۲۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۷
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83401075
۰ نفر

برچسب‌ها

کاهش ۷۰درصدی سطح زیرکشت طالبی محلی ابرکوه

یزد - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: سطح زیر کشت محصول «مجدی» یا «مجیدی» که نوعی طالبی محلی مرغوب خوش طعم شهرستان است در سال زراعی جاری با ۷۰ درصد کاهش به ۳۰ هکتار رسید.

مهدی غیب الهی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی و تغییر الگوی کاشت، علت کاهش سطح زیرکشت است، اظهار کرد: سال‌های اخیر ۱۰۰ هکتار اراضی کشاورزی به کاشت این محصول که از گیاهان پر آبخواه است، اختصاص داشت.

وی افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی و مراقبت‌های ویژه کشاورزان در زمینه داشت و برداشت تولید این محصول در هر هکتار به طور متوسط ۲۴ تن و در بعضی مزارع تا ۳۰ تن می رسد، پیش بینی می‌شود امسال ۷۰۰ تن محصول برداشت شود.

این مسئول تصریح کرد: برغم شرایط مطلوب بارندگی اواخر پارسال و اوایل سال ۹۸، هنوز شرایط آبی شهرستان شرایط مناسبی برای بخش کشاورزی نیست.

غیب الهی با تاکید براینکه، کشاورزان در ۲ دهه اخیر با پدیده خشکسالی، دست پنجه نرم کرده‌اند، خاطرنشان کرد: هر سال هم از میزان ذخایر آبی و بارندگی‌ها کاسته می‌شود.

وی افزود: به همین دلیل ۲ دهه است که مدیریت جهاد کشاورزی با کمک‌های بلاعوض دولت برای استفاده بهینه و بهره‌وری از منابع آبی موجود، علاوه بر اجرای طرح‌های آبیاری نوین، طرح‌های توسعه کشت محصول کم آبخواه را در دستور کار دارد.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه ادامه داد: در این مدت برای استفاده و بهره‌وری بهتر از منابع آب، چهار هزار هکتار از باغ‌ها و اراضی شهرستان به آبیاری نوین تجهیز شد و ابرکوه رتبه نخست اجرای این طرح را در استان یزد کسب کرده است.

۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ابرکوه به محصول زراعی و باغی اختصاص دارد .

۳۵ درصد اشتغال مردم ابرکوه وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار از این طریق امرار معاش می‌کنند.

منابع آبی ۱۵ هزار هکتار باغ‌ها و اراضی زراعی ابرکوه ۱۴۰ میلیون مترمکعب است که ظرف ۱۰ ماه از ۶۶۲ حلقه چاه و ۱۳ رشته قنات تأمین می‌شود.

سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در این شهرستان تولید می‌شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۰/‏‬ ۲۰۴۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =