۲۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۵
کد خبرنگار: 1460
کد خبر: 83400985
۰ نفر

برچسب‌ها

ناشنوایان هنرمند اردکان تجلیل شدند

یزد - ایرنا - پنج نفر از هنرمندان گروه سرود ناشنوایان آوای سکوت اردکان که موفق به کسب مقام نخست سومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری، مذهبی ویژه ناشنوایان کشور شده بودند در مراسمی از سوی اداره بهزیستی تجلیل شدند.

رئیس اداره بهزیستی اردکان روز پنجشنبه در این مراسم با اشاره به موفقیت‌های ناشنوایان در بخش‌های مختلف در جامعه گفت: امروز نیز با هدف تشویق این عزیزان جمعی از ناشنوایان موفق اردکان مورد تجلیل قرار گرفتند.
حمیدرضا پایدارفر با اشاره به خدمات توانبخشی بهزیستی به ناشنوایان از جمله پیشگیری از ناشنوایی و غربالگری شنوایی نوزادان و کاشت حلزون، افزود: ارائه خدمات شنوایی (سمعک، باتری، کمک هزینه کاشت حلزون)، آموزش‌های تربیت شنیداری و گفتار درمانی به فرزندان و اطرافیان ناشنوایان برای کیفیت بهتر زندگی از دیگر خدمات بهزیستی به این قشر از جامعه است.
وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۸۳ ناشنوای اردکانی از خدمات بهزیستی شهرستان اردکان استفاده می کنند و یک مرکز خانواده و کودک ناشنوا وابسته به اداره بهزیستی اردکان نیز به کودکان دچار مشکلات شنیداری و گفتاری خدمات تخصصی ارائه می‌دهد.
پایدارفر گفت: در اجرای طرح غربالگری شنوایی در سال ۹۷ در شهرستان اردکان، ۲ هزار و ۱۵۵ نوزاد و کودکان مهدهای کودک مورد غربالگری شنوایی قرار گرفتند که از این تعداد، ۲۶۲ نوزاد و کودک با شک به وجود مشکلات شنوایی شناسایی و برای پیگیری تشخیصی تکمیلی و مداوا به مراکز درمانی تخصصی معرفی شدند.
رئیس اداره بهزیستی اردکان هدف از غربالگری را کشف هر چه زودتر ناشنوایی یا کم‌شنوایی در نوزادان و شیرخواران دانست و افزود: در تمامی دستورالعمل‌های علمی، انجام اقدامات درمانی برای نوزادان مشکوک به کم‌شنوایی، در سنین زیر سه ماهگی توصیه می‌شود؛ چرا که مهارت‌های ارتباطی، درکی و زبانی کودکان بعد از سن ۶ ماهگی به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد.
وی خاطرنشان کرد: ۱۰۰ درصد موالید در این شهرستان تحت پوشش برنامه غربالگری شنوایی نوزادان قرار دارند و کارشناس شنوایی سنج موارد مشکوک به شنوایی را در طی یک دوره یک ماهه مورد بازبینی قرار داده و در صورت پاسخ ندادن به اقدامات درمانی به مراکز درمانی تخصصی برای درمان دقیق‌تر معرفی می‌نماید
پایدارفر برخی مشکلات ناشنوایان را نبود رابط، اشتغال، مسکن و کمبود بودجه دانست وی مشکل عمده این قشر را نبودن رابط خواند و یادآور شد: بهترین رابط ناشنوایان، فرزندان آن‌ها هستند که این فرزندان به عنوان یک ثروت آماده بهره‌برداری هستند.
در پایان این همایش با اهدا لوح تقدیر از هنرمندان گروه سرود ناشنوایان آوای _ سکوت اردکان قدردانی شد.

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۴/‏‬ ۶۱۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =