۲۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۵
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83401052
۰ نفر
خشنودی هند از حکم دادگاه لاهه در خصوص کلبوشان یاداو

دهلی نو-ایرنا- مقامات هندی با خوشنودی از حکم دادگاه لاهه در خصوص تجدید نظر در حکم اعدام کلبوشان یاداوو کارمند سابق نیروی دریایی هند که از سوی اسلام آباد متهم به جاسوسی شده صدور این رای را به منزله پیروزی بزرگی برای دولت هند دانستند.

شبکه خبری ان دی تی وی روز پنجشنبه اعلام کرد دادگاه لاهه روز گذشته در حکمی از اسلام آباد درخواست کرد تا در حکم اعدام کلبوشان یاداو کارمند سابق نیروی دریایی هند تجدید نظر کرده و برای وی دسترسی کنسولی در نظر گیرد.

پاکستان می گوید کلبوشان یادو یکی از افسران نیروی دریایی هند را روز ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ در منطقه 'ماشکیل' در ایالت بلوچستان درحالی دستگیر کرده است که قصد جاسوسی و خرابکاری علیه پاکستان داشته است.

اسلام آباد مدعی است که فرد یاد شده در جریان بازجویی‌ها، اعتراف کرده است که از سوی سرویس اطلاعاتی هند (RAW) مأمور جاسوسی در پاکستان و انجام فعالیت‌های خرابکاران در این کشور بوده است.

ارتش پاکستان در تاریخ ۲۱ فروردین سال ۱۳۹۶ از صدور حکم اعدام برای 'کلبوشن یاداو' تبعه هندی متهم به جاسوسی در پاکستان خبر داد و اعلام کرد حکم اعدام این تبعه هندی از سوی ژنرال 'قمر جاوید باجوا' تأیید شده است.

پس از انتشار این خبر، هند در واکنشی شدید اعلام کرد در صورت اجرایی شدن این حکم، آن را به منزله قتل عمد تلقی خواهد کرد.

هند پس از آنکه پاکستان اعلام کرد قصد دارد کلبوشان یاداو شهروند هندی بازداشت شده را به اتهام جاسوسی و خراب کاری اعدام کند، به دادگاه لاهه شکایت کرد.

دادگاه لاهه در ماه مه سال ۲۰۱۷ در حکمی اعلام کرد پاکستان باید اعدام کلبوشان یاداو را متوقف کند.

پاکستان نیز پس از این حکم دادگاه بین المللی عدالت اعلام کرد روند اعدام این شهروند هندی تا مشخص شدن نتیجه درخواست‌های عفو وی از مقامات پاکستانی متوقف خواهد شد.

هند ضمن رد اتهامات جاسوسی علیه کلبوشان یاداو ادعا کرده است که این فرد از ایران توسط عوامل پاکستانی از ایران ربوده شده است.

شبکه خبری "ان دی تی وی" نوشت: نارندرا مودی نخست وزیر هند با توصیف این حکم دادگاه لاهه به عنوان یک پیروزی بزرگ برای هند گفت: حقیقت و عدالت تحقق یافته است. هند از این حکم بسیار خشنود است. من اطمینان دارم که با عدالت در مقابل یاداو رفتار خواهد شد. دولت هند متعهد به محافظت از تمام شهروندان هندی است.

راجنات سینگ وزیر دفاع هند نیز از حکم دادگاه لاهه به عنوان یک پیروزی بزرگ برای هند یاد کرد.

این درحالی است که دادگاه لاهه با درخواست هند مبنی بر لغو حکم اعدام کلبوشان یاداو از سوی پاکستان و آزادی و بازگشت وی به هند مخالفت کرده است.

از سوی دیگر مقامات پاکستانی نیز به این حکم دادگاه لاهه واکنش نشان داده‌اند.

فواد حسین وزیر علم و تکنولوژی پاکستان گفت: دادگاه لاهه با درخواست هند برای تبرئ، آزادی و بازگشت کلبوشان یاداو مخالفت کرده است. این حکم یک دستاورد بزرگ است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =