انتقال همه مشاغل مزاحم و آلاینده به ۵۰ کیلومتری شهرها غیرممکن است

قزوین - ایرنا - عضو کارگروه مشترک ساماندهی صنوف و مشاغل شهری شهرداری های کشور گفت: انتقال همه مشاغل مزاحم و آلاینده که براساس دستورالعمل شهرداری ها باید به ۵۰ کیلومتری شهرها صورت بگیرد غیر ممکن است.

محمد مجیری روز پنجشنبه در حاشیه سومین نشست مشترک کارگروه تخصصی ساماندهی صنوف و مشاغل شهری شهرداری های ۱۵ کلان شهر ایران که به میزبانی قزوین در حال برگزاری است به خبرنگار ایرنا گفت: برای تقسیم بندی مشاغل در ابتدا باید بین صنف و صنعت تفاوت قایل شد و هرگونه ساماندهی در این حوزه باید با مشورت اتحادیه و اصناف مرتبط و به خصوص خود واحدهای صنفی صورت پذیرد.

مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی اصفهان با اشاره به تقسیم بندی صنوف به سه دسته سبز، زرد و قرمز تاکید کرد: صنوف سبز مانند فروشگاه ها وظیفه توزیع کالا در شهرها را داشته، صنوف زرد باید در حریم شهرها و با رعایت برخی الزامات به کار خود ادامه دهند و صنوف قرمز به علت انواع آلایندگی ها از جمله صوتی و بصری به خارج از شهرها منتقل شوند.

به گفته وی، اشکالی که در حوزه شهرسازی کشور صورت می گیرد آن است که واحدهای صنفی را به صورت خطی و تحت عنوان مراکز تجاری که مزاحمت های زیادی را نیز به وجود می آورند، در نظر می گیرند.

این عضو کارگروه مشترک ساماندهی صنوف و مشاغل شهری شهرداری های کشور به فلسفه وجودی تاسیس میادین میوه و تره بار در شهرها اشاره و یادآور شد: این موضوع مصوب سال ۵۸ شورای انقلاب در تهران بود که بعدها به سایر شهرهای کشور تسری یافت و هدف از آن ارایه محصولات کشاورزی و باغی از تولید کننده به مصرف کننده با ایجاد کاهش هزینه ها صورت گرفت.

مجیری اضافه کرد: به نظر می رسد که در گذشته این گونه میادین با انحراف از مسیر خود، عمده فروشانی را در میادین مستقر کرده و تحت عنوان حق العمل کاری در واقع به عنوان واسطه عمل کردند.

این مسئول ساماندهی مشاغل شهری اظهار داشت: از حدود ۱۰ سال پیش سازمان میوه و تره بار اصفهان با هدف از بین بردن واسطه ها، مکان هایی را برای کشاورزان و باغداران در میادین توزیع تخصیص داد تا صاحبان محصولات بدون هیچ واسطه ای بتوانند به طور مستقیم محصولات خود را در آن عرضه کنند و این موضوع می تواند الگوی سایر شهرهای کشور نیز باشد.

وی، ارایه محصولات ارگانیک را نیازمند فرهنگ سازی در جامعه دانست و گفت: مکان هایی خاص در میادین میوه و تره بار برای این موضوع باید اختصاص داده شود و مراقبت های خاص نیز در خصوص کاشت، داشت و برداشت این نوع محصولات در حد استانداردهای لازم نیز در آن اعمال گردد.

مجیری، احداث بازارهای تخصصی میوه در شهرهای کشور را گامی در جهت همسان سازی قیمت ها دانست و افزود: امروز این مساله با گسترش این نوع بازارها در سطح شهرها بسیار محسوس بوده و مردم نیز استقبال فراوانی از این گونه مراکز عرضه به عمل می آورند.

وی با انتقاد از اینکه تعداد واحدهای صنفی کشور از نرم جهانی بالاتر است، تاکید کرد: در آمریکا به ازای هر یک هزار نفر یک واحد خرده فروشی، در اروپای غربی به ازای هر ۶۶۰ نفر یک واحد، در اروپای شرقی به ازای هر ۲۲۰ نفر یک واحد عرضه وجود دارد در حالی که این میزان در ایران به ازای هر ۳۵ نفر یک واحد و در کلان شهری مانند اصفهان این میزان به ازای هر ۲۲ نفر می رسد که معضلات خاص شهری را به همراه دارد.

۸۰۵۴*۳۰۱۳