۲۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۷
کد خبرنگار: 1049
کد خبر: 83401107
۰ نفر
پژوهشکده استاندارد پیش نیاز ارتقای ایمنی و سلامت

تبریز - ایرنا - آذربایجان شرقی از استان های تولیدی و صنعتی کشور محسوب می شود و ایجاد پژوهشکده استاندارد در این استان می تواند در زمینه افزایش کیفی تولیدات و ارتقای ایمنی و سلامت محصولات موثر باشد.

به گزارش ایرنا، استاندار آذربایجان شرقی روز پنجشنبه در جلسه شورای استاندارد استان با بیان اینکه در ارتباط با مسایل مرتبط با سلامت جامعه رعایت استانداردهای داخلی و بین المللی ضروری است، گفت: در سایر امور مانند بخش ساختمان باید استانداردهای بومی تدوین شود.

محمدرضا پورمحمدی، با بیان اینکه استاندارد وسیله ای برای تضمین کیفیت و رسیدن به حد مطلوب است، افزود: جوامع به تبع شرایط اقتصادی خود می توانند دارای استانداردهای متفاوتی باشند.

وی اظهار داشت: کار روزمره اداره کل استاندارد و انجام نظارت های مستمر برای ایجاد اطمینان خاطر جامعه در خصوص مصرف کالاها باید به طور جدی پیگیری شود و تداوم یابد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به پیشنهاد اداره کل استاندارد استان برای تصویب ایجاد نمایندگی این اداره کل در شهرستان میانه، گفت: وجود مرجعی برای رسیدگی، کنترل و ارایه گزارش در خصوص استاندارد ضروری بوده و این شهرستان نیز دارای ظرفیت لازم است و این پیشنهاد در این جلسه مصوب می شود تا پس از تمهید مقدمات، نمایندگی استاندارد در میانه راه اندازی شود.

پورمحمدی، همچنین با اشاره به آزمایشگاه های کم استفاده و بی بهره اداره کل استاندارد استان و پیشنهاد فعال سازی مجدد آنها از سوی این اداره کل، ادامه داد: باید در این خصوص فکر اساسی شود و با به روز رسانی این آزمایشگاه ها می توان کنترل بیشتری نسبت به آزمایشگاه های بخش خصوصی روی نمونه ها انجام داد.

وی ایجاد پژوهشکده استاندارد در آذربایجان شرقی را ضروری دانست و گفت: در این جلسه باید کلیات این پیشنهاد تصویب سپس نسبت به تعریف شاخه های فعالیت ۳ گروه پژوهشی زیر مجموعه این دانشکده بررسی های لازم انجام شود به طوری که شاخه ها و زمینه های فعالیت این گروه ها در سایر دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی استان وجود نداشته باشد.

آذربایجان شرقی صلاحیت برخورداری از پژوهشکده استاندارد را دارد

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه استاندارد دارای یک پژوهشگاه در سطح ملی در تهران است و اختیار ایجاد پژوهشکده در استان ها را دارد، گفت: با توجه به اینکه آذربایجان شرقی قطب علمی، صنعتی و مرجعیت استاندارد استان نسبت به استان های همجوار است، صلاحیت داشتن یک پژوهشکده را دارد.

محمدحسین فرهنگی بر پیگیری ایجاد این پژوهشکده در استان تاکید کرد و ادامه داد: تصویب ایجاد این پژوهشکده در این جلسه می تواند مقدمه ای برای قطعی شدن و در دستور قرار گرفتن آن در سازمان باشد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه امسال در کمیسیون تلفیق بودجه، ردیف درآمد هزینه سازمان استاندارد به میزان قابل توجهی افزایش یافت، گفت: این اقدام با هدف برگشت اعتبار این ردیف به خود مجموعه برای استفاده در سازمان انجام شد.

فرهنگی افزود: این امکان برای بهره گیری بیشتر از این درآمد در شرایط سخت اقتصادی کنونی فراهم شده است و برای تحقق آن باید پیگیری های لازم انجام شود.

وی با ارایه پیشنهادی برای حرکت سازمان استاندارد به سمت استانداردسازی فعالیت های خود برای داشتن کاردکردهای مطلوب، اظهار داشت: در این راستا باید نظم نمونه ها و نحوه تهیه آنها، ارتباط آزمایشگاه های بیرون با خود سازمان و بازتعریف این ارتباط ها و سایر امور اداری باید نظام مند شود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: این اقدام موجب می شود تا در زمان بازرسی هر کس از این مجموعه بتواند اعلام کند که براساس آن شاخص ها این سازمان فعال است یا نه و کارکردهای آن مطلوب است یا نیست.

فرهنگی، ادامه داد: با پیگیری های سال های اخیر در مجلس شورای اسلامی سازمان استاندارد دارای اساسنامه مستقل قانونی شد و اختیارات خوبی به دست آورد.

وی یادآوری کرد: با این اقدام ناهماهنگی در خصوص مسایل استاندارد با بهداشت و درمان مرتفع و استاندارد به عنوان مرجع انتخاب شد تا استاندارد از حالت دوگانگی خارج شود.

استاندارد علاوه بر کالا باید به بخش خدمات نیز تسری یابد

معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: تلقی عمومی بر این است که وقتی اسم استاندارد می آید بیشتر متوجه استاندارد کالا است و در حوزه خدمات که گاهی سلامتی مردم را به خطر می اندازد ورود استاندارد جدی نیست.

جواد رحمتی، با تاکید بر استانداردسازی رفتار اداری در دستگاه ها افزود: این کار در سالم سازی و روان سازی فضای کاری اهمیت ویژه ای داشته و ورود استاندارد به این حوزه مهم است.

وی با اشاره به اینکه استاندارد سازی اجباری موجب افزایش قیمت کالا و خدمات می شود، یادآوری کرد: این امر و عدم نظارت در این بخش موجب می شود تا مشتری به استفاده از کالا و خدمات ارزان تر گرایش یابد.

نداشتن گواهینامه ۱۷۰۲۵ جزو نواقص آزمایشگاه ها است

رئیس اتاق بازرگانی تبریز نیز در این جلسه گفت: داشتن گواهینامه ۱۷۰۲۵ برای آزمایشگاه ها برای صدور هر نوع گواهینامه مربوط ضروری بوده این مورد جزو نواقص آزمایشگاه های کشور و آذربایجان شرقی در مقیاس بین المللی است.

یونس ژائله، افزود: مرجعی برای صدور گواهینامه های بین المللی در صنایع غذایی و صنایع صادر کننده وجود ندارد و اداره کل استاندارد می تواند با تغییرات جزئی و اتصال با مرجع جهانی این گواهینامه ها را در سطح بین المللی صادر کند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت های استاندارد تنها مربوط به کارخانه ها نیست، گفت: استاندارد می تواند برای همه چیز از جمله هتل ها، رستوران ها، غذاخوری ها، فروشگاه های زنجیره ای تعریف شود و با ارایه آموزش های لازم نسبت به استانداردسازی آنها در سطح بین المللی اقدام کند.

ایجاد پژوهشکده استاندارد در استان آرزوی دیرینه منطقه است

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اعلام اینکه هم اکنون بیش از ۳۰ فعالیت در قالب مشخص هر ماه در این اداره کل انجام می شود و از این تعداد تنها حدود ۱۵ فعالیت از سوی سازمان استاندارد مورد ارزیابی قرار می گیرد، گفت: ایجاد پژوهشگده استاندارد در استان آرزوی دیرینه منطقه است.

ساسان فرشی حق رو اعلام کرد: ایجاد اولین پردیس پژوهشگاهی در شمالغرب کشور به همراه ۳ استان دیگر در آذربایجان شرقی مصوب شده است.

وی یادآوری کرد: اخذ استاندارد ۱۷۰۲۵ از سوی آزمایشگاه ها برای صنایع غذایی به صورت تدریجی و در مدت ۳ سال اجباری شده است و اگر نتوانند آن را اخذ کنند، حذف خواهند شد وگرنه باید به استاندارد مربوط برسند.

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی در خصوص صدور گواهینامه های بین المللی گفت: مرکز ملی تائید صلاحیت سازمان به دنبال این اقدامات است و چند شرکت در سطح ملی وجود دارد که می تواند گواهینامه های آمریکایی و اروپایی صادر کند.

فرشی حق رو، ادامه داد: استاندارد فقط مربوط به کالا نبوده بلکه مربوط به خدمات نیز است و در این زمینه مکاتبات لازم با سازمان میراث فرهنگی و شهرداری انجام شده تا برای ارایه خدمات اماکن مختلف مانند هتل ها، رستوران ها، اقامتگاه های موقت و تفریحی استانداردهای تشویقی ارایه کرد.

در این جلسه کلیات ایجاد پژوهشکده استاندارد آذربایجان شرقی و دایر شدن دفتر نمایندگی استاندارد در میانه مصوب شد.

۸۰۲۳/‌۳۰۷۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =