۲۷ حوضه در آذربایجان‌غربی آماده اجرای طرح‌های آبخیزداری شد

ارومیه – ایرنا - مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی گفت: ۲۷ حوضه آبخیز استان آماده اجرای طرح‌های آبخیزداری از محل اعتبار ویژه صندوق توسعه ملی است.

میرصمد سیدموسوی روز چهارشنبه در نخستین جلسه مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه ۳ کشور افزود: امسال با دستور مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی ۴۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری در این حوزه ها در نظر گرفته شده که امیدواریم با تخصیص به موقع اعتبار، اقدامات اجرایی این طرح ها آغاز شود.

وی اظهار داشت: عملیات آبخیزداری در آذربایجان غربی در ۲ سال گذشته با توجه به اعتبارات صندوق توسعه ملی قابل توجه بوده و اعتبارات استان ۲ برابر شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم با تخصیص به موقع این اعتبارات تا پایان آذرماه سال جاری این پروژه ها به اتمام برسند.

وی بیان کرد: با توجه به پتانسیل استان و منطقه برای توسعه زراعت چوب در جنوب آذربایجان غربی در شهرستان‌های میاندوآب و شاهین‌دژ مشارکت خوبی را برای زراعت چوب داشته‌ایم که این موضوع در شمال و مرکز استان نیز در حال پی‌گیری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان نیز در این جلسه گفت: بحث اعتبارات آبخیزداری و زراعت چوب ۲ محور اصلی این جلسه است که دستاوردها و اقدامات شاخص استان ها در این ۲ حوزه مطرح شده و الگوسازی می شود.

ابوطالب قزلسفلو افزود: استان های منطقه ۳ کشور به دلیل پتانسیل بالا در زراعت چوب و تاکید رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر موضوع توسعه زراعت چوب در این استان‌ها به دنبال تدوین برنامه های کلی با حضور مجری طرح زراعت چوب کشور هستند.

نخستین جلسه مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه ۳ کشور در سال ۱۳۹۸ به مدت ۲ روز در آذربایجان غربی برگزار می شود.

استان های منطقه ۳ کشور شامل خراسان شمالی، اردبیل، گلستان، تهران، تبریز، قزوین، مازندران، نوشهر، گیلان، البرز و ارومیه است.

آذربایجان غربی بالغ بر چهارمیلیون هکتار با احتساب دریاچه ارومیه مساحت دارد که از این مقدار، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار عرصه ملی است.

آبخیزداری به علم و هنر برنامه ریزی مستمر و اجرای اقدام لازم جهت مدیریت منابع حوزه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک گفته می شود و می تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.
صاحب نظران این بخش تاکید دارند که با اجرای هر هکتار آبخیزداری می توان ۵۰۰ مترمکعب آب جدید تولید کرد؛ ضمن آنکه اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری از ۶.۵ تن فرسایش خاکی و رسوب جلوگیری می‌کند.
آذربایجان غربی از جمله استان های نیازمند آبخیزداری به شمار می رود زیرا این استان از یک سو منابع آبی لازم جهت ذخیره سازی و مصرف در بخش کشاورزی را دارا بوده و از سوی دیگر این بخش سهم قابل توجهی از اقتصاد منطقه را به خود اختصاص داده است.

۸۱۳۷/۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =