۲۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۶
کد خبرنگار: 1112
کد خبر: 83401199
۰ نفر
نکوداشت دو مستندساز صاحب نام برگزار شد

تهران- ایرنا- آیین نکوداشت محمد تهامی نژاد و ابراهیم مختاری به عنوان دو هنرمند بزرگ در عرصه سینمای مستند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سینمای مستند، مراسم نکوداشت محمد تهامی نژاد و ابراهیم مختاری شب گذشته (چهارشنبه- ۲۶ تیرماه) در هتل پارسیان انقلاب به همراه تقدیر از سه کارگردان مستند برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محسن استادعلی مستند ساز با بیان اینکه شب کارگردانان سینمای مستند به ما یادآوری می کند که انجمن با تعهد به اعضا، شکل واقعی می گیرد گفت: این شب به احترام شغل کارگردانی برپا شده است و بسیار خوشحالم که با نام دو ستون سینمای مستند که با پژوهش ها و فیلم‌هایشان زندگی کردم گره خورده است.

روبرت صافاریان منتقد، مدرس و تحلیل‌گر فیلم و سینما نیز در نکوداشت مختاری گفت: معمولاً ما تجربه هایمان را جمع‌بندی نمی‌کنیم اما این مرد سینمای مستند در فیلم‌ها و کتاب‌هایش این کار را انجام می داد و تنها تئورسین این عرصه است که سعی می‌کند آن را به مرحله نظریه ارتقا دهد.

وی با بیان اینکه در سینمای مستند با آدم‌های واقعی سر و کار داریم که همین امر، کار را سخت می‌کند، افزود: چیزی که در اکثر آثار تهامی نژاد می توان دید این است که با حفظ فاصله و بدون تعجیل به نظاره سوژه ها می پردازد. من معتقدم او در کارش به سبک مشاهده گری رسیده است.

همچنین بیزار گیتی مستندساز در مراسم نکوداشت تهامی نژاد گفت: وی را از سالها پیش می‌شناسم که اهل پژوهش است و در اتاق تاریکش به سینمای مستند مومنانه معنا بخشید.

وی ادامه داد: تهامی نژاد کسی است که در کارنامه پنجاه و چند ساله خود در سینمای مستند به جز پژوهش و ساختن مستند، هزاران فیلم کوتاه را در فیلمخانه ملی بدون هیچ هیاهو و رقابتی مورد بررسی قرار داده است.

گیتی با بیان اینکه در سینمای مستند از ستاره سازی سینمای بلند خبری نیست گفت: تهامی نژاد برای نسل من ستاره راهگشای سینمای مستند است.

محمدرضا اصلانی از مستندسازان پیشکسوت نیز گفت: خانواده مستند خانواده بسیار شریف و نمونه ای خاصی است به همین دلیل باید مواظب این خانواده بود.

وی با بیان اینکه سینما بر آیند هنرهاست، ادامه داد: برخلاف برخی هنرها مانند نقاشی و موسیقی که مستقل و واحد هستند، سینما برآیند همه اندیشه های بشری در جهان امروز است.کسانی که مستند می سازند باید جهان بینی داشته باشند زیرا بدون دانش علوم انسانی نمی توان سینما داشت.

این مستندساز پیشکسوت خاطرنشان کرد: در سینما کسانی حضور دارند که نظریه پرداز هستند و تهامی نژاد تنها یک سینماگر مستند نیست بلکه محققی است که شیوه تحقیق را در سینمای ایران پایه گذاری کرد در واقع او با اینکار حوزه تخصص خودش را مشخص کرد.

اصلانی ادامه داد: تهامی نژاد را از سال ۴۵ می‌شناسم از همان زمان قدم به قدم در تخصص‌مندتر کردن خود پیش رفت. تهامی نژاد درواقع یک کاوشگر علمی نقاد بود که منصفانه حتی خودش را تصحیح می کرد.

وی ادامه داد: تهامی نژاد به سوژه های تحقیقاتی اش عشق داشت و تنها به عنوان یک شغل به آن نگاه نمی‌کرد و یک رویکرد ارتودوکسی نسبت به مسائلی که با آن درگیر بود، داشت. بودن افرادی مانند تهامی نژاد در این خانواده دریچه ای است به عنوان چهره انسان که با حضور خود امر اخلاق مهمی را اخطار می‌کند. تهامی نژاد هیچ پروژه ای را نکشت و سوژه هایی که می توانست فراموش شود را به آنها زندگی داد و این یعنی انسانیت مطلق.

تهامی نژاد نیز در آیین نکوداشت خود گفت: شب کارگردانان مستند دارای زبان مشخصی است که به مرور زمان قابل درک است. این شب قطعاً در یادها و خاطره ها خواهد ماند. امشب نخستین دوره این جشن برگزار شده و نهایت سعی و تلاش شده تا بی نقص مدیریت شود.

وی ادامه داد: از اعضای انجمن کارگردانان مستند بسیار تشکر می‌کنم و صمیمانه دستشان را می‌فشارم. گذراندن یک شب خوب، قانون مراسم امشب است.

در ادامه این آیین از سه کارگردان مستندساز تقدیر شد.

تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه به شیرین برق نورد برای مستند «پنهان»، تندیس بهترین فیلم مستند نیمه بلند مستند به سید مهدی موسوی برزکی برای مستند «همه نیمه من» و تندیس بهترین کارگردانی فیلم مستند بلند به مهدی باقری برای مستند «در جستجوی خانه خورشید» اهدا شد.

دراین مراسم افرادی همچون منوچهر شاهسواری، مصطفی آل احمد، محمد آفریده، امیر تاجیک، خسرو دهقان، ارد زند، سعید رشتیان، روانبخش صادقی، همایون امامی، مسعود جعفری جوزانی، پژمان مظاهری پور، حمید جعفری، حسین حق گو، مینا کشاورز، کیوان کثیریان، حمید سهیلی، مرتضی رزاق کریمی، مهدی باقری، مهدی گنجی، پیروز کلانتری، علیرضا حسینی، علیرضا دهقان، زینب تبریزی، جعفر صانعی مقدم، علی قائم مقامی، مهدی قربان پور، جواد وطنی، محسن استادعلی، بابک بهداد، آرش اسحاقی، هادی معصوم زاده، مهدی اسدی، شهنام صفاجو، مهرداد زاهدیان، محسن دامن زن، محسن خانجهانی، پدرام اکبری، محسن سخا، بهمن کیارستمی، حمیدجعفری، محمدرضا فرطوسی، محمدصادق جعفری، پریسا عشقی، نوا رضوانی، حسین ریگی، میثم شاه بابایی، فرزاد توحیدی، مهرداد اسکویی، روبرت صافاریان، رامین حیدری فاروقی و … حضور داشتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =