ایجاد تاکسی هوایی در شرایط فعلی اقتصادی قابل توجیه نیست

ارومیه- ایرنا- عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شرایط جغرافیایی و اقتصادی کشور، توجیهی برای راه‌اندازی تاکسی‌های هوایی وجود ندارد.

سیدهادی بهادری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه نباید راه‌اندازی ایرتاکسی در اولویت قرار گیرد، بیان کرد: باید دید که راه اندازی تاکسی هوایی توجیه علمی و فنی دارد یا خیر، زیرا ایران یک کشور پهناور بوده و فاصله میان شهرها بسیار زیاد است؛ از این رو راه‌اندازی تاکسی‌های هوایی میان شهرهای با فاصله طولانی در شرایط فعلی کشور توجیه اقتصادی ندارد.

وی با بیان اینکه حتی منتقد ایجاد تاکسی هوایی توسط بخش خصوصی است، اظهار داشت: دولت می‌تواند از این ظرفیت بخش خصوصی در تقویت ایرلاین‌ها بهره ببرد.

نماینده مردم ارومیه در خانه ملت با بیان اینکه تاکسی‌های هوایی به عنوان یکی از ابزارهای متداول برای حمل و نقل مسافر و کالا در کشورها توسعه‌یافته مورد استفاده قرار می‌گیرد، اضافه کرد: با نگاهی به این کشورها می توان دید که مجهز به پیشرفته‌ترین ایرلاین های دنیا هستند و این در حالی است که ایران در صنعت هواپیمایی با تحریم رو به رو شده و با مشکلات مختلفی رو به رو است.

وی با تاکید بر اینکه تقویت سیستم ریلی کشور می تواند نقش بسزایی در توسعه داشته باشد، گفت: سرمایه‌گذاری زیادی در ایران برای راه‌اندازی حمل و نقل ریلی و جاده ای انجام شده است و نباید از ظرفیت‌های موجود غافل شد و مسافران را به سمت سیستم‌های جدید هدایت کرد.

وسیله‌های نقلیه در تاکسی هوایی در حقیقت هواپیماهای سبک و کوچکی است که می‌تواند با ظرفیتی مانند یک تاکسی یا اتوبوس معمولی در مسیرهای کوتاه بین شهری جابه‌جایی مسافر را انجام دهد.

تفاهم‌نامه ای در حوزه هوانوردی عمومی طی تیر سال جاری با حضور رییس سازمان هواپیمایی کشوری، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی و دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته در سازمان هواپیمایی کشوری به امضا رسیده و ایجاد خط تاکسی های هوایی در قالب این تفاهم‌نامه مطرح شده است.

پیش‌تر نیز این نماینده مجلس به تلاش برخی کشورهای منطقه برای جذب خلبانان ایرانی اشاره کرده بود.

۳۲۱۴/‏۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =