل و دلایل سقوط ارز.

خبرگزاری آنا بر «ارزان شدن ۳۰ درصدی برنج» تمرکز کرد که به اعتقاد آن، پس‌لرزه‌های سقوط دلار در بازار کالاهای اساسی بسترساز دستپاچگی محتکران در عرضه کالاهای اساسی شده است. تحقیقات خبرنگار آنا از بازار کالاهای اساسی نشان می‌دهد که قیمت برنج ۱۰ کیلویی تا ۵۰ هزار تومان و قیمت چای نیز در بسته‌های ۵۰۰ گرمی تا ۵ هزار تومان کاهش قیمت داشته است. تجربه نشان داده که با کاهش نرخ ارز، روند نزولی قیمت‌ها در سایر بازارها تشدید می‌شود و فعالان بازار به فکر عرضه کالاها می‌افتند.

تجارت نیوز هم ذیل عنوان استفهامی «با کاهش نرخ دلار، قیمت مسکن کاهش می‌یابد؟» به بررسی آثار سقوط ارز بر بازار مسکن پرداخت و نوشت: قیمت ارز روز گذشته به کانال ۱۱ هزار تومانی کاهش یافت و امیدواری‌هایی را برای کاهش قیمت مسکن ایجاد کرده، بازاری که بزرگترین رکود ۲۰ سال اخیر خود را می‌گذراند. حالا سرمایه‌گذاران در بازار ارز باور کردند که باید زیان چند درصدی را، تا همین حالا، اواخر تیرماه تحمل کنند، ریزش قیمت‌ها از پس تداوم چند روزه در بازار ارز، به بازار خودرو سرایت کرد تا متقاضیان مسکن چشم انتظار تحول در این بازار باشند، بازار سرمایه‌ای ترین کالا در ایران.

در ذیل میان تیتر «دلار مسکن را ارزان می‌کند» در گزارش تجارت نیوز به اظهارات دو اقتصاددان اشاره شد که «حسام عقبایی» نایب رئیس اتحادیه املاک تهران و «مهدی سلطان محمدی» کاشناس بازار مسکن از آن جمله اند.

نایب رئیس اتحادیه املاک تهران بر این باور است: چنانچه روند کاهنده قیمتی ارز ادامه داشته باشد، تا پایان شهریور ماه قیمت واحدهای بزرگ با متراژ بیش از ۱۵۰ متر با کاهش قیمت روبرو خواهند شد. این روند اگر تداوم یابد در نیمه دوم سال نیز کاهش ۱۰ تا ۲۵ درصدی در کل بازار مسکن در نیمه دوم سال عملی خواهد شد.

از طرف دیگر، «سلطان محمدی» نیز با اشاره به روند کاهشی بازار ارز، تاکید کرد: قطعاً مسکن از این روند تأثیر روانی خواهد گرفت که این مهم در عمل افزایش قیمت‌ها را متوقف خواهد کرد و نرخ تورم در مسکن هم کاهش خواهد یافت.

بازتاب مواضع ظریف در نیویورک

«محمدجواد ظریف» که برای شرکت در نشست عالی رتبه شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، از این فرصت برای انجام مصاحبه‌های گوناگون و بازتاب مواضع ایران بهره می‌گیرد؛ گفت وگوهایی که از نگاه خبرگزاری‌ها و تارنماهای داخلی همواره پوشش داده می‌شود.

در گزارشی که ایرنا» بعد از گفت وگوی ظریف با سردبیر شبکه خبری «بلومبرگ» انتشار داد، موضوع «مذاکره» ایران و آمریکا برجسته شده به ویژه این جملات ظریف که گفته بود: ما میز مذاکره را ترک نکردیم آنها ترک کردند و می‌توانند برگردند و می‌دانند چگونه باید برگردند.

موضوع مذاکره بین ایران و آمریکا از خبرگزاری «مهر» هم بازتاب یافت اما از از زاویه‌ای دیگر. در گزارش خبرگزاری مذکور به تلاش یک سناتور آمریکایی برای مذاکره با ظریف به نمایندگی از ترامپ اشاره شد و نوشت: «رند پال»، نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا خواستار مذاکره با وزیر خارجه ایران در جریان حضور ظریف در نیویورک شده است. منابع اعلام کرده‌اند که ترامپ پیشنهاد این سناتور جمهوری‌خواه را پذیرفته است، هرچند برخی دیگر از مقامات آمریکایی این اقدام رندپال را باعث آسیب دیدن سیاست «فشارحداکثری» علیه ایران دانسته و با اقدامات نماینده کنتاکی مخالفت کرده‌اند.

خبرگزاری «ایکنا» نیز در گفت وگو با «منصور حقیقت‌پور» نماینده دوره نهم مجلس و مشاور رئیس مجلس به بررسی مانور دیپلماتیک ظریف در نیویورک پرداخت. حقیقت پور بر این باور بود که اقدام امریکایی‌ها در ایجاد محدودیت برای ظریف، نشانه هراس آن‌ها از مانور رسانه‌ای و دیپلماتیک وزیر امور خارجه کشورمان و اثرگذاری روشنگری‌های وی بر افکار عمومی و دست خالی امریکایی‌ها در این زمینه است. امریکایی‌ها به اثرگذاری گفتگوهای رسانه‌ای آقای ظریف پی برده‌اند، زیرا وزیر خارجه کشورمان در مقایسه با مقامات سیاست خارجی امریکا از نظر دانش سیاسی و حقوق بین‌الملل در تراز بالاتری قرار دارد.

از بعد از ظهر دیروز چهارشنبه تاکنون یک توئیت ظریف خبرساز شده است. او با انتشار عکس‌هایی از ویرانی‌های جنگ در خرمشهر، یمن و غزه با تسلیحات و حمایت آمریکایی‌ها در حساب توییتری خود نوشت: طی هشت سال، صدام بارانی از موشک‌ها و بمب‌های تأمین شده توسط شرق و غرب را بر سر شهرهای ما ریخت. در این حال، هیچکس، هیچ ابزاری برای دفاع به ما نفروخت. ما هیچ گزینه‌ای جز اینکه خودمان ابزار دفاعی را بسازیم، نداشتیم. حالا شاکی‌اند. ایالات متحده به جای حاشیه رفتن، باید فروش سلاح به صدام‌های جدید را متوقف کند.

این موضع گیری ظریف، حمایت همه خبرگزاری‌ها و تارنماهای خبری و تحلیلی را در پی داشت به طوری که هر کدام بخش‌هایی از توئیت را برجسته کرده و در تیترهای خود گنجاندند که «آمریکا به جای حاشیه رفتن فروش سلاح به صدام‌های جدید را متوقف کند» عنوان گزارش تسنیم بود. ایرنا این عنوان را برای گزارش خود برگزید که «آمریکا باید فروش سلاح به صدام‌های جدید را متوقف کند» و ایسنا نیز این گونه تیتر زد «آمریکا دست از فروش سلاح به افراد مشابه صدام بردارد»؛ تیترهایی از این دست در عناوین گزارش‌های دیگر خبرگزاری‌ها و تارنماهای خبری همچون خبرآنلاین، مهر، فارس، فردانیوز و غیره نیز به چشم می‌خورد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =