۱۲  هزار دستگاه خودرو و ۵۰۰ ملک قاچاقییان مواد مخدر توقیف شده است

مشهد- ایرنا- مدیرکل دفتر اموال و داراییهای ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تاکنون ۱۲ هزار دستگاه خودرو و ۵۰۰ باب ملک از قاچاقیان مواد مخدر در سطح کشور توقیف شده است.

مهدی فریدونیان روز پنجشنبه در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد افزود: ارزش خودروهای توقیفی و مصادره ای از این ناحیه سال ۱۳۹۳ حدود هزار میلیارد ریال، سال ۱۳۹۴ مبلغ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال، سال ۱۳۹۵ حدود دو هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال، سال ۱۳۹۶ به میزان سه هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال، پارسال پنج هزار و ۷۸۰ میلیارد ریال و امسال ارزش خودروهای توقیفی و مصادره ای از قاچاقچیان مواد افیونی در سطح شکور ۹ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال بوده است.
وی همچنین به ۵۰۰ باب ملک توقیفی و ۳۰۰ تا ۴۰۰ ملک مصادره ای از قاچاقچیان مواد مخدر در سطح کشور اشاره و بیان کرد: ارزش این املاک سال ۱۳۹۳ حدود ۳۴۰ میلیارد ریال، سال ۱۳۹۴ مبلغ ۶۴۰ میلیارد ریال، سال ۱۳۹۵ حدود هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال، سال ۱۳۹۶ حدود پنج هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال، پارسال مبلغ هفت هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال و امسال نیز ۱۵ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال بوده است.

مدیرکل دفتر اموال و داراییهای ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه گفت: با این وجود شناسایی اموال قاچاقچیان در سطح کشور مغفول واقع شده است. این اقدام کار پیچیده و زمانبری می باشد و استفاده بانکهای اطلاعاتی از روشهای شناسایی اموال است.
وی افزود: بانکهای اطلاعاتی زیادی در کشور وجود دارد اما "جزیره ای" هستند. این بانکهای اطلاعاتی باید با یکدیگر مرتبط (لینک) شوند تا قابل استفاده باشند. پلیس راهنمایی و رانندگی، اداره گذرنامه، سازمانهای ثبت اسناد، بیمها، زندانها و همچنین وزارتخانه ها و بانکها از جمله بانکهای اطلاعاتی هستند.
فریدونیان ادامه داد: اگر بازپرس در همان ابتدای دستگیری متهمان قاچاق مواد مخدر آنها را ممنوع المعامله کند و دستور شناسایی و بازداشت همزمان اسناد مالکیت املاک و انسداد حسابهایشان صادر شود، کمک شایانی به امر شناسایی و توقیف اموال این قبیل متهمان صورت می گیرد.
وی همچنین حجم سالانه کشفیات مواد مخدر را در کشور ۶۰۰ تن تا ۸۰۰ تن ذکر و بیان کرد: سال ۲۰۱۷ میلادی میزان تولید مواد مخدر در همسایه شرقی ایران کشور افغانستان ۹ هزار تن بود.
ایران با کشف ۷۶ درصد از حجم قاچاق جهانی تریاک، در صدر کشورهای مقابله کننده با قاچاق مواد مخدر قرار دارد.
۷۵۰۵/۱۸۵۸/‌۱۸۵۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =