نکوهش تقلید از پایتخت تا تصویب پرداخت خسارت جانباختگان سیل در شورای شهر شیراز

شیراز-ایرنا-عضو شورای شهر شیراز معتقد است که طی دو سال گذشته طرح‌های زیادی از مدیریت شهری تهران کپی و در شیراز به اجرا درآمده که تنها هزینه‌هایی را به این شهر تحمیل کرده است.

شیراز را به شکل شیراز بسازیم و توسعه دهیم نه مانند تهران، این نظر سعید نظری عضو شورای شهر شیراز است.

عصر امروز چهارشنبه، طرحی با نام احداث مجموعه فرهنگی، فراغتی باغ کتاب با هدف تصویب و در پی آن اجرا توسط شهرداری این کلانشهر، به صحن علنی شورای شهر شیراز ارائه شد.

این طرح از سوی جمعی از اعضا شورای شهر شیراز که در کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی عضویت دارند ارائه شده بود.

سعید نظری در این جلسه به مخالفت با این طرح پرداخت و گفت: این طرح کپی است از طرحی که در تهران اجرا شده است.

نظری ادامه داد: این درست نیست که هر طرحی در تهران اجرا شده کپی کنیم و آن را به صحن شورای شهر شیراز ارجاع داده و ساخت آن را پیگیری کنیم.

او اضافه کرد: طرح‌های شهری زمانی ارزشمند خواهد بود که خلاقانه و با هویت شهری همان شهر هم‌خوان باشد و زیبایی طرح‌های شهری به خلاقانه بودن و نوآوری آن است.

عضو شورای شهر شیراز اظهار داشت: در سالهای اخیر هر طرحی که در تهران اجرا می‌شود کپی آن در شیراز از سوی اعضا شورای شهر و شهرداری مطرح و دنبال می‌شود که نتیجه آن اجرای طرح‌های دست و پا شکسته‌ای نظیر باغ مینیاتور و باغ گل‌ها است که استقبال چندانی از آن نشد و در نهایت سرمایه مردم دور ریخته می‌شود.

علیرغم مخالفت برخی از اعضا شورای شهر شیراز در ادامه جلسه امروز این طرح با اکثریت آرا به تصویب رسید.

الزام شهرداری به ارائه لایحه پرداخت خسارت جان‌باختگان سیل دروازه قرآن

در ادامه این نشست طرح دوفوریتی پرداخت خسارت جان‌باختگان حادثه سیل دروازه قران شیراز در دستور کار نود و چهارمین جلسه صحن علنی شورای شهر شیراز قرار گرفت.

حادثه سیل غم انگیز ۵ فروردین سال ۹۸ دروازه قران شیراز، موجب جان باختن جمعی از هموطنان و شهروندان شیرازی شد.

همان روز حادثه و با تشکیل جلسه فوق العاده اقدام به تعیین هیأت تحقیق و تفحص (کمیته حقیقت یاب) کرد.

این اقدام به موجب ماده ۸۳ قانون و در اجرای وظایف قانونی انجام گرفت و شورای شهر شیراز نتیجه کار خود را نیز در اجرای قانون در صحن شورا قرائت کرد.

با موافقت اعضای شورای شهر شیراز در جلسه امروز و تصویب دوفوریت این طرح مقرر شد شهرداری شیراز نسبت به تهیه و ارائه لایحه پرداخت خسارت جانباختگان حادثه سیل ۵ فروردین سال ۹۸ دروازه قرآن، با توجه به قید این نکته که پرداخت این مبلغ به صورت داوطلبانه و تنها جهت کاهش آلام وارده است و دلیلی بر تقصیر شهرداری در این رخداد نخواهد بود، ظرف مدت یک هفته اقدام و جهت تصویب به شورای شهر شیراز ارائه کند.

شهردار شیراز تذکر گرفت

عدم اجرای برخی از مصوبات شورای اسلامی شهر عنوانی بود که در ابتدای جلسه از سوی رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز مطرح و دلیلی برای تذکر دادن به شهردار شیراز عنوان شد.

نواب قائدی در این خصوص گفت: پیرو بررسی‌های صورت گرفته و علی رغم تذکرات شفاهی ومکاتبات انجام شده، سازمان مدیریت حمل و نقل مسافر در اجرای برخی از مصوبات این شورا کوتاهی داشته است.

وی ادامه داد: سامانه‌های حمل و نقل برخط بار و مسافر با اولویت ناوگان تحت پوشش شهرداری و از طریق بخش خصوصی بایستی راه‌اندازی شود که این مهم تاکنون عملیاتی نشده است.

وی اضافه کرد: عدم ارائه لایحه نرخ خدمات حمل و نقل تاکسیرانی علی رغم وجود تورم بالا و افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، عدم وجود برنامه مدون برای نوسازی ناوگان فرسوده تاکسی، بکارگیری نیروهای در آستانه بازنشستگی و با سطح تحصیلات پایین و عدم توجه به جوان‌گرایی و شایسته‌سالاری در واگذاری پست‌ها، از جمله مواردی است که به آن بی توجهی شده است.

قائدی اظهار داشت: اخیراً مشاهده شده که در شهرداری شیراز، کارشناسان و مدیرانی که نظرات کارشناسی بر خلاف نظر مدیران مافوق خود ارائه کرده‌اند، برکنار یا تعلیق شده‌اند که در صورت تکرار و عدم توجه به تذکرات، موارد به صورت مصداقی بیان خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود گفت: بنابراین به شهردار شیراز تذکر داده می‌شود تا در اسرع وقت به این موضوعات پرداخته، اقدامات مقتضی صورت گرفته و نتیجه به این شورا اعلام شود.

شهردار شیراز باید طی ۱۰ روز آینده در صحن علنی شورای شهر به این تذکر پاسخ دهد.

انتشار اوراق مشارکت به منظور بازآفرینی بافت فرسوده شیراز

در ادامه این جلسه همچنین لایحه یک فوریتی شهرداری شیراز مبنی بر انتشار اوراق مالی اسلامی (اوراق مشارکت) به منظور بازآفرینی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر حضرت احمد بن موسی (ع) تصویب شد.

با تصویب این لایحه به شهرداری شیراز اجازه داده می‌شود به منظور نوسازی و بهسازی و توسعه شهری بافت فرسوده اطراف حرم مطهر حضرت احمد بن موسی (ع)، نسبت به انتشار اوراق مالی اسلامی (اوراق مشارکت) به مبلغ ۵ هزار میلیارد ریال برابر مستندات دفترچه پیوست حاوی نقشه محل، عناوین و اولویت بندی‌ها، موقعیت، نحوه برآورد مالی و زمان مورد نیاز (اجرا) و با رعایت صرفه و صلاح شهر و در چارچوب قانون بودجه ۹۸ شهرداری، با باز پرداخت ۵۰ درصد اصل و سود توسط دولت و ۵۰ درصد اصل و سود توسط شهرداری اقدام کند.

۹۸۷۳ / ۲۰۲۷

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =