۲۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۴
کد خبرنگار: 1272
کد خبر: 83401237
۰ نفر

برچسب‌ها

استقبال 2 برابری گردشگران از جاذبه‌های سردشت

مهاباد- ایرنا- فرماندار سردشت گفت: شمار گردشگرانی که از ابتدای امسال تاکنون به این شهرستان مسافرت کرده‌اند در مقایسه با پارسال 2 برابر افزایش یافته است.

اقصی نخشی‌پور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از ۱۷۰ هزار نفر به این شهرستان سفر و از جاذبه‌های گردشگری و طبیعی آن بازدید کرده‌اند.

وی اضافه کرد: آبشار «شلماش» و چشمه آب معدنی «گراوان» در مجموع با ۷۲ هزار و ۱۰۰ نفر بیشترین تعداد بازدید گردشگران را در این شهرستان به خود اختصاص داده‌اند.
وی با بیان اینکه از این تعداد ۲۱ هزار و ۷۲۸ نفر در مراکز اقامتی این شهرستان اقامت داشته‌اند افزود: از این تعداد ۲ هزار و ۴۸۹ نفر در هتل و مهمانپذیرها، یکهزار و ۵۵۲ نفر در اماکن اقامتی آموزش و پرورش، چهار هزار و ۷۱۹ در مهمانسرای ادارات و خوابگاه‌های دانشجویی، سه هزار و ۹۶۸ نفر در اقامتگاه‌های بوم‌گردی و ۹ هزار نفر نیز دراقامتگاه‌های موقت اسکان داده شده‌اند.
وی با اشاره به بازدیدهای نظارتی در سطح این شهرستان بیان کرد: در این مدت ۷۳ مورد از مراکز اقامتی، ۴۳ مورد از رستوران‌ها و مراکز بین راهی، ۱۹ مورد از دفاتر خدمات مسافرتی و ۲۳ مورد نیز از مراکز اقامتی موقت توسط بازرسان نظارت صورت گرفته است.
سردشت ۳۳ اثر تاریخی ثبت شده ملی دارد که سایت باستانی «ربط»، آبشار «شلماش»، چشمه آب معدنی «گراوان»، حمام تاریخی «بیستون» و پل «قلعه‌تاسیان» از مهم‌ترین این آثار به شمار می‌روند.

آبشار «شلماش» با دره‌ای سرسبز در کنار جنگل‌های پراکنده، در نزدیکی شهر سردشت واقع شده و از شاخه‌های رودخانه زاب کوچک محسوب می‌شود؛ این آبشار که در واقع از سه آبشار تشکیل شده است هم‌اکنون به صورت منطقه‌ای تفریحی درآمده و همه‌ساله به خصوص در فصل تابستان هزاران نفر از مناطق مختلف کشور برای دیدن آن عازم سردشت می‌شوند.
چشمه آب معدنی «گراوان» نیز از چشمه‌های آب معدنی این شهرستان است که در شرق حوزه زاب و در پنج کیلومتری شهر باستانی ربط واقع است و بر بالای توده‌ای مخروطی از رسوبات آهکی و معدنی می‌جوشد که پس از جاری شدن، موادی رسوبی از خود برجای می‌گذارد که هر روز بر انبوه این مواد افزوده شده و پس از هزاران سال به صورت توده‌ای مخروطی به ارتفاع حدود ۲۰ متر درآمده است.
آب این چشمه شور و گازدار است و دارای خواص درمانی بوده و برای امراض پوستی مفید است.
از مجموع ۹ مورد مناطق نمونه گردشگری طبیعی به ثبت رسیده در آذربایجان‌غربی، ۲ مورد آن در سردشت واقع شده است.
۷۵۶۲/۶۱۸۵/‏

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =